
Gaper for høyt
Karpe Diem trenger egentlig ingen introduksjon, men det bør nevnes at de i 2008 ga ut albumet Fire Vegger, som er det mest solgte norskspråkelige hiphop-albumet noensinne. Dette er en bragd som ikke kan overvurderes. Med en lang rekke utmerkelser som Spellemann, Alarmprisen, MTV Awards m.m., og en minst like lang rekke radiohits, har duoen derfor vært svært synlig i norsk musikkliv de siste ti årene.
Kors på halsen, ti kniver i hjertet, mor og far i døden
er gruppas nye album. Den naivistiske tittelen setter skapet der Karpe Diem mener det bør stå. Tekstene er ofte humoristiske, fulle av assosiasjoner og digresjoner, som i lavkarbokritiske «Helseguru»: «Jeg vil ikke ha husdyr, hun vil ikke ha sex lenger – så vi har tunfisk, og vi har vektstenger.»
Musikalsk bærer Kors på halsen preg av å være laget for et for bredt publikum. Kråkesølv, Lukestar og Maria Mena er hanka inn som refrengvokalister. Beatsa er alt fra softe pianostykker, til maksimalistiske popanthems, til minimalistiske hits lagd for bilen. Plata er et kompromiss hvor duoen garderer seg – alle potensielle lyttere skal kunne like minst en låt på dette albumet.
Det krever ganske mye selvtillit å sample Jessheimrapper Diaz fra 2003, slik Karpe Diem gjør med stort hell i «Toyota’n til Magdi». Dessverre strekker ikke selvtilliten til på hele albumet. Det er vanskelig å oppfatte noen musikalsk sammenheng mellom låtene, og som helhet utstråler plata mest av alt av usikkerhet.