Tøyenbadet: Spa eller svømmehall?

Prestisjeprosjektet oser av overskudd, og det merkes på både ansatte og badegjester.

UT AV DET BLÅ: Gjennom et glassvindu kan de badende observeres av forbipasserende, som i et akvarium
Publisert Sist oppdatert

Onde tunger vil ha det til at kommunale bad er fattigmannens spa. Badegjestene har åpenbart, tross 2.3 milliarder kroner investert, en skepsis til hva et nytt offentlig bad kan være. Det blir tydelig da Universitas tester garderobe-badstuen på Tøyenbadet, og de nyankomne mennene spør oss håpefullt om ikke det finnes flere badstuer. Det gjør det: en av typen damp i rød flis, samt en elegant, stor badstu i osp som ser ut mot Oslo Plaza. Med denne forsikringen på plass, tør dermed badstuentusiastene å ta steget inn på det nye Tøyenbadet. – Vi har lykkes om dette stedet oppleves tilgjengelig for folk flest, sier Lise Haaland Eriksen til Universitas. Hun er leder for Arkitektur og Bygg i Asplan Viak som sammen med kommunen står bak prosjektet.

Så hvor tilgjengelig er Tøyenbadet, en mandags formiddag? Universitas tar turen.

GEN ZEN: Universitas reporter melder om gode forhold for avkobling på Tøyenbadet.

Snedige Løsninger

Som student kommer du inn for 115 kroner. Du kan være der så lenge du vil mellom 07:30 og 20:30 i hverdager, hvilket gjør dette til en ideell arena for avkobling. Ved å snikspise kanelboller mellom bading og badstu, holdt Universitas utsendte reporter koken i over 4 timer. Her er imidlertid en ulempe ved offentlige bad: de krever en energi og fullstendig tilstedeværelse. Men nettopp derfor er badene en ideell arena for rekreasjon.

En klassisk svømmehall er hensynsløs. Det er mye lyd, det er ganske kaldt i vannet, og ikke minst er det gjerne en kronglete og svett affære å forlate stedet og komme seg hjem igjen. Heldigvis har Oslo kommune blåst budsjettet på å varme disse bassengene grundig, for det er lunt og behagelig der inne.

– Dette er et våtområde som det er avgjørende at gjestene finner det behagelig å være i, sier Haaland Eriksen.

Alt fungerer ganske snedig, som klokka du får til å åpne og lukke skapet ditt med. Disse lovende små tegnene gjør at det faktisk er et kvarters kø en mandag klokken 11. Her må også skranke-personalet få all mulig honnør for måten de forholder seg til eldre par som som sniker i køen, og som nekter å la seg irettesette av tenåringer!

En kraftig ølmage kan utgjøre en stup-teknisk utfordring

Utsendt reporter

Hallo!

I osp-badstuen er det en stor benk som flere gjester benytter for å gå i bro, stå på hodet, og tøye ut baksiden av hoftebenet. Det stønnes i velvære, og de andre gjestene ser ut til å unne akrobatene dette stønn.

 – En bred definisjon av bærekraftsbegrepet, som vi har jobbet utifra, innebærer også at vi har fokusert på sosial bærekraft. At dette blir en sosial møteplass for både barn og foreldre, sier Haaland Eriksen. 

I bassengene er det flust av mødre som tar imot stupende barn, og også 65-år gamle menn finner det denne mandagen for godt å terpe stupteknikken. 

BASSENG med nok varme til å holde det gående en hel dag.

Universitas konstaterer at en kraftig ølmage kan utgjøre en stup-teknisk utfordring, men det er ikke verre enn at etter fire-fem forsøk så sitter teknikken slik den gjør om sommeren. 

Det foreløpige høydepunktet på Tøyenbadet er utebassenget med utsikt over byen, som damper i vei og frembringer mer entusiasme av de bedagelige gjestene. En fyr hopper rolig opp og ned foran kjæresten sin, noen andre konkurrerer i å holde pusten lengst, og på vei inn skyvedørene møter reporter på to eldre kvinner som gisper når de ser utover badeplassen og Tøyenparken.

Universitas ønsker samtidig å rette en beklagelse til personalet, for at vår reporter ikke greide å styre seg og småjogget over det glatte gulvet. Karakteristisk for rammen som er lagt om Tøyenbadet er de freshe folkene i rød t-skjorte som går inn i badstuene med et klart «Hallo!,» for å sjekke at folk er i live og har det bra. Det er de og det har de. Og de viser det åpenlyst.

Lys

Oslo kommune viser muskler med dette prosjektet. Her er det penger til å betale strømregninga. Klimaet innendørs er så behagelig at det ikke er få folk som unner seg en liten blund på de store steinbenkene som står omkring.

 – Vi har forsøkt å gjøre badet åpent ut mot omgivelsene, sier leder for arkitektene i Asplan Viak.

Uteplassen blir et sted for virkelig rekreasjon

Lise Haaland Eriksen, divisjonsdirektør Arkitektur & Bygg ved Asplan Viak

De breiale vinduene slipper inn mengder med dagslys. Sammen med designet av stoppeklokker, startblokker og 51-meter lange vannsklier kan det karakteriseres som Dag Johan Haugerud-core. Her har det vært arkitekter og kommune i sving i de tre årene det har tatt å bygge Oslos nest største idrettsanlegg. 

NYTT BAD, SAMME STED: Arkitektene har forsøkt å ivareta elementer fra det gamle Tøyenbadet.

 – For at dette skal bli en sosial arena, er vi nødt til å invitere inn et annet publikum enn dem som skal trene og svømme, sier Asplan Viaks Lise Haaland Eriksen 

Planleggerne har altså tatt innover seg at svømming er en lite tilgivende, brutal form for trening som et fåtall av mennesker gidder å bruke tiden på. Og kanskje nettopp derfor utgjør det store 50-meters lange treningsbassenget bare en ganske stor del av Tøyenbadet. 

Rekreasjon

Ved utgang er det tre spørsmål som henger igjen. Kommer køene til å avta? Blir det grisete innendørs når Kafeen åpner? Og i hvilken grad vil ute-området kunne lokke folk hit om sommeren? 

Haaland Eriksen tør ikke spå noe om mattilbudet eller køene, men virker trygg på at uteområdet kommer til å bli svært attraktivt mot sommeren. 

 – Uteplassen kommer til å bli et attraktivt sted for rekreasjon, avslutter Haaland Eriksen. 

En inngjerdet, bølgete gressplen er anlagt over de fire utebassengene som er tilpasset behovene til livlige barn, trøtte folk, sixpack-svømmere og grublende studenter. 

Powered by Labrador CMS