
På jobb med god samvittighet
Jobb påvirker ikke studier
Deltidsjobb ved siden av studiene stjeler ikke tid fra lesingen, viser en ny undersøkelse.
Studenter som arbeider ved siden av studiene, bruker omtrent like mye tid på studiene som de som ikke har jobb, viser en fersk rapport fra Norsk Institutt for studier av Forskning og Utdanning (NIFU). En snau halvpart, nærmere bestemt 47 prosent av studentene som ble spurt, har deltidsjobb mens de studerer. Selv om disse i snitt bruker cirka 12 timer i uken på å jobbe, bruker de kun en time mindre på studier enn sine medstudenter som ikke jobber. Tallene er hentet fra de tre siste Stud.mag-undersøkelsene gjennomført av NIFU og Gallup.
– Det vil si at studenten i gjennomsnitt mister kun fem minutter av lesing eller annen studentaktivitet for hver time de jobber, sier forsker Elisabeth Hovdhaugen ved NIFU.
Ifølge Hovdhaugen kan dette bety at tilværelsen som heltidsstudent, som kvalitetsreformen taler så varmt for, ikke er den eneste veien til et vellykket studium.
– Jeg tror tvert imot at en deltidsjobb kan virke strukturerende på studiehverdagen, mener hun.
Undersøkelsen sier ikke noe om studentenes motivasjon for å jobbe ved siden av studiene, men Hovdhaugen tror det handler om mer enn kun behovet for å tjene ekstra penger, og at arbeidserfaringen og avvekslingen for mange er vel så viktig som en ekstra time på lesesalen.
– Det er uansett begrenset hvor mye ny kunnskap man kan tilegne seg i løpet av en dag eller en uke.
Leser likevel
– Disse funnene viser bare at studentene er så pliktoppfyllende at de leser like mye, selv om de er nødt til å jobbe ved siden av studiene, sier Trond Enger, leder i Norsk studentunion.
Selv om han er glad for å høre at studenter med deltidsjobb får brukt nesten like mye tid på studiene som sine ikke-arbeidende medstudenter, er han er skeptisk til påstanden om at en deltidsjobb i seg selv kan være en positiv faktor som virker strukturerende på studievanene.
– Studenter har godt av å gjøre andre ting enn å sitte på lesesalen, men jeg tviler på at man er mer motivert til å sette seg på lesesalen etter å ha tilbrakt helgen med å jobbe på SevenEleven.
Mona Bjørbæk og Are Bye-Andersen jobber begge ved studentinformasjonen på Historisk filosofisk fakultet mens de tar mastergrad i henholdsvis medievitenskap og viking- og middelalderkultur. Ingen av de to synes kombinasjonen jobb og studier er uoverkommelig, Bjørbæk mener tvert imot at hun disponerer tiden bedre når hun jobber ved siden av.
– Jeg får lest mer om dagen hvis jeg vet at jeg skal på jobb klokken fire, sier hun.
Bjørbæk har også studert i perioder uten å jobbe, og tror ikke hun brukte mer tid på studiene da.
– Det er lett å få så veldig god tid når en ikke har noe annet en skal rekke at man fort kan bli litt sløv, sier Bjørbæk, og legger til at det også er deilig å gjøre noe annet.
De understreker begge likevel viktigheten av å ha en jobb som er fleksibel i forhold til arbeidstider.
– Sånn sett er vi heldige som har en arbeidsgiver som forstår viktigheten av mye fri i eksamensperiodene, sier Bye-Andersen.