Annonse

annonser i Universitas

Jubler for 75 000 kr

Tirsdag kveld fikk Karl Kristian Kirchhoff den prestisjetunge Ottosen-prisen for sitt engasjement for studentvelferd. Hovedpersonen selv ble veldig overrasket.

SMILER I SKJEGGET: Karl Kristian Kirchhoff var svært overrasket over tildelingen. Nå har han råd til å være formann i Studentersamfundet et semester til.

«Jeg skal dra til Sverige og kjøpe røyk til en kamerat jeg har bommet mye av.» Karl Kristian Kirchhoff, overrasket prisvinner

– Det var veldig uventet! Jeg visste ikke at jeg var nominert engang, sa Kirchhoff til Universitas tirsdag kveld.

Formannen i Studentersamfundet i Oslo fikk utdelt prisen av Fredrik Refsnes, styreleder i Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus (SiO), og administrerende direktør Lisbeth Dyrberg.

Kristian Ottosen-prisen er på 75 000 kroner, og tildeles hvert år til ildsjeler for studentvelferd rundt om i landet.

Harrytur til Sverige

Kirchhoff har en klar plan for hva han skal bruke pengene på.

– Jeg skal dra til Sverige og kjøpe røyk til en kamerat jeg har bommet mye av, sier Kirchhoff.

– Og så skal jeg spandere en bedre middag på hovedstyret mitt. Det har de fortjent for det utrolige arbeidet de har lagt ned nå i forbindelse med studiestart.

Kirchhoff er ydmyk overfor prisen han har fått.

– Jeg vet om hundrevis av folk i studentmiljøet som fortjener en pris som denne. Det er veldig mange som legger ned veldig mange timer, sier han.

I tildelingstalen fremhevet Refsnes noen av egenskapene han mente kjennetegner Kirchhoff. En ruvende evne til å skape og delta i debatt og et utseende som oser universitetsdannelse var noen av karakteristikkene.

Verdig vinner

Kirchhoff ble nominert av Andreas Snildal. De to kjenner hverandre fra tiden de jobbet sammen i Kulturutvalget ved Studentersamfundet, hvor Kirchhoff senere ble leder.

– Karl Kristian er en verdig vinner, som har holdt på med mange forskjellige ting på mange forskjellige områder. I jobben han gjør har han en klar tanke om at det faglige og sosiale hører sammen på universitetet. Det ene utelukker ikke det andre. De henger tvert imot tett sammen, sier Snildal.

Selv om han jobber mye, sitter ikke bare Kirchhoff på et nedstøvet kontor.

– Han er en av de som har markert seg tydeligst i studentoffentligheten i Oslo de siste to-tre årene, sier Snildal.

I nominasjonen av Kirchoff skriver Snildal at prisvinneren har en vilje til debatt og meningsbryting som står helt i særklasse. Komiteen trekker også dette fram i sin begrunnelse.

Fakta

Ottosen-prisen
  • Kristian Ottosen var direktør for Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) i 30 år. I løpet av disse årene gjorde han en stor innsats for å sikre studentvelferd landet rundt.
  • Siden 1991 har SiO derfor delt ut en pris i hans ånd for å hedre andre ildsjeler. Prisen går til «... en person eller en gruppe personer som i foregående år har utmerket seg gjennom innsats for å bedre studentenes faglige, økonomiske, sosiale eller kulturelle vilkår.»
  • Tidligere vinnere er blant annet Studentersamfundet i Trondheim og Kulturutvalget ved Det Norske Studentersamfund.?

9 kommentarer

Karl-groupie

Karl Kristian er en inspirasjon. Han engasjerer, han underholder og han er en fantastisk danser. Gratulerer!

Tom Syversen

Dette er bare for bra: "Et utseende som oser universitetsdannelse."

Fint å se at kriteriene kjøres til bunns. Man må vel kunne si at man får de lederne man fortjener? Heia sio, hva blir neste genistrek?

Tidligere aktiv student

Denne utdelingen er et hån mot de som har viet hele studietiden sin til frivillige foreninger på blindern. Det burde ikke nok å være med i en par foreninger i to år for å vinne en slik pris. Tenk på alle de som har gjort så utrolig mye mer. Hvis jeg var Karl Kristian, ville jeg vært flau over å få pengene og heller gitt dem videre til en av studentforeningene som faktisk gjør noe for miljøet på uio.

Kjetil Moen

Til 'Tidligere aktiv student':

Det frister jo å la være å svare deg, da jeg regner med at du prøver å være morsom. Men, for å opplyse med det lille jeg vet:

Rådahl Kirchhoff startet i Radio Nova høsten 2005, og har vært aktiv i frivillige foreninger siden da. Han har vært viktig pådriver i to foreninger (Norsk-klassisk studentforening og Oslo Debating Society), samt ledet og omorganisert Kulturutvalget til den staute og robuste foreningen den er i dag.

Oppå alt det er han nå en meget aktiv formand ved DNS, samtidig som han tar en mastergrad.

Det er mange gode kandidater som fortjener ros, men å påstå at Rådahl Kirchhoff burde være flau og at dette er et hån - er et hån.

Andreas Snildal

Kjære anonyme, tidligere student,

Karl Kristians mangeårige studentengasjement ble utførlig dokumentert i nominasjonen, som jeg gledelig sender deg dersom du er villig til å ta kontakt med meg. Du finner kontaktinfo på UiO-sidene.

Fertilizer

Mye interessant retorikk fra nomenklaturaen her. Kort oppsummert: self-important, selv-gratulerende, selvgode. All kritikk avvises som inkompetent, usaklig eller injurierende.

Kjetil Moen

Fertilizer:

Takk for at du lærte meg det flotte ordet der!

Saklig kritikk ville blitt møtt med saklige svar. Usaklig kritikk ble også møtt med saklige svar.

Hva slags svar er du ute etter på din kommentar?

Fertilizer

Heisann, jeg glemte visst et par adjektiver: snørrviktig og hyper-arrogant... Budskapet fra "den andre siden" er følgende: det vil alltid være mange personer som fortjener en pris mer enn den som får den. Dette faktum gir grunnlag for å si at det ikke sjelden er "andre faktorer" enn fortjeneste som er utslagsgivende mht. prisutdelinger, pengepremier osv. Jeg håper at jeg nå har formulert meg i en språkdrakt som også er akseptabel for nomenklaturaen, selv om det er fristende å si det litt mer "folkelig"...

Fertilizer?

u jelous? buhuhuuhuhuh=(

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »