
Publikum svikter Cinema Neuf
Filmklubben Cinema Neuf risikerer å måtte halvere tilbudet til høsten etter en lengre periode med lave besøkstall.
Etter god oppslutning sist høst, har billettsalget dette semesteret gått tregt for Cinema Neuf. Under «bak kamera»-temadagene i slutten av februar ble Mona Hoel fløyet inn fra Kabelvåg for å holde foredrag, men bare 25 mennesker fant veien til Lillesalen på Chateau Neuf.
– Jeg måtte ringe lillesøsteren min, som hadde vorspiel, og be dem komme for å fylle opp litt mer av salen. Kjæresten hennes, som er i militæret, var hjemme på perm sammen med åtte kamerater, og alle stilte opp. Til slutt var halvparten av tilskuerne i uniform, ler den nye lederen i Cinema Neuf Linn Andresen.
– Er ikke dette et alvorlig problem?
– Jo, og vi er nødt til å gjøre noe med det. Vi tror vi skal greie å snu trenden, men fortsetter den, kan vi komme til å måtte kutte ned til to filmer i uka til høsten.
I forhold til vårens program betyr dette nærmest en halvering.
Vill i jungelen
Andresen tror at prisøkningen fra 50 til 70 kroner for medlemskap kan være en årsak til de synkende besøkstallene. Dessuten ble programbladene forsinket på vei ut til stativene.
– Har dere gått dere vill i jungelen på Chateau Neuf?
– Vi synes det er positivt å være mer inni den foreningsgreia. Men dersom vi har mistet mange medlemmer på veien, spørs det hva som er viktigst.
Inntil i forrige uke hadde Cinema Neuf et samarbeid med Universitas, der de har fått en forhåndsomtale av en utvalgt film hver uke. Etter en lengre periode med for sen levering og advarsler som ikke ble tatt til følge, avsluttet Universitas nylig avtalen. Filmklubben går dermed glipp av reklame verdt over 3500 kroner i uken som følge av rot og mangel på seriøsitet.
– Har dere et organiseringsproblem?
– Kanskje, jeg er litt rotete. Dessuten var jeg PR-sjef før jeg ble leder, og nå har to nye overtatt jobbingen med PR, forteller Andresen.
Krøll på filmrullen
Filmklubben Cinemateket har i sammenligning ikke opplevd noen nedgang i besøket etter jul. Men programmedarbeider Hege Jaer mener Oslo Kinematografers tilbud kan ha forårsaket Cinema Neufs røde tall.
– I høst var det mye kjedelig film som la beslag på lerretene og dro folk til filmklubbene. Etter jul har det vært en forbedring som muligens kan merkes i filmklubbene, mener hun.
Det er imidlertid ikke bare publikum som svikter Cinema Neuf om dagen. Under Roy Andersson-dagene i begynnelsen av mars førte tekniske problemer til at visningene av både
En kärlekshistoria og Giliap ble mangelfulle. De oppmøtte fikk løfter om ny visning, men mange fikk ikke med seg felles-e-posten om ekstraoppsetningen – fordi medlemslistene ikke var oppdaterte. Cinema Neuf-leder Andresen håper filmklubben ikke har mistet for mye kredibilitet i forbindelse med tabben.
– Alle som møtte opp skal få kompensasjon i form av en gratis film, lover hun.