Annonse

annonser i Universitas

STARTEN: Tidligere FN-ambassadør Johan Ludvik Løvald ønsker delegatene lykke til fra talerstolen. Nå kan spillet starte.
FOTO: Stéphane Lelarge

FN på lavt nivå

I helgen var det opp til 64 studenter å avgjøre om Sudans president skal straffes for folkemord.

In English Bildeserie (6 bilder)

ENGASJERTE: USA (Amara M. Butt), Costa Rica (Fredrik Werring) og Burkina Faso (Reshaad Amra) er klare for debatt. --De fleste av oss bor sammen på Haradsheim vandrerhjem. Det blir mye forhandlinger på nattestid også, røper Butt.
FOTO: Stéphane Lelarge

STARTEN: Tidligere FN-ambassadør Johan Ludvik Løvald ønsker delegatene lykke til fra talerstolen. Nå kan spillet starte.
FOTO: Stéphane Lelarge

PÅ TILTALEBENKEN: Delegasjonen fra Sudan jobber intenst. Sudan er ikke medlem av Sikkerhetsrådet, men var invitert for anledningen.
FOTO: Stéphane Lelarge

LOBBYVIRKSOMHET: Flere hundre lapper bytter eier i løpet av helgen. Lappesendingen er et forsøk på å erstatte den virkelige kommisjonens datasystem, som brukes for å kommunisere i møtesalen.
FOTO: Stéphane Lelarge

STARTEN: Tidligere FN-ambassadør Johan Ludvik Løvald ønsker delegatene lykke til fra talerstolen. Nå kan spillet starte.
FOTO: Stéphane Lelarge

Pensumbøkene byttes ut med dress og sakspapirer når FN-sambandet inviterer til rollespill. Millioner skriker etter mat og medisiner i Sudan, men president al-Bashir har kastet alle hjelpeorganisasjonene ut av landet. Det er opp til studentene å løse problemet. I helgen utgjør de FNs sikkerhetsråd.

Russisk-burkinafasesisk allianse

- Jeg heter Nancy Young, sier «amerikanske» Amara M. Butt. Til vanlig studerer hun juss ved UiO, men i dag skal hun sikre at amerikanernes interesser blir ivaretatt i Sikkerhetsrådet.

De fleste deltagerne presenterer seg bare med sine nye alter ego. Korrekt antrukket i svart skjørt og høye hæler har Young sitt nye id-kort hengende godt synlig. Studenttilværelsen er ugjenkallelig byttet ut med politisk toppspill.

- Dette er både moro og lærerikt. FNs rollespill har egentlig mye til felles med jussen. Flere parter er uenige, og man møtes på en felles arena for å prøve å komme til enighet, sier hun.

Med nye, tildelte nasjonaliteter og identiteter er helgens målsetning klar: Å komme frem til en felles resolusjon som vil føre til økt stabilitet i Sudan. I seks uker har deltakerne jobbet intensivt med å forberede innlegg og strategi. Nå har spillet startet.

- Vi sendte ut lapper og ba de andre om å ikke klappe for USAs åpningstale. Og vi applauderte ekstra høyt etter at Russland hadde pratet. På denne måten viser vi hvem vi støtter, røper Reshaad Amra (23). Delegasjonen hans er skeptisk til de vestlige stormaktenes inntreden i regionen, og ser helst at de afrikanske landene får ordne opp på egen hånd.

Til vanlig studerer den Sør-Afrikanske utvekslingsstudenten økonomi ved UiO. Nå er han bare kjent som delegaten Pierre Bicaba fra Burkina Faso. Han slår oppgitt ut med armene.

- Burkina Faso! Folk vet ikke at vi eksisterer engang.

Lobbyvirksomhet over en lav sko

Det debatteres heftig om arrestordren the International Criminal Court (ICC) har utstedt på president al-Bashir skal utsettes et år. Presidenten anklages for folkemord på sivilbefolkningen i Sudan. Presidenten har svart på anklagene ved å kaste ut de humanitære organisasjonene.

Økonomistudenten Fredrik Werring (25) er oppgitt. Costa Rica er blitt anklaget for å være en bananrepublikk, og Werring synes at landet han representerer har lite reell politisk makt.

- Det ser ikke ut som om vi vil få gjennom vår hjertesak, som er å støtte ICCs tiltale mot presidenten. Vi ser et tydelig skille mellom de permanente medlemslandene med vetorett, og de andre delegasjonene. Noen er litt maktarrogante, sier han.

På gangen diskuteres det heftig for og i mot, frem og tilbake. Noen mener at vedtaket vil sikre roligere omstendigheter rundt fredsforhandlingene. Andre hevder at en utsettelse vil bety grønt kort for flere folkemord. Russlands delegasjon kjemper hardt mot arrestordren.

- Russland har svin på skogen selv, derfor ønsker de ikke å ta Sudans president. De frykter at det blir som å skyte seg selv i foten, og at de risikerer å havne på listen over statsledere som bør fjernes, sier Werring.

Delegatene napper stadig vekk takk i hverandre, og forlater møterommet for å konferere på gangen. Øyne og ører er på vidt gap, og ryktene svirrer.

- Det mest skremmende denne opplevelsen har lært meg, er at de viktige avgjørelsene tas på bakrommet. Når man kommer til møterommet er sakene i realiteten allerede avgjort, sier europastudierstudent Trygve Grønbekk (24).

- Som i kolonitiden

Strategiene finpusses før innspurten. De siste alliansene blir forseglet.

- Det er frustrerende, fortviler Reshaad Amra etter at Storbritannia har kastet delegasjonen hans ut fra et privat møte.

- Det er akkurat som i kolonitiden. Supermaktene tror de kan fortelle oss hva vi skal gjøre.

Avgjørelsens time er kommet. Det blir stille. Delegasjon etter delegasjon avgir sin stemme. De telles opp.

- Vi har mislyktes i å komme frem til en offisiell resolusjon, sier Sikkerhetsrådets president til slutt. Det er Russland som har brukt vetoretten. Etter at deres forslag til ny resolusjon ble nedstemt tidligere på dagen, har de bestemt seg for å stemme i mot hele resolusjonen. Folk rister på hodet. Er man tilbake på stedet hvil?

- Absolutt ikke. Det er et realistisk scenario at Sikkerhetsrådet ikke kommer til enighet. Og dette er et godt utgangspunkt for videre forhandlinger, sier Amara M. Butt.

Fakta

FNs sikkerhetsråd
  • Sikkerhetsrådet er FNs mektigste organ.
  • Behandler spørsmål om konflikt, krig og fred. Er det eneste organ i FN som kan benytte militær makt.
  • Alle medlemsstatene har plikt til å etterleve rådets beslutninger.
  • USA, Frankrike, Kina, Russland og Storbritannia er faste medlemmer. De har vetorett og kan forhindre foreslåtte vedtak.
  • De faste medlemmene fikk vetoretten som følge av seieren i 2. verdenskrig.
  • FN har blitt kritisert for i for stor grad å fremme vetomaktenes interesser.
  • Sikkerhetsrådet har i tillegg ti rullerende medlemsland som velges for en periode på to år. I dag er disse Burkina Faso, Costa Rica, Japan, Kroatia, Libya, Mexico, Tyrkia, Uganda, Vietnam og Østerrike.
FN-rollespill
  • FN-sambandet arrangerer hvert år rollespill (Model UN) for studenter.
  • Hensikten er å gi deltakerne trening i hvordan Sikkerhetsrådet fungerer.
  • Studentene deles på forhånd inn i delegasjoner som representerer de ulike landene i Sikkerhetsrådet.
  • Målet er å komme frem til en felles resolusjon.
  • Temaet for årets rollespill var konflikten i Darfur, Sudan.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i studietid

Elvelangs

Det er vilt, vakkert, vått og inni margen kaldt. I elvepadling er det ikke alltid like lett å følge strømmen.

Menneskejunkien

HVEM: Reidar Hjermann (43) STUDERTE: Psykologi ved NTNU og Åbo akademi NÅR: 1991-1997 AKTUELL: Avtroppende barneombud

Kongene av tørriscurling

Hva har menn i kvinneklær, gullbelagte dobørster og CO2 i fast form til felles? De er alle representert i kjemikernes årlige curlingstevne.

Piker, hvin og salg

De er vakre, unge kvinner i korte skjørt, på jakt etter oppmerksomheten til middelaldrende forretningsmenn. Men vertinnene i Regina Promotion er ikke det du tror de er.

Dissekerte lik på mahogni

HVEM: Jørgen Skavlan (55)

STUDERTE: Medisin ved Royal College of Surgeons i Dublin NÅR: 1979–1982 (I Oslo til 1985) AKTUELL MED: Norges mest populære allmennlege

Fengslende studier

Det er langt fra Blindern til Bredtveit. Uten studiekamerater og fagmiljø er studenter i fengsel ensomme ulver.

Fredsmegler i paradis

HVEM: Nina Svorkås (21) STUDERER: Rettsvitenskap ved Folkeuniversitetet i Trondheim NÅR: 2009- d.d.
AKTUELL SOM: Deltager i Paradise Hotel på TV3

Ex.phil med heksedoktor og magic mushrooms

De norske studentene på Bali lever godt, men hva er det egentlig de driver med der nede?

Makt og motstand i Moskva

Russarane har på ny vald Vladimir Putin til president. Demokratisering ser ikkje ut til å vera deira førsteprioritet.


Flere saker fra studietid »