Annonse

annonser i Universitas

MF-STUDENTER PÅ UTVEKSLING: «Ingen kristnet – de stryker, din lømmel! Femten nye i kirkens manntall? Og kollektbøssa full? A+ til deg, unge prestesvenn!»

Vi spør:

– Har apostlene slitt ut sine hester?

Laber misjonsvilje på MF.

MF-STUDENTER PÅ UTVEKSLING: «Ingen kristnet – de stryker, din lømmel! Femten nye i kirkens manntall? Og kollektbøssa full? A+ til deg, unge prestesvenn!»

Vidar Haanes, rektor ved Menighetsfakultetet (MF).

– ???

– I Apostlenes gjerninger 8,4 står det at «de som var spredt omkring, dro rundt og forkynte Ordet». Men forrige uke kunne vi lese i Universitas at MF er dårligst blant SiO-institusjonene på utveksling til utlandet. Har fremtidens geistlige ingen misjonsiver? -- Nå spør du jo som dere ofte gjør i Universitas. Dere tror vi bare utdanner prester.

– Ja, det tror vi. -- Vel, det er ikke så enkelt med utveksling lenger fordi dette er et profesjonsstudium som inneholder lengre praksisperioder og mer obligatorisk undervisning enn tidligere.

– Tull. Jeg ser at dere har sendt studenter på studietur til Asia. Det er vel og bra, men det står tydelig i Luk 24,47 at dere skal starte i Jerusalem. Har du ikke lest Skriften grundig nok? -- Mener du at Jerusalem ikke er i Asia? Vi har et samarbeid med The Hebrew University i Jerusalem, hvor flere studenter har vært på såkalt sommerskole. Og vi har god kontakt med både jødiske og palestinske miljøer, men først og fremst i forskningsarbeidet.

– Men har dere tenkt på å utveksle mot andre religioner for egenopplysningsen del, litt sånn som antropologer? Hva med et semester i et hindutempel? -- Faktisk har våre studenter i tverrkulturell kommunikasjon hatt utveksling til nettopp hindu- og shintotempler og studert tradisjonelle kinesiske religioner.

– Utenomsnakk, Haanes! Tilbake til prestene. «Moralpolitiskolen» i Medina utdanner folk som reiser til Norge for å (snik)islamisere oss. De er åpenbart effektive misjonærer og har en del folk her allerede. Kan du fikse en utvekslingsavtale med dem? -- Nei, i tråd med at vi ikke lenger oppfatter oss selv som ekstreme eller fundamentalistiske så har vi andre gode islamske samarbarbeidspartnere, i Jordan og Syria.

– Pøh! Du virker ikke særlig gira på utveksling. I Rom 1,29 beskrives jo et scenario ikke ulikt det Norge vi kan lese om i VG: «De er fulle av all slags urett, umoral, grådighet og ondskap (…), misunnelse, mordlyst, strid, svik og falskhet.» Er de vordende teologer rustet for dette moralsk ulendte terrenget? -- Nå har vi faktisk i alle år hatt såkalt MF Norge-Rundt… Når vi besøker norske distrikter så tror jeg kristelig sett at det har god innflytelse på våre studenter som til vanlig vanker i studentmiljøene i Oslo. Den påvirkningen du snakker om er nok mer tvilsom.

– Ja vel, så det er studentkroa som er selveste Sodoma? Jeg aner ugler i mosebøkene. Vil du vurdere din stilling? -- Nei, tatt i betraktning at jeg har fått Universitas så interessert i oss, tror jeg absolutt jeg har fortjent jobben min.

Fakta

Vidar Haanes, rektor ved Menighetsfakultetet (MF)

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i vi spør

Strindlers spilleliste

«NRK kaller oss talentfabrikken», skrøyt Radio Novas påtroppende redaktør i forrige ukes Universitas. Marius Lillelien, radiosjef i NRK, mener utspillet er en fornærmelse. Lyver du, Gøte Strindler?

Pakkeproblemer

Etter braksuksessen med å pakke forrige nummer av Universitas i plast, lurer redaksjonen på om plasten er kommet for å bli. Men under redaktør Magnus Lysbergs terrorregime er det ingen som tør å spørre direkte. Så vi utgir oss for å være trykkeriet: – Hei, det er Magnar fra repro. Hvor mange sider skal Universitas ha denne uka, Lysberg?

Sitatfrekk prorektor

BI-ledelsen har vært litt utilgjengelig for Universitas i det siste. Vi tenker de kanskje synes vi har vært litt treige med sitatsjekker. Derfor var vi ekstra tidlig ute med å høre om vi hadde sitert prorektor ved BI, Dag Morten Dalen, korrekt. Men vil han egentlig ha sitatsjekk?

Baler med «shrooms» på Bali

Forrige uke fikk vi vite at «magic mushrooms» er en viktig del av studiehverdagen til Gateway-studentene på Bali. Vi spør Gateway infoservice om man trenger «shrooms» for å forstå ex.phil bedre?

Studiero og råning

Høgskolen i Telemark (HiT) presenterer «Heltene fra Telemark» og lokker med «ro til faglig fordypning». Vet informasjonssjef Per Magnus Holtung hvorfor Blindeforbundet har flere «likes» enn HiT?

Lenge ubesvart anrop

Lånekassen prakker på studentene papirarbeid og lar dem vente ved telefonen. Universitas gjør opprør mot telefonterror.

Holder seg på matten

Mat-Nat-studenter flykter unna doktorgradsstillinger. Har leder for institutt for informatikk, Morten Dæhlen, vært realistisk i sine forhåpninger om antall doktorgradsstudenter?

Château des élitistes

Studentersamfundets kommunikasjonsleder skrev i forrige ukes Universitas at Chateau Neuf holdt 516 arrangementer bare i 2011. Kan formann Siriann Bekeng svare på hvorfor ingen studenter har fått det med seg?

Frikvarter fra Kvarteret

Tidligere leder av Studentersamfunnet i Bergen, Kaia Tetlie, skriver at Bergen er en studentby, mens Oslo er en by med studenter i. Hva behager?

Uvitende nymfo-leder

FpU-leder Ove Vanebo er ikke overrasket over at Frp-studenter har mest sex. Men vet han at kun fire prosent av Frp-studentene bruker prevensjon?


Flere saker fra vi spør »