Annonse

annonser i Universitas

Trenger 660 hybler – får 290

Samskipnaden i Oslo får bare halvparten så mange hybler som de trenger når regjeringen fordeler boligpenger.

Regjeringen har nå fordelt penger til totalt 911 hybelenheter mellom samskipnadene i landet. Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) får penger til å bygge bare 290 hybler.

– Dette er ikke nok, men dette representerer en ny giv. Boligsituasjonen er spesiell i Oslo, og vi har gjort mer enn noen annen regjering når det gjelder studentboliger. Siloen på Grünerløkka er et godt bilde på det, sier statsminister Jens Stoltenberg.

Prioriterer

Statsministeren bekrefter at Arbeiderpartiet vil prioritere pressområder også ved fremtidige fordelinger. Fordelingen av hybler er et ledd i regjeringens boligprogram, som tar sikte på å fordele penger til 1000 enheter mellom landets samskipnader hver år de neste fire årene.

Dyr ventetid

– 290 er mindre enn halvparten av det vi har søkt om, sier administrerende direktør i SiO Lisbeth Dyrberg.

SiO søkte om penger til 660 hybelenheter for å bygge på Bjølsen og på Vestgrensa. Konsekvensene av den lave bevilgningen kan bli at de 1099 studenthyblene som etter planen skal stå ferdige på Bjølsen i 2003, blir forsinket.

– Det vil bli enormt kostbart dersom vi får en utsatt byggestart. Nå må vi satse alt på å få penger til resten av de planlagte hyblene på Bjølsen over statsbudsjettet til neste år, sier Dyrberg.

Lang ventetid før fordelingene ble klar har gjort at SiO har måtte ta opp banklån på 15 millioner kroner for å komme i gang med byggeprosjektene på Bjølsen.

– Banklånet betyr at byggeprosjektet allerede nå vil bli dyrere, sier Dyrberg.

Pressområdene får

– Vi har lagt stor vekt på storbyer og helt klart prioritert de områdene der dekningen er lavest, sier statssekretær Randi Øverland i Utdanningsdepartementet.

Regjeringen har også satt av 1 million kroner til tilrettelegging av studenthybler for funksjonshemmede studenter. Midler fra denne potten skal fordeles etter søknad fra Samskipnadene.

– Det er også mulig å søke om å gjøre gammel enheter om til enheter for funksjonshemmede, sier Øverland.

Fakta

Samskipnad Tildelte hybelenheter Universitetet i:
Oslo 290 Bergen: 113 Trondheim: 82 Tromsø: 44 Høgskolen i :
Agder: 100 Hamar: 92 Østfold: 50 Stavanger: 48 Bodø: 38 Andre: 52

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »