Annonse

annonser i Universitas

– PST har ansvaret

UiO mener de har oversikt over iranske studenter ved universitetet, men hevder det er PST som sitter med sikkerhetsansvaret.

Hvordan ser UiO på debatten akademisk frihet vs akademisk ansvar?

– Vi vil gjerne bidra i den debatten og er i god dialog med PST, men det er en debatt som må løftes på et nasjonalt nivå og det er myndighetene som har ansvaret i denne saken. Vi forholder oss til UD i denne saken og føringer som kommer fra vårt overordnede departement, sier universitetsdirektør Gunn-Elin Bjørneboe.

Har UiO noen oversikt over personer fra risikoland som studerer ved universitetet og tar fag som kan være med å produsere «farlig teknologi»?

– Dette er for meg to sider av samme sak som spørsmålet du nettopp stilte. Det er en problemstilling PST må ta. Det er PST som har ansvaret for å overvåke og vurdere nasjonal sikkerhetsrisiko, og ikke UiO.

Men har dere noen oversikt over antall studenter fra risikoland som tar slike studier ved UiO?

– Vi har oversikt over antall utenlandske studenter som tar grader og antall utvekslingsstudenter, og vårt ansvar stopper der. Vi er ikke bedt om å innrapportere denne oversikten til PST.

I hvilken grad er UiO bevisst på at kunnskap tilegnet for eksempel ved en Ph.d-grad kan spre kunnskap om masseødeleggelsenvåpen?

– Vi er kjent med dette og har beredskap når det kommer til bevisstgjøring. Men vi kan alltid forbedre oss.

Vet UiO om noen konkrete tilfeller hvor iranske studenter går på et studie hvor kunnskap kan benyttes til å produsere farlig teknologi?

– Vi legger utelukkende faglige kriterier til grunn når vi tar inn studenter. Denne typen vurderinger er det myndighetene som tar seg av. UiO forholder seg til de bestemmelser som er definert av KD og andre relevante myndigheter, sier Bjørneboe.

Fakta

Politiets sikkerhetstjeneste

Er underlagt Justisdepartmentet og Utenriksdepartmentet.

Jobber blant annet for å forebygge spredning av masseødeleggelsvåpen og etterforske brudd på eksportkontrollen.

Med «eksportkontroll» menes at visse varer ikke kan utføres uten utførselslisens. Også levering av visse typer teknologi og tjenesteytelser inngår her.

I takt med Irans utvikling av atomprogram har fått fått større fokus på eksportkontrollen av kunnskap som kan brukes til produksjon av masseødelggelsesvåpen.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Utdanner seg til ulovlige vikariater

Mediebransjen er verstinger på behandling av vikarer.
Unge journalister må se langt etter fast stilling når de er ferdig utdannet.

Ventetiden er over, Gunvald!

I 1958 foreslo han å opprette et studentombud. 54 år senere blir Gunvalds ønske trolig realisert.

Knebler studenter med vold

Welcome Zimuto ble banket opp og arrestert under et debattmøte om den arabiske våren. Politisk engasjement sender zimbabwiske studenter i fengsel.

Bedre dager i Burma

Det skjer store ting i Burma for tiden, men mye er fortsatt uklart. Flere er likevel optimistiske når det gjelder landets framtid.

Oppretter nesten bare billigstudier

Regjeringen har bevilget penger til 12 000 nye studieplasser de siste seks årene. 11 000 av disse er blant de billigste for Kunnskapsdepartementet å opprette.

– Oslo er i bolignød

Det mener lederen for Velferdstinget i Oslo og Akershus. Hun er bekymra for studenter med dårlig råd, og får støtte fra flere Oslo-politikere.

Vil forskjellsbehandle

Mange Oslo-studenter støtter forslaget om å dytte medisinstudenter i utlandet bakerst i turnuskøen. Det skaper debatt.

Tror frivilligheten forsvinner

Hvis forslaget om strengere krav til studieprogresjon vedtas, kan det bli folketomt på Chateau Neuf. Det tror et samlet studentmiljø.

Nå blir det dyrere å studere i Oslo

Allerede fra høsten av kan semesteravgiften bli en tredjedel dyrere. På tide, mener Velferdstinget.

Vil kaste ut 4700 trege studenter

UiO-ledelsen vil stramme inn kravene til studieprogresjon. Det vil i praksis føre til at studenter kan miste studieretten hvis de stryker på én eneste eksamen.


Flere saker fra nyhet »

Annonse

Ibsen tannklinikk, ca 20% rabattKjøp bok

Eks: «Rørlegger» Mer info
Brilleland, 15% studentrabatt