Annonse

annonser i Universitas

Skåler for nye Frokostkjelleren

Etter ett år med usikkerhet rundt Frokostkjelleren har jusstudentene endelig fått en ny studentpub.

– Den nye Frokostkjelleren er perfekt til å gjøre en kjempeentré. Man kommer inn med glitter og stas, får av seg pelsen, og så har alle sett deg, sier jusstudent Christine Dickens (22).

Den nye juspuben står nå klar til bruk i Domus Pereferia i Tullinsgate 4. Som navnet tilsier et lite stykke unna Universitetet i sentrum.

De nye lokalene er ment å fungere som tilholdssted for Frokostkjelleren i to år. Etter det er planen å flytte puben inn i Professorboligen bak Urbygget i Universitetsgaten. Det gjøres nå i stand andre lokaler til de 15 foreningene som i dag har lokaler i der.

Nye happenings

Da det i oktober i fjor ble klart at Frokostkjelleren måtte ut av Universitetets Urbygning på grunn av restaurering, hersket det lenge usikkerhet om hvor en ny pub kunne få lokaler.

Den nyansatte lederen for Frokostkjelleren Bjørn Weider Moen (24) er svært fornøyd med de nye midlertidige lokalene.

– Alternativet hadde vært Aulakjelleren. Det hadde ikke fungert, sier Weider Moen.

Han mener imidlertid at lokalet i Tullisgate ikke er ideelt for bardrift.

– Toalettene ligger utenfor bygningen og området er ikke egnet for store fester, sier Weider Moen.

Ingen bakgårdsfester

Det betyr slutten for de legendariske bakgårdsfestene. Men Weider Moen lover å bøte på dette ved å innarbeide nye «happenings» som stand–up show og fagseminarer.

Tross nye lokaler tror Weider Moen at Frokostkjelleren fortsatt vil være den puben ved Universitetet som selger mest øl.

– Jeg tror ikke besøkstallet vil bli lavere enn i de gamle lokalene. Vi har fått gode tilbakemeldinger fra studentene som har vært innom. Dessuten har jusstudentene bare ett møtested, sier Weider Moen.

Ingen klinekroker

– Dette var en positiv overraskelse! De har greid å gjøre mye ut av vanskelige lokaler, sier jusstudent Benedicte Malling (23) og ser seg rundt i det nye festlokalet.

– Spesielt er det hyggelig med så mange sofaer, sier medstudent Christine Dickens (22).

De to jusstudinene kommer til å savne den gamle Frokostkjelleren og er begge enige om at det nye lokalet ikke er perfekt.

– Hvor skal man danse for eksempel? spør Dickens.

– Også er det ingen kroker å kline i, sier Malling og ler.

Ikke bare øl

– Jeg er meget lykkelig for at det lot seg gjøre å starte opp nytt studentsted allerede fra semesterstart. Det er viktig for studentmiljøet, sier dekan ved Det juridiske fakultet Knut Kaasen.

Kaasen går inn for at foreningene som holder til i Professorboligen, blant andre Amnesty og koret Oslo Chorale Selskab, skal tas hensyn til når Frokostkjelleren flytter inn i Professorboligen om to år.

– Øl er en sentral del, men det er også andre aktiviteter som skal ivaretas, sier Kaasen.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »