Made in Hong Kong

Christine Præsttun (30) kombinerte like gjerne studiene med jobb som Asia-korrespondent.

Publisert

– Sosiologi er mer enn et fag. Det er en livsanskuelse.

Ikke en vanlig uttalelse fra en journalist. Men når en vet at Christine Præsttun hoppet av gromjobben som programleder for P4s program 17.30 fordi hun måtte fullføre hovedfaget i sosiologi, rimer det bedre.

I spekulasjonene om hvem som skal blir NRKs nye debattledestjerne er Præsttun en het kandidat. Siden hun avsluttet hovedfaget i fjor vår, har hun jobbet som journalist og produsent i Dagsnytt 18 og Ukeslutt. Men journalisten Præsttun våknet i studietiden. I 1993 begynte Præsttun i RadioRakel, og fikk etter hvert levere småstoff til P4.

– Jeg var opptatt av kjønnspolitikk, det var nok derfor jeg valgte RadioRakel fremfor Radio Nova, sier hun.

I 1996 dro hovedfagsstudenten til Hong Kong for å gjøre feltarbeid til oppgaven, og endte opp med å jobbe som P4s Asia-korrespondent samtidig.

– Jeg skulle skrive oppgave om hvordan Kinas maktovertagelse påvirket vanlige folks kulturelle identitet. Det var fantastisk å kombinere jobben som journalist med studiene, jeg kom veldig tett på de faglige problemstillingene, sier Præsttun, som mellom fotnoter og kapitler også fikk dekket begravelsen til Deng Xiaoping.

Hun mener det er viktig at sosiologien bokstavelig talt sprenger grenser.

– Det er godt for fagmiljøene å komme seg litt ut, så en kan få utfordret de etablerte teoriene i Europa, mener Præsttun.

Hun var også innom mediefag og idéhistorie i tiden på Blindern, men det er sosiologien hun har hatt mest nytte av siden.

– Det å se hvordan de store prosessene i samfunnet påvirker enkeltmennesker er verdifullt i journalistikken. Dessuten kan det nok tenkes at journalister med min bakgrunn stiller spørsmål på en litt annen måte, finner andre vinklinger, tror Præsttun.

Powered by Labrador CMS