UTSATT: KHiO utsetter planlagt arrangement

KHiO utsetter planlagt seminar: Viser til sommerens debatt

KHiO avlyser planlagt seminar og viser til sommerens debatt om rasisme og ytringsfrihet i kunst og undervisning.

Publisert Sist oppdatert

–⁠ For å unngå misforståelser, og for å ikke forstyrre det som denne høsten skal være en intern demokratisk prosess og debatt blant ansatte og studenter ved KHiO, har KHiOs ledelse – sammen med Kunstnernes Hus – besluttet å utsette arrangementet.

Det opplyses det om på KHiOs (Kunsthøgskolen i Oslo) hjemmesider.

Fredag 4.septemer skulle seminaret «Agenda» gå av stabelen på Kunstnerenes Hus. Seminaret var planlagt av avdeling kunst og håndverk ved KHiO.

Tema for seminaret var korona og hvordan en pandemi kan påvirke kunsten.

De planlagte deltakerne i samtalen var blant andre en nåværende og en tidligere KHiO-student, en PHD-stipendiat og rektor Måns Wrange.

Viser til rasismedebatt

Tidligere i sommer stormet det rundt KHiO etter at flere hundre studenter signerte et brev hvor de hevdet at strukturell rasisme eksisterer på kunstskolen og lanserte krav til KHiOs ledelse.

I forkant hadde tolv stipendiater sendt et brev til ledelsen hvor de kritiserte et kunstverk, utstilt på høyskolen, for å være rasistisk og sexistisk.

Om det utsatte arrangementet skriver KHiO at rasisme er en av samfunnets viktigste utfordringer, og det understrekes at man må diskutere - både på KHiO og i media - hvordan man kan motvirke rasisme. Videre skriver kunstskolen at debatten foregikk i sommermånedene og under en pandemi, og at dette er grunnen til at skolen ikke har organisert interne diskusjoner med studenter og ansatte.

Videre skriver de:

–⁠ Flere ganger har meningsytringer ført til mistolkninger og overdrivelser. I sosiale media har dette igjen, ved enkelte tilfeller, utviklet seg til direkte hatefulle ytringer og trakassering, sogar direkte trusler. Dette gir ikke god grobunn for en konstruktiv og åpen diskusjon om hvordan KHiO skal arbeide med mangfold, inkludering og antidiskriminering.

Fikk reaksjoner

Skolen opplyser at de i dialog med studentrådet har blitt enig om at debatten må tas tilbake til skolen for å kunne føre ordskiftet internt med studenter og ansatte.

De opplyser videre at det planlagte arrangementet skapte reaksjoner:

–⁠ Etter at programmet for Agenda med tema korona spesial ble publisert har det kommet flere sterke reaksjoner, og spørsmål, om deler av programmet hvor noen flere – også media - har oppfattet det slik at seminaret skal handle om den debatten som denne sommeren har vært ført i media, og der noen av seminardeltakerne også har deltatt.

Universitas har kontaktet KHiO-ledelsen, men de ønsker ikke å kommentere saken ytterligere.

Powered by Labrador CMS