Annonse

annonser i Universitas

KLAGER: Studentrådet ved Politihøgskolen i Oslo, her ved leder Andreas Adolfsen, har klaget til ledelsen etter at flere studenter sier læreren deres fortalte dem på forhånd hva de skulle få på eksamen.

Klager over urettferdig eksamen

En lærer ved Politihøgskolen i Oslo skal ha informert om hva som kom på eksamen, men bare halvparten av studentene fikk høre lærerens tips.

«Noen studenter har fått mer informasjon om hva de kan komme til å få spørsmål om på eksamen enn andre.» Andreas Adolfsen, Studentrådsleder ved Politihøgskolen i Oslo

I forrige uke sendte Studentrådet ved Politihøgskolen en klage til ledelsen.

– Det har kommet frem at under eksamensforberedelsene har noen studenter fått mer informasjon om hva de kan komme til å få spørsmål om på eksamen enn andre. Dette klager vi nå på, sier Andreas Adolfsen, Studentrådsleder ved Politihøgskolen i Oslo.

Klagen gjelder en psykologieksamen som politistudentene på tredje studieår avla 24. februar i år. Faget har to forskjellige lærere, som har undervist hver sin halvdel av kullet. På siste forelesning før eksamen skal den ene læreren ha gitt «klare indikasjoner på hva elevene ville få til eksamen», står det i Studentrådets klagebrev.

Leste spesielt på noen temaer

– Etter eksamen fikk jeg høre et rykte om at den andre klassen hadde fått veldig konkrete hint av læreren sin om hvilke tre temaer som kunne dukke opp på eksamen. Jeg hørte at noen hadde lest spesielt på disse, og at temaene var de samme som det som kom på eksamen, forteller politistudent Bjarte Johannessen.

Johannessen tilhører den delen av kullet som hadde en annen lærer, og som ikke fikk noen pekepinn på hva eksamensoppgavene ville bli.

Studentrådet skriver i klagen at da en av studentene rett før eksamen stilte et spørsmål rundt et tema til den aktuelle læreren, svarte hun at studenten «ikke trengte å tenke på det, og at hun heller burde fokusere på de temaene hun hadde gjennomgått på tavlen».

– Urettferdig

Studentrådet mener det er urettferdig at elevene som hadde den ene læreren bare trengte å konsentrere seg om tre temaer da de øvde til eksamen, mens de andre studentene måtte lese hele pensum. De skriver videre i brevet at «saken har vakt store reaksjoner» blant studentene.

– Vi ønsker å gjøre skolen oppmerksom på at studentene forventer seg noen lunde likt opplegg og beskjeder når de tar et fag. Man må være nøye på at det er like rutiner, sier Studentrådsleder Adolfsen.

Av klagebrevet kommer det også frem at Studentrådet synes saken er uheldig på grunn av Politihøgskolens vanligvis så store fokus på etikk og strenge regler for juks.

«At en av lærerne som har vært med å utforme psykologieksamen, indirekte forteller sine studenter hva de skal få på eksamen, må sidestilles med juks», skriver studentrepresentantene.

– Følges opp

Leder for bacheloravdelingen ved Politihøgskolen, Geir Normann Valaker, ønsker ikke å fortelle hva ledelsen har foretatt seg siden de mottok klagen fra Studentrådet.

– Det jeg kan si er at saken blir tatt på alvor og fulgt opp.

– Betyr dette at dere vil snakke med den læreren det gjelder?

– Når jeg sier at saken blir tatt på alvor, ligger det i dette at saken ikke blir liggende. Vi har allerede tatt tak i den. Jeg kan ikke si noe mer konkret om hva vi gjør, uttaler han.

Valaker kan heller ikke si noe om hva Politihøgskolen vil gjøre for å forhindre at situasjoner som denne oppstår igjen.

– Nå har det ennå ikke blitt konkludert med hvorvidt foreleser har begått en feil, så det kan jeg ikke svare på.

Ikke helt enige

Ikke alle studentene ved Politihøgskolen støtter Studentrådets klage.

– Jeg opplevde ikke det læreren sa som noen lekkasje. Hun snakket om de viktigste og bredeste temaene i faget, så at disse også kom på eksamen er det ikke noe rart i. Jeg synes det er tåpelig å klage på dette, sier politistudenten Lasse. På grunn av fremtidig politikarriere ønsker han ikke å stå frem med etternavn.

Bjarte Johannessen synes på sin side det var riktig å sende inn klagen.

– Det er helt greit at Studentrådet klager på dette. Dersom noe kritikkverdig har skjedd, må det tas opp, og man må lære av det. Men det betyr egentlig lite for min del, jeg tør ikke stole på hint og råd foran en eksamen, og hadde nok kjørt samme løp uansett, sier han.

4 kommentarer

Kristine F.

Dette skjedde i et metodekurs ved UiO forrige vår. Da fikk vi beskjed om at det ville være et siste valgfritt gruppeseminar før eksamen, men det var helt frivillig å komme, det var lagt opp til at man da kunne stille spm. ang. ting man lurte på osv. Her ble det da sagt at man kunne ha med seg alle bøker man ønsket på eksamen, denne informasjonen ble ikke på noen måte gitt til de studentene som ikke var der. Det var da en del som dukket opp uten noen bøker, meg selv inkl. Gikk jo greit på eksamenen likevel, men...

studmed

Sånn er det på medisinstudiet hvert semester, i alle fall har det vært sånn i de semestrene jeg har gått siden jeg begynte å studere medisin. Enkelte PBL-veiledere sier til gruppen sin hva som kommer på eksamen (og da veldig klare temaer/problemstillinger), mens andre PBL-veiledere ikke har peiling og derfor heller ikke sier noe til sin gruppe... Fryktelig urettferdig.

Knut

Hvorfor ikke bare lese pensum godt nok? Synes det blir for dumt å skylde på andre når en selv, helt åpenbart, ikke kan pensum godt nok.

Phs student

Dette er ikke sant, enig med Knut, les pensum.

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »