Annonse

annonser i Universitas

PROSESSEN: Det er ikke lett å feste ideene til papir. Og man merker fort hva som er halvferdige og hva som er velutviklede ideer. I mange tilfeller vil man forkaste eller videreutvikle de halvferdige ideene. B.S. baserer seg imildertid i stor grad på halv
FOTO: Stéphane Lelarge

Foren eder!

Har du en studentforening i magen, men sliter med å gjøre tanke til handling?

JUSSEN: Å sette opp vedtekter er det nærmeste jeg noen gang har vært jus. Det som er moro er at du, i alle fall til en viss grad, bestemmer lovene selv.
FOTO: Stéphane Lelarge

OVERREKKELSEN: Etter å ha insistert på personlig overrekking, tropper jeg opp på kontoret til Studentliv i egen høye person. Marthe Høyer, administrasjonskonsulent hos Studentliv, bidro med veiledning underveis, og tar imot søknaden.
FOTO: Stéphane Lelarge

Helt siden jeg begynte på Blindern for drøyt tre år siden, har jeg hatt en studentforening i magen. Jeg og en kompis pratet om det allerede i fadderuka første semester, og nå skal vi ta aksjon.

Organisasjonsfriheten er blant demokratiets fineste og viktigste idealer. Den bør verdsettes høyere enn både religionsfrihet og stemmerett. For deg som student er det viktig - og riktig - å organisere deg i en studentforening. Men aller helst: Start en selv. Dette gir kred blant venner og ser bra ut på CVen. For å gi deg litt drahjelp, presenterer vi her en forenings-ABC, illustrert med egen case.

Steg 1: Skaff et konsept

Hva er ideen din? Skal du spre Guds ord på campus? Skal du verve folk til sjakk-klubben din eller skal du opplyse om spillteoriens fortreffeligheter? Du bør ha klart for deg hensikten med virksomheten og hvordan det skal foregå. Mål og midler, altså.

Vi hadde en vag plan om hva vår forening skulle gjøre. Den skulle være samfunnskritisk, polemisk og raljerende. Den skulle avdekke maktpersoners drittpreik, hykleri og dobbeltmoral. Konseptet er utviklet i samarbeid med Ringnes pilsner og diverse rød kartongvin.

Både jeg og min foreningsfelle er sosiologistudenter med bakgrunn som håndverkere. I takt med vår klassereise inn i akademiske sirkler, har vår intellektuelle forakt fått næring. De vi ønsker å treffe med våre nykvessede blyanter er ikke bare de åpenbare maktpersonene, men kanskje enda mer intellektuelle topper, journalister og andre synsere. Idealet er å bruke bedreviternes egne skitne knep og tilslørte retorikk mot dem selv. Bullshiten skal frem i lyset!

Steg 2: Skaff et kult navn

Et dekkende og godt navn er viktig. I merkevarenes tidsalder vet vi alle at tidligere generasjoner har tatt skammelig feil med påstanden om at «navnet skjemmer ingen».

Navnet på vår forening er Bedreviternes studentforening (B.S.). Vi skal ikke gå inn på en semantisk analyse av alt hva dette navnet konnoterer her og nå, men la meg røpe at det en slags implisitt omvendt psykologi der, noe som vi selv er meget godt fornøyd med.

Steg 3: Lag vedtekter

For å få foreningen registrert hos Studentliv, må det foreligge vedtekter. Der skriver du ned all vesentlig informasjon om foreningen, mål og mening med den, styreform og medlemskapskriterier.

Jeg stakk innom Studentliv på SiO for veiledning. Der fikk jeg god hjelp med å fylle ut skjema og innføring i hva vedtekter bør inneholde.

Steg 4: Skaff medlemmer og dann et styre

Medlemmer må du ha. To forskjellige rekrutteringsstrategier er mulige. Du kan satse på kvalitet, en liten og eksklusiv klubb med strenge opptakskrav, eller du kan satse på kvantitet, gå for flest mulig medlemmer. Omtrent slik AUF gjorde på nittitallet.

Etter en del løst rekrutteringsarbeid fikk vi til et styremøte med tre representanter. Det er den første strategien som tas i bruk her: Strenge kvalitative vurderinger av hver søknad. Det kom inn et forslag på styremøtet om å ekskludere kvinner for all fremtid. Forslaget ble ikke vedtatt, men er i øyeblikket oppfylt, og vil bli løpende vurdert.

Steg 5: Lever søknaden

Da er mye av jobben gjort og du må søke om å få registrere foreningen din hos Studentliv. Du kan søke både på nett og papir.

I slike prosesser foretrekker jeg helt klart papirsøknad. For å gjøre prosessen mer offisiell, skrev jeg ut skjemaet, la ved vedtektene fra styremøtet vårt og troppet opp hos Studentliv personlig for å levere søknaden.

Da er det bare å vente på at søknaden skal behandles, og foreningen skal bli en offisiell studentforening ved UiO.

Fortsettelse følger.

Fakta

Foreningsinfo:
  • Ved UiO er det ca. 200 registrerte studentforeninger.
  • Ved registrering av studentforening hos Studentliv får du tilgang på kursing og leie av lokaler, nettside under UiO og rådgivning.
  • Foreninger med en virksomhet rettet mot, og drevet av, studenter ved lærestedene tilknytet Studentsamskipnaden i Oslo kan søke om økonomisk støtte fra Kulturstyret. De deler årlig ut 2,3 millioner kroner til foreninger og arrangementer.
Eksempler på gode foreninger:
  • Steinbiten, som har som formål å «fremme trivsel og inspirere andre gjennom driften av et akvarium i foajéen på Biologisk Institutt».
  • Blindern akademiske husmorlag (BH), som er «[f]oreningen er for alle som er glad i lefser.» Merk hvem som er kontaktperson for denne foreningen!
  • Mer om foreninger: http://www.uio.no/studentliv/studentforeninger/

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i studietid

Elvelangs

Det er vilt, vakkert, vått og inni margen kaldt. I elvepadling er det ikke alltid like lett å følge strømmen.

Menneskejunkien

HVEM: Reidar Hjermann (43) STUDERTE: Psykologi ved NTNU og Åbo akademi NÅR: 1991-1997 AKTUELL: Avtroppende barneombud

Kongene av tørriscurling

Hva har menn i kvinneklær, gullbelagte dobørster og CO2 i fast form til felles? De er alle representert i kjemikernes årlige curlingstevne.

Piker, hvin og salg

De er vakre, unge kvinner i korte skjørt, på jakt etter oppmerksomheten til middelaldrende forretningsmenn. Men vertinnene i Regina Promotion er ikke det du tror de er.

Dissekerte lik på mahogni

HVEM: Jørgen Skavlan (55)

STUDERTE: Medisin ved Royal College of Surgeons i Dublin NÅR: 1979–1982 (I Oslo til 1985) AKTUELL MED: Norges mest populære allmennlege

Fengslende studier

Det er langt fra Blindern til Bredtveit. Uten studiekamerater og fagmiljø er studenter i fengsel ensomme ulver.

Fredsmegler i paradis

HVEM: Nina Svorkås (21) STUDERER: Rettsvitenskap ved Folkeuniversitetet i Trondheim NÅR: 2009- d.d.
AKTUELL SOM: Deltager i Paradise Hotel på TV3

Ex.phil med heksedoktor og magic mushrooms

De norske studentene på Bali lever godt, men hva er det egentlig de driver med der nede?

Makt og motstand i Moskva

Russarane har på ny vald Vladimir Putin til president. Demokratisering ser ikkje ut til å vera deira førsteprioritet.


Flere saker fra studietid »