Frekke tyver robber studenter
Politiet har mottatt seks anmeldelser om tyverier fra Universitetet i Oslo siden semesterstart. Studentene fortviler.
Hadde masterstudentene for eksempel hatt et eget kort med adgang til lesesalene hadde det ikke vært så enkelt for Gud og hvermann å gå rett inn. Tove Grande, masterstudent
– Jeg ble frastjålet PC og jakke på masterlesesalen, selv om man må ha adgangskort for å komme inn der. Det føltes veldig ekkelt at noen har vært nede i sekken min, når jeg trodde jeg satt på et trygt sted, forteller masterstudent Tove Rømo Grande.
Det var Grandes medstudine som observerte at en høy, mørk, østeuropeisk mann i allværsjakke forsynte seg i sekken hennes i masterlesesalen på Det Samfunnsvitenskapelige fakultet (SV).
– Jeg var bare ute på en kort lunsjpause, og da jeg kom tilbake fortalte en annen av studentene i lesesalen at en mann hadde rotet i sekken min. Hun var usikker på om jeg kjente ham, så hun sa ikke noe.
Henlegger sakene
Medstudinen fortalte henne at det virket som at han skjønte at han ble iaktatt etter en stund, for han så seg nervøst rundt og forsvant raskt igjen.
– Det virket samtidig som han kjente rytmen til folk på lesesalen, for det var nesten ingen andre der da han ble observert i sekken min.
Grande har anmeldt saken, og tror at de fleste anmelder tyverier fra lesesalen, fordi det er eneste måte å få igjen på forsikringen. Majorstua politistasjon har foreløpig fått inn seks meldinger om frastjålne PC-er og mobiler på lesesalene på Blindern siden semesterstart.
Også ansatte har blitt ofre for frekke tyver. På økonomisk institutt ble en ansatt frastjålet laptopen fra kontoret mens han var en kort tur ute i gangen. Her trenger man nøkkelkort for å komme inn. Kontorsjef Merethe Aase anmeldte tyveriet, men saken ble henlagt. Politiet mener likevel at sakene ikke kan settes i umiddelbar sammenheng.
– Det er vanskelig å si om det er noen sammenheng i sakene. Ingen av anmeldelsene inneholder observasjoner som er noe å bygge videre på, og sakene blir derfor henlagt, sier Håvard Beck ved Majorstua politistasjon.
Han understreker at studentene bør ta ansvar for ting de legger igjen på lesesalen.
– Politiet har ikke ressurser til å prioritere disse sakene, og vi anbefaler derfor studentene å passe ekstra godt på sakene sine, og ikke å gå fra tingene sine ubevoktet på lesesalen.
– UiO har ikke ansvar
Også presseansvarlig ved UiO Marina Tofting mener at studentene må ta mer ansvar for ting de legger fra seg på lesesalen.
– UiO har ikke ansvar for at studentenes PC-er, mobiler og lommebøker bare fordi de ligger på lesesalen på Blindern. Det er klart det er leit at slike ting skjer, men UiO er et åpent universitet, og vi kan ikke begynne å jage folk bort bare på mistanke. Her må studentene selv ta ansvar.
Hun understreker videre at det finnes vektere på campus, som man kan melde fra til dersom det skjer noe unormalt.
Anja Naper • Skjalg Bøhmer Vold (foto)5 kommentarer
Ut av Schengen, så er vi kvitt problemet. Gjeninnfør visumplikt for østeuropeere, inkl. de som har EU-medlemskap.
Maken til medstudina! :(
Visumplikt for østeuropeere er tingen. Er lut lei rumenske og polske tiggerbander på campus i sentrum.
Jeg bor i sentrum og er derfor omgitt av østeuropeere som roter rundt i søppelcontainere, stjeler sykler, forsøpler nabolaget osv. Når man så tar turen til campus i sentrum eller Blindern er det neigu ikke fred å få der heller. Nabolaget rundt Blindern har også fått merke nærværet av ubudne gjester, med bl.a. innbrudd i privatboliger om natta osv.
Damn, skulle gjerne stjålet laptopen til den dama for å så kunne gi den tilbake......













