Slik får du strømpengene tilbake:
Får tilbake pengene
SiO har nå vedtatt å betale tilbake alle studenter som har betalt for mye for strømmen. 20 millioner skal fordeles på opp til 30 000 studenter.
«Vi har ennå ikke avklart hvor mange studenter som er berørt. Det kan være nærmere 30 000.» Tom Olstad, boligdirektør i SiO Studentboligene
Samtlige beboere som betalte for mye i strøm ved Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus (SiO) sine studentboliger skal få pengene sine tilbake. Dette vedtok SiOs hovedstyre den 27. april i år. Dette gjelder leietakere uten egne strømmålere som hadde leieavtale mellom 2003 og 2008, og også leietakere tilknyttet fellesmåleren på Kringsjå og Fjellbirkeland i perioden 2009 til ut 2010.
Les også:
Millionerstatning
Siden 2003 har Hafslund dobbeltregistrert strømforbruket ved Kringsjå studentby. For å få bukt med de økte kostnadene satte SiO opp husleien ved de øvrige studentboligene. Hafslund tok på seg skylda for feilmålingen av strøm, og godtok et erstatningskrav på 20 millioner kroner til SiO. Denne summen skal SiO fordele på minst 25 000 studenter. Nå skal både overfakturerte strømpenger og husleiepenger tilbake til sine rette eiere: Studentene.
30 000 kan være rammet
For å nå ut til alle studentene, må SiO annonsere bredt. Studentsamskipnaden vil opprette en egen nettside under sio.no/studentboligene og en Facebook-profil for å spre budskapet. I tillegg kommer de til å sende ut pressemeldinger i inn- og utland.
– Den største utfordringen er å komme i kontakt med dem som har blitt berørt. Hovedtyngden er ikke leietakere i dag. Vi har e-postadressen til cirka halvparten av leietakerne fra perioden 2003 til 2008. Der vi ikke kan sende e-post, vil vi sende brev til bostedsadressen de oppga da de flyttet til studentboligen, sier boligdirektør i SiO, Tom Olstad.
– Vi har ennå ikke avklart hvor mange studenter som er berørt. Det kan være nærmere 30 000, legger han til.
Sporer opp studentene
Nå skal flere av hans kollegaer jobbe med å spore opp og utbetale penger til studentene. Av de 20 millionene SiO har fått refundert av Hafslund, skal én million brukes til dette.
–Per dags dato er det ikke klart hvor mye penger den enkelte student vil få utbetalt, men summene vil løpe fra småpenger til tusenlapper for dem som var SiO-leietakere over flere år, forteller Olstad.
– Hvordan vil SiO forhindre strømkaos i fremtiden?
– Vi må ha rutiner og prosedyrer som på en god måte følger opp energiforbruket. Nå har vi målere på hvert enkelt bygg, slik at vi bedre og tidligere kan oppdage et unormalt forbruk.
Magnus Nystrand, leder i Velferdstinget i Oslo og Akershus, er fornøyd med resultatet.
– Dette er helt i tråd med Velferdstingets føringer. Nå stoler vi på at SiOs administrasjon gjør sitt ytterste for å nå ut til studentene som har betalt for mye i strøm, sier han.
Studentene som fremdeles bor i en av studentboligene, vil få refundert strømpengene på husleiefaktura i juni måned.
Tidligere beboere skal få tilsendt et skjema der de må bekrefte navn og kontonummer. I disse dager jobber SiO med å beregne hvor mye den enkelte student skal få utbetalt.
I månedsskiftet mai/juni vil beløpene legges ut på SiOs nettsider. En tabell skal vise månedsbeløp for hybel/ettroms, toroms og familiebolig for alle årene.
Alle som er rammet av strømkaoset vil bli kontaktet av SiO innen juli.
Ingeborg Huse Amundsen • Ketil Blom (foto)Fakta
- Universitas skrev tidligere i år at Hafslund har feilfakturert strømforbruket ved nesten samtlige av SiOs studentboliger siden 2003.
- Hafslund skylder dermed Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus (SiO) 20 millioner kroner.
- 25 000 studenter ble rammet av strømkaoset.
- Nå har Hafslund og SiO vedtatt at alle skal få strømpengene sine tilbake.
19 kommentarer
Dette hadde jeg aldri trodd, og jeg kjenner jeg er skeptisk frem til pengene faktisk er på konto.
Likevel ser det faktisk ut som det kan gå riktige veien. Jeg tror en gris fløy forbi vinduet her nå nettopp.
Som en som har blitt rammet av økt strømandel på Kringsjå+økt leie så regner jeg med å se en god del kroner.
Vi får vel forsinkelserente på dette også?
What can I say? Jeg vil gjerne se det før jeg tror det. Hvorfor kan ikke SiO oppgi en kontakt@dresse? Foretrekker å ta kontakt selv framfor å bli "sporet opp" av SiO.
Kjære tuppen og lillemor!
Lite gleder meg så mye som at dere skal få pengene deres tilbake. Håper dere da får orden på livet, psyken og økonomien deres, slik at dere får tilgang til andre sosiale fora enn Tassens kommentarfelter.
God sommer!
God sommer til deg også, Anders S. Ikke glem riktig dosering, nå da. Hilsen en i hvit frakk.
What can I say? Jeg vil gjerne se det før jeg tror det. Hvorfor kan ikke SiO oppgi en kontakt@dresse? Foretrekker å ta kontakt selv framfor å bli "sporet opp" av SiO.
Jeg er sikker på at en kontaktadresse blir annonsert bredt. Kanskje blir den til og med lagt ut på nettsida og Facebook-profilen, og tatt med i pressemeldingene.
Jeg bodde på Bjølsen fra 2003 til 2006. Hvor mye får jeg for 3 hele kalenderår? 500 kroner?
750 kroner?
@Gunnar: Det er det ennå for tidlig å svare på grunnet en komplisert fordelingsmodell + at tiden til nå har vært brukt på å faktisk få tilbake pengene, men estimater kan ligge mellom 20 og 35 kroner måneden for Bjølsen.
"Studentene som fremdeles bor i en av studentboligene, vil få refundert strømpengene på husleiefaktura i juni måned." Jeg fikk faktura min idag og det ser ut som vanlig, beløpet som må betales er det samme som ved siste faktura.
Tipper at de mener husleiefakturaen du får i juni. Altså den som betaler husleia for juli.
Dette er bra. Noen som kan estimere hva summen pr. mnd er for hybel på Kringjså også?
Bor nå i nyoppusset hybel på Sogn, og har betalt opp til kr 1000 pr. mnd for strøm i vinter. Har kontaktet SIO før uten å få svar, men dette kan da umulig stemme? Ingen av oss som bor her skjønner ihvertfall noe av det.
Noen fra SIO som kan svare på om energikostandene på Sogn er riktige?
Luere på hva som skjer med den estimerte strøm andelen ved de boligene som enda har fellesmåler? Hvis denne nå har vært riv ruskende gal, skal ikke denne settes ned nå? Litt rart om man skal fortsette å betale 500kr i mnd for strøm (11kvm+felles på fjellbirkeland), hvis dette er feil beløp...
Fjellbirkelander: Betaler 500 kr i mnd for en enebolig. Så det er jo fornuftig at det koster det samme for en hybel på rundt 1/15 av størrelsen...
Er det forøvrig noen som har hørt noe enda fra SiO? Skulle ikke begynne å ta kontakt snart?
jaja, som sagt ovenfor, jeg TROR det ikke før pengene kommer inn på konto! forresten, det er bra at rammede studenter får igjen pengene sine, men hva med de som de verken greier å spore opp eller ha noe kunnskap om saken? hvor skal de pengene bli av dersom SiO ikke finner fram rette vedkommende????? putte dem i egen lomme mon tro..........
Tja, SiOs lomme er jo studentenes lomme, så det er ikke det verst tenkelige scenarioet (og jeg kommer ikke på noen alternativer heller).
I månedsskiftet mai/juni vil beløpene legges ut på SiOs nettsider. En tabell skal vise månedsbeløp for hybel/ettroms, toroms og familiebolig for alle årene.
Hvor blir det av denne da?
Alle som er rammet av strømkaoset vil bli kontaktet av SiO innen juli.
Venter fortsatt jeg, de har e-post adressen min.
Hva med de som bor på Kringsjå? Har det skjedd som det blir sagt her:
Studentene som fremdeles bor i en av studentboligene, vil få refundert strømpengene på husleiefaktura i juni måned.
Jeg fikk en mindre regning i dag. Så ja, i alle fall noen av oss har fått refundert pengene med at vi har fått en mindre husleie denne mnd.
Enda godt! I følge tabellen som SiO endelig har lagt ut skylder de meg ca 6100 kr.
Jeg er ganske spent på når jeg får disse småpengene som så mange har prøvd å fremstille det som...
Har du sett på tabellen og sjekket om beløpet stemmer for deg av det de har trukket fra?
I mitt tilfelle er tallet 6765,10 kr. En pen liten sum, må jeg si. Men det var da et voldsomt hopp i strømpris fra 2009? Kan dette være riktig, da?
Eks-UiO: Jeg forsto det slik at det er kun de som har bodd på de rammede leilighetene på Kringsjå som skal regne inn de summene fra 2009-2010.
Før dette var kostnaden fordelt på alle studentbyene, deretter kom alt som "energi" på regningen til de som bodde i blokkene med feilmåling på Kringsjå og de tok hele regningen.
Derfor den store økningen.













