SAMLING: 27. februar ble minst 11 mennesker drept og 64 skadet, da en bombe gikk av under et møte M23 arrangerte i Bukavu sentrum. Hvem som var ansvarlig er ennå ukjent.

M23-militsen har tatt over millionby i Øst-Kongo:

Holder seg inne i frykt for å bli drept

Studenter i Bukavu frykter for livet etter at M23-militsen tok over byen.

Publisert

– Vi passet på at vi hadde mat for flere dager og gjemte oss, forteller Fadhili Célestin Habayaremye (22) til Universitas over telefon. 

VITNEMÅLSUTDELING: Mens Habayaremye fullførte bachelorgraden sin var familien i Nord-Kivu nødt til å flykte.

Han studerer i Bukavu, øst i Den demokratiske republikken Kongo (DR Kongo). Den 27. januar erklærte den Rwanda-støttede militsen M23 kontroll over byen Goma, som ligger 100 km fra Bukavu i luftlinje. Militsen har holdt til i området rundt Goma lenge, men at de tok kontroll over millionbyen, sjokkerte innbyggerne, forteller Habayaremye. M23 uttalte at de skulle fortsette sør til Bukavu, og helt til hovedstaden Kinshasa. 

– Jeg var veldig bekymra for at M23 skulle komme til Bukavu, forteller Habayaremye. Søndag 

16. februar tok militsen kontroll over Bukavu. 

En kjent milits 

– Etter folkemordet i Rwanda i 1994 var hele regionen fylt av flyktninger. Det skapte uro i det lange løp, forteller Veronique Pouillard, professor i historie ved Universitetet i Oslo (UiO). 

Uroen bidro til den langvarige konflikten i Øst-Kongo. Konflikten er den dødeligste siden andre verdenskrig, ifølge International Rescue Committee. Det uttalte målet til M23 er å beskytte tutsiminoriteter i DR Kongo. Militsen kontrollerte Goma by i 2012, men trakk seg ut etter to uker etter internasjonale sanksjoner mot Rwanda. 

Det er ikke første gang lærerstudenten Habayaremye hører om M23: 

– Jeg er født i Masisi i Nord-Kivu, like ved der M23 startet, forteller Habayaremye. 

Mens han gikk siste året av bachelorgraden, flyktet foreldrene fra gården deres. Skolen faren jobbet på var stengt i et år og brødrene til Habayaremye ble sendt til Goma. 

– De forlot ikke Masisi fordi de ville, men fordi de måtte, sier Habayaremye. Situasjonen gjorde det vanskelig for foreldrene hans å betale skolepenger. 

– Men jeg takker gud for at de lever, for mange er drept, sier Habayaremye. 

Ifølge FN er nesten 3000 mennesker drept i Goma etter at M23 tok kontroll over byen i januar i år. Brødrene til Habayaremye gjemte seg innendørs i flere dager da Goma ble tatt. De gikk flere dager uten dekning, vann og elektrisitet. Han var bekrymret fordi det tok lang tid før de ringte: 

DRØMMEJOBB: Lydie Myango (21) studerer engelsk fordi hun enten vil bli lærer eller oversetter.

– Da sa de at de hadde gått tre dager uten å spise, forteller Habayaremye. 

M23 ankom Bukavu 

I Bukavu artet konflikten seg annerledes. Den kongolesiske hæren (FARC) trakk seg ut av byen før M23 ankom. 

– Heldigvis ble det ingen sammenstøt, forteller Habayaremye. 

Han studerer master i engelsk ved Teacher Training College (TTC) i Bukavu. Etter at M23 tok makten har skolene vært stengt og aktiviteten redusert. 

– Før var folk ute til seint, nå er alle inne før klokka fem i frykt for å bli drept, sier Habayaremye. 

Også Lydie Myango (21) studerer engelsk ved TTC Bukavu. 

– M23 tar sånne steder som campus, så universitetet ba studentene som bodde der om å dra, sier hun. 

Myango forteller om en kaotisk situasjon i forkant av at M23 tok kontroll. 

– Via Whatsapp fikk vi informasjon om mangelen på mat og vann i Goma, forteller hun. Selv om få ble skadet da Bukavu ble tatt, er mange redde. 

– Torsdag måtte alle være med å rengjøre byen, hvis ikke banket M23 deg opp. Så alle måtte adlyde, forteller Myango. 

20. februar arrangerte M23 en obligatorisk dugnad i Bukavu. Straffen var streng for å ikke delta, slik den er i de månedlige dugnadene i Rwanda. Myango synes det var fint at byen ble rengjort, men reagerer på at det ikke var frivillig. 

STENGTE SKOLER: Skoler har vært stengt i Bukavu etter at M23 tok makten.

Frykt for voldtekt

Myango forteller at det går mye rykter om M23s nye regler. 

– Noen sa at kvinner ikke får gå med sminke, bukser eller miniskjørt. Mennene skyndte seg å klippe seg fordi folk sa at langt hår var forbudt, forteller Myango. 

På Whatsapp så hun en kvinne i miniskjørt ble banket opp, uten at hun vet om det var årsaken. Det florerer med rykter om seksuell vold: 

– Dersom noen fra M23 liker deg ber han deg bli med ham, og så voldtar han deg. Jeg har ikke opplevd det, men hørt det fra andre, sier Myango. 

Dersom de liker deg ber de deg bli med ham, og så voldtar han deg

Lydie Myango (21), student

Unicef har rapportert om en femdobling av voldtektssaker i området, begått både av M23 og den kongolesiske hæren. 

Også Habayaremye forteller om rykter: 

– Noen sier M23 tvinger unge til å bli med i hæren, men broren min sier de ikke rekrutteres med tvang, forteller han. 

Human Rights Watch har rapportert om tilfeller av tvungen rekruttering i Goma. Habayaremye forteller at ryktene skaper frykt for å gjøre feil: 

– M23 sier de ikke trenger fengsel. Tar de deg i noe ulovlig dreper de deg, så folk er redde for å dø på grunn av misforståelser, sier Habayaremye. 

Den samme usikkerheten gjelder studiene. Ifølge Habayaremye har M23 sagt at skolene skulle åpne 24. februar, men at mange foreldre var for redde til å sende barna sine. Det er ennå usikkert når universitetene vil åpne. 

Vi har ennå ikke hørt om universitetene vil åpne

Fadhili Habayaremye Célestin (22), student

Konflikt med flere årsaker 

Ifølge Pouillard er forskerne uenige om konfliktens årsak. 

– Noen tolker det som at krigen reproduserer seg selv. Kongo er blitt en krigsøkonomi der krig er det som gir folk lønn. Andre mener årsaken er smugling av mineraler, sier Pouillard. 

Hun forteller at 13 prosent av rwandisk eksport er mineraler, inkludert mineraler smuglet fra Kongo. EU revurderer nå en handelsavtale med Rwanda om koltan, et mineral som ikke forekommer i Rwanda. Pouillard tror etniske konflikter, krigsprofitt og mineraler virker sammen som årsak. 

Hun forteller at Kongos president har vært skarpere i kritikken av Rwanda, samtidig som han kritiseres for å ikke ha løst konflikten i Øst-Kongo. 

– Rwanda har fått selvtillitt på grunn av kritikken rettet mot president Tshisekedi, og på grunn av det internasjonale politiske klimaet, sier Pouillard. 

FRYKT: Like etter at M23 tok over byen var det ingen trafikk eller aktivitet.

Etterlyser sanksjoner 

Fredag 21. februar vedtok FN en resolusjon som ber Rwanda trekke seg ut av Øst-Kongo. 

– Men det har vært mange år uten reaksjoner, sier Pouillard. 

Hun mener verden har brukt lang tid på å reagere fordi Rwanda har bygget opp et godt bilde internasjonalt. Rwanda bidrar mye til FN-styrker, har bidratt til å bekjempe islamister i Mosambik og vist vilje til å ta i mot asylsøkere fra Storbritannia og Danmark. Hun mener denne velviljen reflekteres i mediene: 

– Belgiske medier har stått mer på Kongos side enn det franske medier. Men nå er den franske informasjonen blitt tydeligere, fordi de forstår alvoret, forteller Pouillard. 

Vi må stille president Kagame til ansvar for handlingene i Kongo

Veronique Isabelle Claire Pouillard, professor i historie ved UiO

Hun etterlyser at det internasjonale samfunnet er strengere i kritikken av Rwanda. 

– Vi må stille den Rwandas president Kagame til ansvar for handlingene i Kongo. Og vi må ta selvkritikk på at Vesten har støttet at Rwanda har blitt et diktatur, forteller Pouillard.

Powered by Labrador CMS