Annonse

annonser i Universitas

Høyre ut – Attac inn

Attac– og Fritt Akademia–topp erstatter høyrepolitiker i Universitetsstyret.

MAKTENS HØYBORG: Marte Nilsen ønsker å bringe ideer fra Fritt Akademia inn i Universitetsstyret.
FOTO: Aslak Johannesen

Sammensetningen av det nye Arbeidsutvalget (AU) i Studentparlamentet (SP) avgjøres offisielt først i morgen. Det meste av kabalen er likevel allerede lagt. Etter det Universitas erfarer blir den nye sammensetningen av AU høyst sannsynlig som følger: Maria Veie Sandvik fra HF–lista blir ny leder, Torkel Nybakk Kvaal fra Sosialdemokratene blir heltidsrepresentant i Universitetsstyret, Moderat gruppes Kristian Meisingset blir utdannings–/studieansvarlig, Iselin Rud–Goksøyr fra SV–lista blir nasjonalt/internasjonalt ansvarlig og Marte Nilsen som er uavhengig blir deltidsrepresentant i Universitetsstyret.

Fra Fritt Akademia

Marte Nilsen er andre nestleder i Attac Norge og markerte seg tidligere i år som en av lederskikkelsene i det reformkritiske nettverket Fritt Akademia. I Universitetsstyret erstatter Nilsen Elisabeth Torkildsen, leder av Moderat gruppe og Høyres Studentforbund.

Nilsen er foreslått til stillingen av Venstrealliansen. Selv understreker hun at sammensetningen av AU ennå ikke er avgjort, og at hennes uttalelser gjelder hva hun ønsker å gjøre dersom hun får plass i Universitetsstyret.

– Grunnen til at jeg vil gå inn i en slik stilling, er at jeg mener universitetet i dag står overfor viktige utfordringer både internt og eksternt, uavhengig av om det blir regjeringsskifte, sier Nilsen.

Hun ser på jobben som en forlengelse av sitt arbeid i Fritt Akademia og Attac. Hun vil forsøke å bringe med seg ideene fra disse foraene og en større refleksjon omkring forholdet mellom nasjonale og internasjonale spørsmål inn i Universitetsstyret. Dette tror hun ikke hun er alene om.

– Det siste året har hele universitetet våknet litt opp. Den debatten som pågår tror jeg også vil reflekteres i andre verv.

Politisk skifte

Nilsen mener at mye av grunnen til at hun er aktuell som kandidat til Universitetsstyret har å gjøre med at det har skjedd et skifte i synet på universitetspolitikk blant studentpolitikerne.

– Det er andre verdier som manifesterer seg på Villa Eika nå. Jeg tror studentpolitikerne ønsker å ta en mer aktiv posisjon i den fasen vi er inne i nå, sier Nilsen.

Maria Veie Sandvik (HF–lista) bekrefter at hun er kandidat til stillingen som parlamentsleder, men ønsker ikke å uttale seg ytterligere til Universitas før sammensetningen av AU er klar.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »