Annonse

annonser i Universitas

ØSNKER KONTROLL:-- Iran har alltid sendt personer ut for å stjele kunnskap som kan brukes i produksjonen av et atomvåpenprogram, sier kommunikasjonsdirektør i PST, Trond Hugubakken (t.v).

PST frykter lekkasje til Iran

Politiets sikkerhetstjeneste mener Norge har for dårlig kontroll av iranske studenter. De ønsker nå et system som skal filtrere ut «risikostudenter» før de kommer til landet.

– Vi vet at atombombens far fra Pakistan tok utdannelsen sin i Nederland. Ville man vært komfortabel om man fikk vite at en fremtidig person i atomprogrammet i Iran hadde tatt utdannelsen sin i Norge? spør Jørn Prestrudstuen, seksjonsleder i Politiets sikkerhetstjeneste (PST).

Han frykter iranske studenter kan bruke kunnskapen de tilegner seg ved universiteter og høgskoler til å lage masseødeleggelsesvåpen når de drar tilbake til Iran.

Prestrudstuen har mye på hjertet. Han har allerede snakket i en time om hvordan Norge ikke har kontroll på hvem vi utdanner her i landet. Han og PST mener Norge har behov for et system som godkjenner iranske studenter – og studenter fra andre «risikoland» – før de kommer til Norge.

– I dag er det tilfeldig når vi går inn og handler overfor en student fra et risikoland som vi er mistenksomme overfor. Vi verken ønsker eller evner å overvåke studenter, og vi er i dag avhengige av rapporter og lignende. Når vi ikke har et filter, eller et kontrollsystem i forhold til eksport av kunnskap, er vi spesielt sårbare, sier Presterudstuen.

Frykter kunnskap- en misbrukes

– Norge er langt fremme på visse typer teknologi, og dette kan være svært attraktivt for å produsere masseødeleggelsesvåpen. Er det greit om det står «made in Norway» på en komponent som brukes til et masseødeleggelsesvåpen? spør Prestrudstuen.

Årsaken til at iranske studenter er spesielt i søkelyset skyldes FN-resolusjonen om Iran. Her pålegges Norge og resten av medlemsnasjonene «å være årvåkne og forhindre at iranere får opplæring og trening på områder som vil kunne ha betydning for Teherans omstridte atomprogram.»

Ved at Norge ikke har god nok kontroll, mener PST at Norge bryter disse resolusjonene.

– Teoretisk gjør vi det, ja. Norge må ikke være noe utenomland som fremstår som åpent. Det er uheldig at det kommer inn studenter i Norge som blir nektet i andre land, sier Prestrudstuen.

– Nordmenn er godtroende

PST mener at universitetene ikke er godt nok klar over faren for at kan utdanne personer som vil bruke utdanningen til å lage masseødeleggelsesvåpen.

– Utdanningsinstitusjonene undervurderer hva kunnskapen som formidles, kan brukes til. Studenter får tilgang til et eksklusivt fagmiljø, opplæring i dyrt utstyr og tilgang til høyteknologisk data, sier Prestrudstuen.

– Når vi spør institusjonene om de er klar over at en type teknologi og forskning kan brukes til masseødeleggelsesvåpen, så svarer de gjerne: «Nei, det er vi ikke». Kanskje er det fordi man er for fokusert på sitt eget fagområde, og at man bruker teknologien til noe positivt, sier Presterudstuen.

Er man naive?

– Ja, man kan kanskje si at man er litt naive. Vi er kanskje litt godtroende her i Norge. Vi tror det beste om alle til det motsatte er bevist.

PST etterlyser derfor en debatt om spredning av potensiell farlig kunnskap ved universitetene og høgskolene i Norge.

– I hvilken grad diskuteres akademisk ansvar sammenlignet med akademisk frihet? I hvilken grad diskuterer man hva de ulike studiene, som også kan være relevante innenfor produksjonen av masseødeleggelsesvåpen produserer av kunnskap? Eller er dette et ikke-tema? spør kommunikasjonsansvarlig Trond Hugubakken.

Presterudstuen presiserer at de ikke er ute etter å ta iranske studenter, og at et filtreringssystem kun vil føre til at «det er noen få studenter fra risikoland som ikke skal få tilgang til noen få studier.» Han mener også at et slikt filter vil føre til mindre stigmatisering for iranske studenter som kommer til landet, da de allerede vil være klarert i systemet.

– Vil styrke sanksjoner mot Iran

På tross av at PST etterlyser debatt er de klare på at man ikke kan pålegge institusjonene å ha kontroll over de iranske studentene. Dette er i følge PST et politisk ansvar, og da med utenriksdepartementet (UD) som det overordnede departementet.

UD ønsket imdlertid ikke å intervjues om saken. Kommunikasjonsrådgiver Marte Kopstad skriver følgende i e-post til Universitas:

«Dette er spørsmål som nå drøftes mellom berørte myndigheter (Justisdepartementet, PST og Utenriksdepartementet) og vi finner det derfor ikke riktig å kommentere før dette arbeidet er ferdig.»

«Generelt er det viktig å opprettholde det internasjonale presset mot Irans atomprogram, herunder hindre eksport av kunnskap som kan brukes til spredning av masseødeleggelsesvåpen. Norge vedtok nylig å gjennomføre styrkede sanksjoner mot Iran på linje med de sanksjoner EU har vedtatt.»

julieneg@universitas.no

59 kommentarer

Flau over PST

Han mener at nordmenn er for naive og godtroende. "Vi tror det beste om alle til det motsatte er bevist, sier Presterudstuen." Mener han det er lurere å tro det værste om sine medmennesker til det motsatte er bevist? Kunne ikke det ha blitt et trivelig lite samfunn, hvor alle mistenker alle, skyter først og spør etterpå? Tror ikke det... Men kanskje Presterudstuen mente at det bare er de 70.000.000 meneskene fra Iran vi skal tro det værste om, og behandle deretter? Hva er det for noe spesielt med disse menneskene fra Iran, som gjør at vi kan slå dem alle over en kam, og sammenlikne dem med "atombombens far" fra Pakistan? Er de hooligans og selvmordsbombere alle sammen der nede? Kanskje noen lar seg forlede til å tro at noen skjeggete huleboere med turban og bazooka er representative for det iranske folk, men slik er det naturligvis ikke. Hvem var egentlig atombombens far igjen? Var det ikke Robert Oppenheimer, av jødisk opprinnelse og født i New York? "Er det greit om det står «made in Norway» på en komponent som brukes til et masseødeleggelsesvåpen?" spør Presterudstuen. Vet han ikke at folk rundt omkring i verden allerede lurer på hvorfor Norge, som selvutnevnt fredsnasjon, samtidig er verdens 6. største våpenprodusent og verdens desidert største sett i forhold til antall innbyggere? Om det står "Made in Norway" eller ikke på det vi eksporterer, har ingen betydning. Det kan jo nesten virke på Presterudstuen som om Norge allerede utvikler komponenter til bruk i masseødeleggelsesvåpen, siden PST vet så mye om denne teknologien. Hvorfor all denne nervøsiteten, hvis Norge ikke har noen slik styggedom å skjule? Jeg mener at PST unødig erter på seg negativ internasjonal oppmerksomhet, og at de har vært en dårlig ambassadør for landet vårt. Håper de snur i tide.

Tommy Bech

Kjære anonyme innsender! jeg skjønner at det er mulig å bli flau over PST, da deres utsatte posisjon og historie i norsk samfunnsdebatt gjør at mange misforstår deres hensikter. Personlig reagerte jeg stikk motsatt, men ble faktisk glad da jeg ser at sikkerhetstjensten ønsker å arbeide forebyggende overfor mulige atomterrorister. I trygge Norge er det selvsagt vanskelig å forstå at mennesker med ansvar for antiterror og Rikets sikkerhet frykter at teknologisk høyintensiv informasjon skal misbrukes av fremmede makter, men det er faktisk jobben til PST og det ingenting å være flau over. Jeg blir faktisk stolt over at Politiet tar Universitet på alvor, selv om detter loven og instruks ikke er tjenesten viktigste arbeidsfelt. Det betyr samtidig at ingen skal føle seg unødvendig overvåket, da neppe er hensikten til PST med å gå ut slik i Universitas. UIO skal etter formålet være et åpent og fritt universitet med muligheter for internasjonale stundenter og det bør vi fortsette med, men jeg synes du har misforstått. Istedet for å bli flau, bør takke tjenesten for å ta jobben sin på alvor. Yrkestolthet er faktisk noe vi burde være flinkere til å etterlyse i andre organisasjoner også! Tommy Bech

Håkon Fottland

Norge har en høyst konkret befatning med masseødeleggelsesvåpen i Midtøsten: 25 tonn tungtvann ”made in Norway”. Den gangen var det adskillig mer konkrete og håndfaste saker enn kunnskap og Master-kurs med pensumlistene åpent på nett som ble sendt av gårde. Det rapporteres at mottager har tatt godt vare på leveransen. Dette skulle være et greit bakteppe for PST-intervjuet her.

Dette er likevel ingen unnskyldning for at institusjoner og universiteter ikke skal følge nøye med på sin daglige kunnskapsutvikling og på det potensialet for ulik bruk som måtte dukke opp. En høyst relevant nasjonal instans hjelper oss med dette: Den nasjonale forskningsetiske komité for naturvitenskap og teknologi skal som sitt ansvarsområde ha den forskningsetiske virksomhet innen naturvitenskap og teknologi, industri-, landbruks- og fiskeriforskning, samt de deler av bio- og genteknologisk forskning som ikke dekkes av medisin. Se Forskningsetiske komiteer.

I stedet for å frykte risikostudenter, som finnes i alle leire øst, vest, nord og sør, bør vi kanskje heller kikke på vår utdanningsetikk? Eller kanskje ikke; utdanningen er jo forskningsbasert.

For meg er det adskillig mer etisk ryddig å vurdere hva slags kunnskap vi faktisk jobber med, enn å sortere enkeltpersoner i passkontrollen. Selv om dette siste kan være mye enklere i praksis.

Flau over PST

Enig med Håkon her. All kunnskap kan misbrukes av alle, under et hvilket som helst flagg, og med et hvilket som helst motiv. Med dagens informasjonsteknologi er stort sett all slags kunnskap lett tilgjengelig, slik at de fleste kan forske på det meste. Det er de onde hensiktene vi må til livs, de som utløses av frykt og hat. Men for ikke å preke dobbeltmoral, må vi begynne med å gå inn i oss selv og feie for egen dør. Det er veldig trist at så mange, med justisministeren og PST i spissen, synes det er helt legitimt å fremstille det iranske folk som syndebukker. Hvem som dilter etter hvem er ikke godt å si, men Storberget selv har nok et ganske anstrengt forhold til iranere, siden det var en iraner som tilfeldigvis slo ham ned på åpen gate for et par år siden. Først var det Afghanistan og Irak som var syndebukker, og nå ser det ut til at Iran står for tur. Hvilket land blir det neste? Kina og Russland er nok trygge, siden de er store og har nok atomvåpen allerede. Men et lite og nervøst land på betryggende avstand, hvor folk er ukristne og ser litt annerledes ut, og kanskje har litt olje til overs? Historien gjentar seg; Noen hausser opp pressen (i dette tilfellet PST), pressen sprer skremselspropagandaen og fremmedfrykten ut blant folket, politikerne må svare, og det ender med at to store kontinenter angriper et lite land og kaller det "selvforsvar". Selv om iranske ledere også er ganske så store i kjeften, har landet faktisk ikke erklært krig mot noen på over 400 år, til tross for at landet har blitt angrepet fra mange hold opp gjennom historien. Om vi setter det hele litt i perspektiv, og ser på hvem som faktisk angriper hvem, er det vi som fremstår som den aggresive parten. Selv om vi slipper å se krigen på nært hold her hjemme, bedriver vi faktisk aktiv krigføring der nede. En krig som avler frykt og hat i landene vi har angrepet, og som igjen gir dem et legtimt behov for å ruste opp sitt forsvar. Dette er en farlig ond sirkel som må brytes. Hva ville vi ha gjort for å sette oss i respekt, dersom USA og resten av EU hadde invadert Sverige og Danmark, og vi stod som nestemann på lista? Vi må bygge gode relasjoner med våre medmennesker. Den beste måten å bekjempe en fiende på, er å gjøre seg til venn med den. Det har heldigvis utenriksminister Støre forstått, som jo oppnådde god dialog med en beryktet Hamas-leder. Vi må alle behandle hverandre med respekt.

Tommy Bech

Håkon Futland, det stemmer ikke at Norge har vært med å fremstille atomvåpen i Israel. Det er bare å lese Norsk Utenrikspolitisk Historie som er del av statsvitenskap grunnfag etter gammel studiemodell for de som er interessert. Det alltid mange ved Universitet, som kanskje bør ta seg tur til Israel å spane litt på staten og merke at staten faktisk har relativt lite atomvåpen til disposisjon, men har iallefall et atomvåpen program som har til hensikt å brukes i ytterste nødverge, der staten blir stående helt alene, ved feks. at alle de arabiske statene går til angrep, som ved angrepet i 1948 da 6 arabeiske stater stod klare til å kaste landet på sjøen, deriblant topptrente (etter den dagens standard) arabian leauge volonturarien forces, dvs. britisk trente leiesoldater. Jeg er enig i at staten Israel gjør mye rart, som det er lett å hevde bryter folkeretten, hvilket de gjør, og som det Israelske rettssystemet etterforsker og dømmer, selv om det selvsagt ikke kommer frem i Norske medier under ledelse av Odd Karsten Tveit og Sissel Vold, som har gått vanlig karrievei fra venstremedia til NRK Dagsrevyen og skrevet noen bøker på si. Israel er fortsatt en litteputt stat i Midtøsten i makrosammenheng, da de arabiske statene har flere fly, flere stående tropper og bakteriologisk og kjemiske våpen, som de viste at de var villig til å bruke under Kuwait krisen i 1991, da General Sw. beodret SAS bak fiendens linjer for å nøytralisere de Irakiske garderegimentene, og lykkes med sin offensive strategi. Å hevde at Iran aldri har erkært krig på 400 år kan nok stemme, men for de som er over 22 år gammel så husker vel de fleste konflikten med Irak på 80 tallet, som er en av de mest brutale væpnende konfliktene vi har hatt etter annen verdenskrig. EU har aldri hatt noen offensiv angrepsstrategi, og er faktisk ikke en militærallianse, men et økonomsisk og politisk samarbeid, der hensikten er å fremme dypere integrasjon mellom statene. De har derimot såkalte Battle Groups som kan settes inn i FN operasjoner over hele verden på meget kort varsel da flere av EU statene har verdens beste militære elitestyrker, som roterer å stå under EU kommando og ikke NATO kommando. Det er faktisk NATOs nye strategiske konspept som åpner for militære operasjoner utenfor alliansen Vestmakts forsvars område fra kalde krigens dager. Om man er tilhenger av det konseptet er en annen debatt. Vi skal selvsagt bygge gode relasjoner med våre medmennesker, men å tro at man kan forhandle seg til fred med mennesker som er villig til å bruke terror som virkemiddel for å oppnå politiske mål i Internasjonal politikk er rimelig naivt, dersom du spørr meg. PST sprer ikke hat propaganda, men gjør bare jobben sin, da de selvsagt følger §135a i straffeloven, som gir forbud mot hatpropaganda, enten det kommer fra Høyreradikale eller venstreradikale. Kanksje det fortsatt er gehold i den gamle tanken om at ytterkanten tiltrekker seg, at radikale på begge sider av den gamle Høyre - venstre aksen tiltrekker hverandre? Tommy Bech

Pål Espen

Jeg tror ikke at studenter som får lov til å reise ut fra Iran for å studere (ofte med finansiering fra Teheran) er helt vanlige iranere. Jeg tror det er grunn til å være skeptisk. Den tidligere ambassaderåden fra Iran som hoppet av i Oslo sier jo at Iran bruker studentvisum og diplomatvisum for å få ut sine spioner til Europa. Mange av de driver spionasjoe mot eksiliranere.

Tommy Bech

Mottatt, nyttig informasjon. Les ellers siste nummer av Der Spiegel, som gir mye informasjon om terrorisme fra området i EU landene i mellom Europa.

Flau over PST

Det er kanskje naivt å tro at at man kan forhandle seg til fred med terrorister. Men det er ikke dermed sagt at det er klokere å tro det værste om folk til det motsatte er bevist. Kommer vi noen vei med slike holdninger? Man kan da ikke skjære alle iranere over en kam å se på dem som potensielle terrorister! De fleste har vel fått med seg at det iranske folk, med livet som innsats, nettopp forsøkte å protestere mot valgfusk og sitt brutale regime, mens vi satt her oppe i sofaene våre og heiet på disse tøffingene. Men fikk de noen hjelp av oss? Det er nemlig folket det handler om, ikke topplederne. Boikott og krig rammer stort sett bare den sivile befolkningen, helt uskyldige mennesker. Mens lederne sitter godt beskyttet og betrakter det hele som et maktspill. Er det umulig for disse lederne å ha respekt for hverandre, uten å måtte ty til våpen? I så fall er de elendige diplomater, akkurat som PST!

Mandana Farabi

Som en iraner som lenge har engasjert seg for menneskerettigheter og demokratibevegelsen i Iran, syns jeg at det er på tide at noen gjør noe med de iranske studenter som kommer fra Iran og som får finansiering fra regimet i Iran. Det er ikke bare kunnskap om atomprogram som beskymrer meg, men også at en del av disse studenter spionerer aktivt på sine landsmenn til fordel for iranske regimet. Det er alltså ikke alle disse studentene, men en del av disse som jobber aktivt for regimet, og iranske regimet er det verste som har skjedd det iranske folket. Mange iranere synes at det er grunn til å avbryte med iranske regimet nå!

Tommy Bech

Flau over PST; Det er ikke PST sin oppgave å være diplomater, men en sikkerhetstjeneste som skal motarbeide alvorlig statskriminalitet som terrorisme. UD må ta seg av Diplomatiet, men å tro at UD har peiling på antiterror er rimelig naivt, da det er kompetanseområdet til PST. Farabi har rett i at alle statsborgere i Norge må være tilhengere av å kjempe for menneskrettigheter og dersom studenter spionerer på andre studenter for en fremmed makt, så er det et brudd med Norges Lover som PST har til ansvar få motarbeide.

Flau over PST

Tommy. Poenget mitt er at PST må holde denne debatten på et saklig nivå. Terrorister og atombombe-forskere kommer nemlig ikke bare fra Iran. Vi må skille mellom klinten og hveten her. Vi er enige om at terrorister og atomvåpen må holdes i sjakk, men vi må holde oss for gode til å utpeke syndebukker på bakgrunn av nasjonalitet. Dersom PST ønsker å kontrollere studenter, må kontrollen omfatte alle potensielle spioner og risikostudenter, også fra vestlige land. Noe annet vil være diskriminerende. Les også menneskerettighetene her: www.fn.no/FN-informasjon/Konvensjoner-og-erklaeringer/Menneskerettigheter/FNs-verdenserklaering-om-menneskerettigheter

Tommy Bech

Flau over PST, Mjøs folkerettslige teksamling inneholder disse tekstene som er implemnetert og ratifisert av Stortinget og del av Norsk Lov. PST har ikke stigmatisert noen, men gjort oppmerksom på at dette kan være et problem. Spionasje og bidrag til internasjonal terrorisme er et brudd på straffeloven §47a, som det stod om i gårsdagens Aftenposten (lørdag 6.2.2011) og straffeloven er faktisk "lex superior" folkerett i nasjonal rett. PST dømmer ingen med oppslaget, men gjør oppmerksom på et problem, som det selvsagt er vanskelig å bli trodd på er tilfelle, men det gjelder vel i alt politiarbeide, at det av og til kan være vanskelig å bli trodd når man påpeker at dette faktisk er et problem, da vi nordmenn av og til kan leve i en beskyttet verden når det gjelder internasjonalt forgreinet kriminalitet.

Professor M.

Hva er det egentlig PST frykter at kan "lekke ut"? Det høres jo ut som om universitetene her i landet deler ut graderte statshemmeligheter. Men sånn fungerer det altså ikke. Pensumlistene og lærebøkene ligger åpent tilgjengelig for alle. Det dreier seg om allment kjent kunnskap! Sludder og vås fra PST!

emad fra Iran

I mange europiske land har man utvist flere mistenkte iranske studenter pga mistenktlige aktiviteter, både når det gjelder atomprgrammet, men også spionasje mot andre iranere. Er det riktig at vi iranere må føle oss utrygge både i og utenfor Iran pga et fåtalls studenter som får penger fra det iranske regimet og som derfor må spionere på oss vanlige iranere? Jeg tror ikke at det er snakk om det iranske folket, men om en minoritet som faktiskt jobber mot sitt eget folk. Jeg tror at de fleste iranere er enige med PST om at de få studentene som jobber for det iranske regimet, bør utvises. Er det noen vi bør være flau over, så er det de som vil forhandle med iranske regimet som på ingen som helst måte representerer det iranske folket.

Shahram Yazdanpanah

Jeg synes jeg var den første iranske studenten som ble utvist av PST. Det er enkelt å søke mitt navn på nettet for å finne debaten på min sak.

Først at det muslimske regimet i Iran ikke trenger egentlig kunnskap som undervises på universiteter. De har nok av dem her i landet og kansje bedre en Norge. Det regimet har allerede mange gode venner i Rusland og kina, Nord Korea og Ukrain for å få de siste og beste kunnskapelig resultater. Men det er mulig at de misbruker de iranske studentene rundt verden! Hva skal et land som Norge at prater mye om menneskeligrettighet, gjøre for de stakkarse studenter? Skal Normenn ødelegge sjansens deres for å rømme iran fra? Her snakket Presterudstuen om penger som betales av det iranske regimet, Kan PST vise et eksempel?

Slik at Presterudstuen har snakket her betyr at Norge må stenge døren sin mot verden. Kunskap er ikke farlig, men dårlig tanker er farlig, slik at en med dårlig tanken kan misbruke passasjerfly som en bomb (11. Sep).

Jeg vet at debaten er kjempe komplisert, jeg er enig også at det vestlige delen av verden må være forsiktig mot terorister men det må ikke, MÅ IKKE og MÅ iKKE følge til et ødelagt liv som mitt.

Jeg mistet alting som jeg hadde bare for mistankeligheten som går rundt i PST. Ingen prøvde å snakke med meg, ingen tenkte ikke å gi meg en liten sjans for forklaring. Jeg kastet ut av landet bare på grunn av mitt nasjonalitet og etterpå løy PST mye bak meg. Nå har jeg mistet alle pengene mine, jobben min og det viktigeste RESPEKT. Folk her i Iran tror at den Norske myndigheten hadde selvfølgelig nok begrunnesle at jeg jobber for det muslimske, brutale regimet der i Norge. Derfor og fordi nesten alle i Iran hater regimet, ingen vil ha nær relasjon med meg og min kone. Men det som skjer i Iran er att det regimet er selv mistankelig om meg. Jeg er avhøres av dem. Jeg har ikke fått jobbe som en romteknologi forsker lengre. Har PST tenkte at deres gjørelse kan ødelegge et liv?

det er mye som jeg vil skrive om, men mitt dårlig norsk og sykdom la meg ikke fortsette det. MEN gjerne vil at Presterudstuen svarer meg. Hva skal PST gjøre for ett Ødelagt liv som mitt?

Tommy Bech

professor, den tilbakemeldingen skjønner jeg faktisk ikke når du sier at det ikke finnes statshemmeligheter ved UIO, pensumlister og bøker er selvsagt offentlige, og ferdige oppgaver er selvsagt lagt ut på nettet, men ved Institutt for statsvitenskap har man eksempelvis mange offiserer som studenter som er sikkerhetsklarert for Hemmelig, og de og til og med jeg har skrevet oppgaver ved instituttet som har inneholdt informasjon som referanser som er gradert, som ikke nødvendigvis er offentlig kjent informasjon med brukt som vedlegg i statsvitenskaplige oppgaver. De blir selvsagt ikke lagt ut på nettet som ferdige oppgaver, men refert til i oppgaver. Det bare å lese Norsk Militært tidsskrift der flere offiserer skriver og referer til gradert materiale, og da spørr jeg om du ikke har fått med deg dette. Matlary er også rådgiver ved stabsskolen, du tror vel ikke at hun ikke er sikkerhetsklarert og har tilgang til gradert materiale. Det stemmer at UIO som sådan ikke har autorisasjon til gradert materiale, men så lenge det er "forretningsincentiv" informasjon som sirkulerer i miljøet bør PST gjøre jobben sin. Sharam, ditt innlegg har jeg vanskelig for å tro på!

Shahram Yazdanpanah

Tommy Bech, Hva eller hvilken del av mitt innlegg har du vanskelig for å tro på?

En ting til

Hvis Norge skal stanse misbrukelse av det norske kunnskapp, må de stenge alting. for eksempel økonomi kan misbrukes av terorister, ikke sant. hva med pharmacology som kan misbrukes til å produsere økologybomber. Også hvordan tenker du om jurdisk. terorister kan misbruke de mange hulene hos regleverket for å kampe mot Norge. Norge skal ikke bekymre seg om kunnskap som kan stjøles derfra men urettferdighet.

Men jeg har en bedre ide. Det at mange iranske studenter kommer hitt til å studere er en kjempe bra sjans for Norge! hvordan? Se her.....

Hvorfor prøver Norge ikke å bruke den perfekte sjansen til å undervise studenter fra iran noen om demokrati og rettferdighet. Hvorfor Norge liker ikke bruke muligheten for å ha mange ambassadører til Iran for å advertise det gode systemet som styrer landet? På den måten vil vi ha en god undervisning her i iran (for de andre iranere som hadde ikke reise ut) med hjelp av studenter som reiser tilbake. Hvorfor tenker ikke PST på det? Bare negative sider finnes ikke i denne saken. man må prøve å se på positive siden av Iran også.

Og til slutt er jeg kjempe trist at mitt nasjonalitet følger meg til denne mistankligheten. Hva skal skje hvis jeg har født i USA? Hvem bestemte at jeg måtte ble født i Iran? er dette min skild?

Professor M.

Tommy. Du mener vel ikke at offiserer og andre sikkerhetsklarerte, publiserer gradert informasjon i oppgaver som legges ut på internett? Eller lar slik informasjon "sirkulere" fritt på universitet? I så fall må PST begynne med å vurdere hvorvidt noen bryter taushetsplikten sin her!

Tommy Bech

Såvidt jeg har registert så skjer ikke det nei, jeg har arbeidet som konsulent for Norsk Militært Tidsskrift og de fleste militære oppgaver blir ofte publisert der, etter at de er drøvtygd ved Statsvitenskaplig institutt, Professor M. Det jeg mente var at det er høyst normalt å hevise til sikkerhetsgraderte dokumenter i oppgavenes litteraturliste, uten å nevde innhold i selve oppgaven. Det er overhodet ikke brudd på taushetsplikten. Har selv vært gradert til Strengt Hemmelig, Hemmelig og NATO secret med delvis aktiv bruk siden førstegangstjenesten i 1991, og kjenner lovens innhold da det er liten bruk for slike utfall i dagens verden, iallefall ikke på UIO. Shahram, jeg må si jeg ikke skjønner innlegget dit, men jeg tror at du er veldig opptatt av situasjonen i Iran og det er selvsagt din rett å engasjere deg, men det er vel ikke slik at UIO skal fremme dit syn og PST har vel ikke til oppgave å drive agitasjon for et politisk syn.

Flau over PST

Må si jeg synes det står stor respekt av at du valgte å komme på banen her, Shahram! Du er vel den eneste av oss som virkelig har fått føle dette på kroppen, og erfart hva det innebærer å bli mistenkt for spionasje av PST. Mener du at ingen avhørte deg før du ble utvist?

Tommy Bech

Sharam er ikke mistenkt for spionasje.

Forsker

Shahram du skyter deg selv i foten med å si at Norge bør lære iranere som kommer om fred og demokrati. Problemet er ikke at iranske studenter ikke kan noe om fred eller demokrati. De har jo vist ettertrykkelig at de ønsker demokrati og å kvitte seg med det sittende regimet. Dessuten så er det ikke snakk om å stoppe studenter som vil studere statsvitenskap eller humaniora.

Jeg kjenner flere eksiliranere i Norge, mange av de er skeptiske til disse "spesialutsendte" studentene, som man frykter det iranske regimet har sendt for å fremme sin sak i Norge (enten det er industrispionasje eller rekruttering av terrorister).

Jeg synes det er bra at PST vil sile slik at vi som jobber i akademia kan være trygge på at studentene våre er "vanlige" mennesker. Når det er sagt så vil jeg presisere at jeg ikke har noe imot innvandrere fra Iran, som jo har flyktet fra og er sterkt imot det sittende regimet.

Mohammad B.

Jeg er selv fra Iran. Jeg er helt enig med forsker om at det er tryggere for både iranere og norske samfunnet at de som spionerer for verdens mest grusomme regime, med ett av verdens største spionnettverk, blir utviste fra Norge. Det er ikke snakk om rasisme her, for da hadde jeg også reagert. Når menneskerettighetene og antiterrorisme kommer så nære hverandre, for en gang skyld, så betyr det at PST har gjort noe bra.

Flau over PST

Mohammad B. og Forsker. Det å utvise spioner og terrorister er vel og bra, enten de er fra Iran eller fra andre land. Det har vi alltid gjort, og det skal vi fortsette med. Det som er nytt, er at PST nå ønsker å utvise iranere som ikke har gjort noe galt. PST mener nemlig at det å være iraner i seg selv utgjør en trussel. Om ikke det er diskriminering, så vet ikke jeg. PST bør heller konsentrere seg om å få tatt synderne. De kan ikke plukke ut uskyldige mennesker, statuere dem som eksempler og late som om de har gjort jobben sin! Gir vi dem lov til det, har vi definitivt ingen rettstat lenger! Mohammed B: Hvordan hadde du reagert, dersom du ble utvist nettopp fordi du er en iraner?

Forsker

Det er jo helt åpenlyst at det ikke er snakk om å sende ut iranere som bor her, men å være mer selektiv når man gir studentvisum. Det er nå uansett ikke slik at det å få lov til å komme til Norge som utvekslingsstudent er en menneskerett. Med det man vet om Irans forsøk på industrispionasje og spredning av sitt verdensbilde gjennom infiltrasjon av moskeer i Norge så er det en selvfølge at man er selektiv.

Sånn som det er nå så er det jo det iranske regimet som bestemmer hvem som får komme som utvekslingstudenter, ved å nekte å gi de de ikke liker visum. De som i tillegg får finansiering fra Iran bør man være skeptiske mot. Det iranske regimet liker ikke studenter som driver kritisk tenking for å si det sånn. Det fortjener vi i akademia og muslimer i Norge som ønsker å være del av at fredelig trossamfunn.

Igjen presiserer jeg at det ikke gjelder iranere som bor her fra før, de er jo flyktinger stort sett.

Mohammad B.

Hvordan hadde du reagert om du hadde vært iraner i Norge i 26 år, og alltid redd for at det skulle skje noe med din familie i hjemlandet ditt, pga noen få spioner som har solgt sin sjel til regimet i Iran? Jeg respekterer din idealisme. Jeg er også en idealist. Det jeg mener du burde tenke litt mer på, er at 99% av iranere har det motsatte problemet, nemlig problemet med regimet og dens spioner. I tillegg,som flere allerede har påpekt tidligere, er ikke mange iranere som sendes til utlandet av det iranske regimet representantivt for vanlige iranere.

Flau over PST

Forsker: Hva er likheten mellom en iraner som bor i Iran, og en som bor i Norge? Heldigvis ingen spesielle, siden vi alle er enkeltindivider. For PST betyr det lite om du bor her eller der. Det er nasjonaliteten de ønsker å sile etter. Shahram ble jo utvist mens han bodde og studerte her, uten å ha gjort noe som helst galt. Helt enig med deg i at det ikke kan være en menneskerett å få studere i Norge. Jeg mener likevel vi bør ønske flinke forskere velkommen hit og ta vare på dem, nettopp fordi vi har bruk for ressurssterke innvandrere som faktisk kan bidra med noe her i landet. Med fare for å gjenta meg selv, vil det åpenbart være sterkt diskriminerende å selektere/utelukke/utvise studenter basert på nasjonalitet. Skulle vi f.eks. ha forskjellige opptaksregler for iranere og kinesere? Kina kan skilte med kommunisme, atomvåpen, handelsavtale med Iran og gullmedalje i kopiering. Hvorfor smiler vi så pent til dem?

Shahram Yazdanpanah

Jeg kom hit og skrev lit til å vise at det som PST skal gjøre kan følge til noe galt, og Jeg er et godt eksempel.

Jeg er helt enig også at PST må være forsiktig til å vare på landet. et land med et godt system som alle rundt verden ønske å ha det hjemlandet sitt. Men det MÅ IKKE skjer sånn at noen får starff når de gjør ingenting. Jeg snakker om rettferdighet.

Forsker, det er ikke sånn at regimet i Iran bestemme hvem skal komme ut for å studere. Ja de bestemmer for noen få som skal ha penger fra regimet. Men mange som jeg kommer ut av landet bare basert på sine egne penger. Det er helt normalt i Iran.

Da jeg søkte studere i Norge, viste jeg at det går an at jeg ikke får studere Romteknologi utlandet pga mitt nasjonalitet. Man da jeg fikk et stor JA svar fra både høgskolen og UDI, tenkte jeg at et land som Norge ikke gir positive svar uten studere saken godt. Derfor var jeg helt sikkert at jeg skal studere der å kanskje får jobbe også. Det var derfor at jeg brente alle broere bak meg (solgte alting som jeg hadde til å ha nok penger for ett og kansjke to år) og kom ditt. Første år var bra og jeg var en god student også. Jeg fikk der i Narvik for det første gang i livet mitt smake frihet og ikke minst tryghet. Men etter et år og etter at vi hadde brukt alle pengene våre (Vi hadde kunne skaffe oss jobb også) fikk jeg avslag pgv min studieretning. Da bestemte jeg å skifte den til industriell teknologi, men problemet (at stådde ikke på avslaget) var større. mistankeligheten hos PST var stor. De ville ikke heller å snakke med meg. Jeg og mange av mine gode venner i Norge prøvde å få snakke med dem og noen fra UDI. Men de var bestemt. Jeg måtte forlate Norge. De hadde ingen begrunnelse men MAKT.

Kjære mohamad fra Iran, hva skjer hvis en dag det samme skjer for deg. de har makt og trenger ikke forklare det som de bestemme om.

Tommy Bech, jeg var selvfølgelig mistenkt for spionasje og noe sånn. Jeg hadde sagt før at PST løy bak meg, husker du? det var en av dem at PST har ikke sagt til slut det viktigste begrunnelse for mitt avslag.

Forsker

Han sier jo i artikkelen at han vil godkjenne studenter før de kommer til Norge. Det er jo helt åpenlyst at det gjelder studenter som skal komme til Norge for å studere, ikke andre iranere. Disse studentene er utsendt fra Iran- mange av de er utstyrt med pass og penger fra det iranske regimet.

De iranerne som bor i Norge har gått igjennom en mye hardere kontroll gjennom et organ som heter UNE. De har måttet bevise ikke bare at de ikke er tilknyttet det iranske regimet, men derimot at de er forfulgt i hjemlandet sitt.

Jeg ser ikke noe galt i at det faktisk gjøres en siling og en viss vurdering av de som kommer fra Iran som utvekslingstudenter også. Det er jo ikke snakk om å stoppe alle. Sånn som det er nå så skjer silingen kun av det iranske regimet, og jeg tror ikke de som får utreisevisum i Iran alltid er de skarpeste hodene. Det er først og fremst mennesker som aldri har deltatt i protester og som gjerne har nære personlige eller familiære bånd til regimet. Det var nok mange veldig flinke studenter blant demonstrantene sommeren 2009, men de sitter i fengsel.

Dessuten er det veldig tydelig fra debatten her at iranere som bor i Norge permanent ikke føler seg truet av PSTs uttalelse, men derimot er fornøyd med at de utsendte studentene skal gjennom en kontroll.

Tommy Bech

Shahram saken ønsker jeg faktisk ikke å kommentere, da han og Flau over PST nesten må kontakte PST for å få utlevert sin sak, jeg arbeider faktisk ikke der, og det må nesten være opp til sikkerhetstjenesten å vurdere slike forhold. Det som er lagt ut på Dagbladets sider er en artikkel som bygger på Deres offatning av saken, jeg ønsker iallefall ikke å kommentere innholdet i en slik sak, det har jeg hverken ønske om eller et tjenestelig behov for.

Flau over PST

Tommy Bech. Les hva Shahram skriver ovenfor: "De ville ikke heller å snakke med meg. Jeg og mange av mine gode venner i Norge prøvde å få snakke med dem og noen fra UDI. Men de var bestemt. Jeg måtte forlate Norge. De hadde ingen begrunnelse men MAKT." Tommy; jeg har forstått at du er god på juss. Er det juridisk korrekt å dømme noen, uten å stille den mistenkte et eneste spørsmål? Hadde Shahram ingen rett til å forklare seg? Hadde ikke PST en gang plikt til å svare på hans spørsmål om hvorfor han ble utvist?

Forsker

Jeg synes også det er vanskelig å vurdere saken uten å ha lest PSTs begrunnelse. Selv jobber jeg innenfor medisinsk forskning og i mitt fagfelt ser vi ofte skandaleoppslag i avisene der pasienter legger frem sitt syn, uten at sykehuset får forsvare seg fordi de er kneblet av taushetsplikt.

Når det er sagt så er det jo lov å spørre hvor Shahram hadde tenkt å jobbe etter at han var ferdig med å studere. Han sier jo selv at det var overaskende for han at han fikk studere romforskning med sin bakgrunn. Han regnet vel ikke med å få jobb for noen andre enn det iranske regimet?

Tommy Bech

Forsker, jeg ønsker ikke å kommentere denne saken, da jeg har vært meddommer i Nedre Romerike Tingsrett, og ikke har til ansvar å dømme noen for en sikkerhetssak som PST har til ansvar å bedømme inholdet av. En slik sak vil aldri være en sak for Tingretten på Nedre Romerike å pådømme, da en hver Hovedforhandling gir rom for at begge sider av saken kommer frem, da det står i alle Lover, også Domstolsloven. Det er vel strengt tatt ikke ansvaret til deg som er forsker å engasjere seg i saken og arbeide aktivt som part i saken. Jeg sier bare det jeg alltid sier, at vi trenger en effektiv sikkerhetstjeneste, fakta i saken bør han nesten få sin advokat til å bedømme innholdet av, da han sikkert har engasjert en forsvarsadvokat om han ønsker saken behandlet i rettssystemet, eller er dette bare en mediajippo for den landsdekkende avisen Universitas.

Forsker

Jeg engasjerer meg som debattant, det har vel også en stakkars forsker lov til? Poenget mitt var at jeg ikke kan lese et innslag i Dagbladet der Shahram fremstiller saken fra sitt perspektiv og tro at det er 100% riktig. Jeg regner selvsagt med at PST har en god begrunnelse for å utvise denne mannen, som ikke kommer frem i artikkelen.

Derfor sammenligner jeg med saker i helsevesenet der pasienter legger frem sin sak ovenfor media, og legene ikke får lov til å forsvare seg grunnet taushetsplikt. Følgelig blir kun den ene siden av saken belyst, og mange kan lett fordømme helsevesenet uten at det egentlig er grunn til det.

Flau over PST

Tilbake til spørsmålet: Skal ikke en mistenkt iraner ha rett til å bevise sin uskyld?

Mohammad B.

Flau over PST. Hvordan kan du stole på det Shahram skriver?

Tommy Bech

Kjære forsker, du har selvsagt all rett til å engasjere deg i saken og det er ikke Sharam som skal påvise sin uksyld, men myndigtene som skal bevise at han har brutt loven (uskuldspresumpsjon). Har likevel ikke endret min holdning om at PST gjør jobben sin.

Håkon Fottland

Innlegget aller øverst handler om to tema. Først, og viktigst etter mitt syn, er at PST etterlyser en debatt om spredning av potensiell farlig kunnskap ved universitetene og høgskolene i Norge. Denne debatten om kunnskap lenkes ikke til noe speiselt land, men til egenskaper ved kunnskapen i seg selv. Dette er en svært interessant debatt for institusjonene og de Forskningsetiske komiteer må ha en sentral rolle. Dette diskuteres også i Trondheim i morra: universitetsavisa.no.

Det andre temaet er risikostudenter. PST sitt primære fokus er på lekasje INN i et annet land, og slett ikke UT av Norge; innsatsen refereres til FNs resolusjoner. Denne oppgaven kan framstå vanskelig når PSTs primære ansvar er å forebygge og etterforske lovbrudd som kan true nasjonens sikkerhet, og myndighetsutøvelsen (normalt) må skje innen riket. FN har altså mer på hjertet enn menneskerettighetserklæringen, og Norge må på ett eller annet vis forholde seg til resolusjonene. Noen land velger endatil å overse dem. Her skulle det være klart for en interessant politisk debatt som i liten grad vil dreie seg om studenter, universiteter og høgskoler.

Har en først diskutert det etiske grunnlaget for potensiell farlig kunnskap ved universitetene og høgskolene, så vil en ha et mye bedre, enklere og forutsigbart grunnlag for å sortere mennesker i passkontrollen.

Om noen av våre gjester skulle drive ulovlig etterretningsvirksomhet så er det midt i PST sitt ansvarsområde; PST trenger ingen unnskyldninger om åpne studieprogram for å gå til handling her.

Flau over PST

Tommy Bech: Takk for at noen endelig fikk satt ord på dette prinsippet, ”uskyldspresumpsjon”. Slik tale gjør meg tryggere på at rettsystemet vårt behandler folk med verdighet. PST på sin side tenker tilsynelatende i en annen retning, hvis de mener at det er feil å tro godt om folk til det motsatte er bevist. I dette utsagnet ligger nærmest en oppfordring til mistro. Man kan selv tenke seg hvordan stemningen hadde blitt i studentmiljøene, hvis alle skulle begynne å spane på hverandre. Med all respekt å melde, jeg forstår at man til en viss grad må ha egenskaper i retning av småparanoid vaktbikkje for å kvalifisere til jobb i PST. Det ligger i sakens natur, og nettopp derfor skal vi være meget kritiske når det kommer forslag til regelendringer fra den kanten. Vi må velge mellom to onder her. Personlig ville jeg foretrekke å leve med respekt for mine medmennesker i 40 år, fremfor å leve mistroisk og nervøs i 80 år. Risikobildet blir kanskje enda hyggeligere dersom vi antar at det finnes en sammenheng mellom respektløs mistro, antall fiender og risikoen for bombeangrep.

Mohammad B: Det var Shahram som valgte å gå til media den gang, ikke PST. Tror du han hadde lagt hodet på huggestabben frivillig om han hadde hatt urent mel i posen?

Håkon Fottland: PST legger opp til debatt med en ledende innfallsvinkel. ”Iran” og ”iranske” gjentas hele 17 ganger i artikkelen. Så det er vel liten tvil om at PST ønsker å lenke temaet opp mot ett enkelt land. Men om vi klarer å holde diskrimineringen utenfor som du foreslår, blir debatten straks mer saklig. FN-resolusjon 1737 (pkt. 17) som PST refererer til, er kun en oppfordring til å utvise årvåkenhet, ikke et pålegg, og enda mindre et pålegg om å utvise studenter. Går man så langt over streken brytes menneskerettighetserklæringen, og da ender det fort opp slik: news.sciencemag.org/scienceinsider/2010/02/court-rebukes-d.html

Tommy Bech

Flau over PST, jeg skjønner egentlig ikke hvorfor du har så mye hat mot PST, men jeg jobber faktisk ikke der og kan ikke svare så mye på hva du mener er riktig utfra din oppfatning, men tjenesten har ansvar for Rikets sikkerhet og kan derfor ikke svare på alle tilbakemeldigene de mottar fra berørte parter, men min erfaring er at de som er ansatte der som tjenestemenn eller sivilt ansatte er hellprofesjonelle og "småparonide" er iallefall ingen som er ansatt i tjensten, da Politiet og spesielt PST er iallefall den eneste arbeidsgiver i Norge som stiller krav til psykisk styrke før ansettelse, ikke bare akademiske resultater og tjensteuttalelser. Tommy Bech

Flau over PST

Jeg hater ingen ansatte i PST. Jeg prøver bare å bremse ned en tendens til at offentlige styresmakter og media nesten gjør det legitimt å rette negativt fokus mot sivile iranere. Negativt fokus kan fort utvikle seg til hat og krig. Jeg håper jo at noen i PST leser dette og ser problemstillingen. De har jo selv etterlyst en debatt og må tåle noen synspunkter. Synes du jeg bruker for sterke ord?

Tommy Bech

Flau over PST jeg skjønner at du ikke hater noen i PST og at du argumenterer bare for din eller en sak du er tilhenger av og det er selvsagt helt legitimt i et demokrati. Er ikke tilhengera av oppslaget i dagens Universitas, der Rødt argumenterer som vanlig mot PST, men jeg synes mye av argumentasjon mot PST bygger på fordommer og ikke kontrollbare argumenter som ikke kan dokumenteres. Som saken i dagens artikkel i dagens Dagbladet der det skrives om E14 og E16, en etterretnings og livvaktsenhet i E tjenesten som ble beskrevet i stortingsmeldignen om POT på 90 tallet, men jeg personlig trodde var nedlagt, men igjen så mener jeg bare de bare gjør en jobb, det er bare tabloidmedia og Universitas som liker å lage vinklinger om "hemmelige tjenster", men alle som har deltatt i slike tjenstefunksjoner vet at det bare er en jobb på lik linje med alle andre, da det ikke alltid er terrorister tilstede, da f.eks Britisk Politi, der terrorfaren er størst overhengende klarer det selv sjekk; www.police.uk og sjekk de ulike politienhetene så ser du det.

Tommy Bech

Tommy Bech

Hva mener du med NAZI ungdommen Håvard, PST samarbeider ikke med det lille "nazi" miljøet vi har i Norge? Iran er en stat som ikke har helt rent mel i posen for å si det mildt, så du Dagsrevyen i går kveld f.eks?

Håvard

Ser ut som rasistene har blitt flere og hissigere siden forrige gang, hvis du ser på kommentarene folk skrev for et år siden og hva de skriver nå!! Fremmedhatet blusser opp mer og mer. Leste du bloggen forresten?

Tommy Bech

Blnad ikke politikk og PST! Reza Rezaee, ordførerkandidat i Oslo skriver i Universitas om det naive og farlige FRP 16. februar, og det må gjerne være opp til politikerne i Oslo å debattere hva PST gjør av enkeltvedtak, men vær så snill å ikke diskutere dette som om lokalpolitikerne har mulighet til å påhvirke hva sikkerhetstjenesten gjør av vedtak, da det primært er Politihøyskolen er rekrutteringssted for den hemmelige sikkerhetstjensten, der man må gjennom pensum for å forstå instruksen og den nye tjenesten, som man ikke nødvedigvis forstår fordi man har tatt noen eksamer fra UIO, iallefall ikke dersom man er Rødt Politiker og tror man blir overvåket hele tiden, eller FRP Populist som vil markere seg som "tough of crime". Hva har egentlig dette med lokalvalget i Oslo å gjøre? Rødt må gjerne engasjere seg i demokratiutvikling i Iran, men hva har egentlig Rødt som rolle i og kritisere PST hele tiden. Det er faktisk bare å gå på nettsidene til tjenesten å gjøre seg kjent med hva som er dens formål, så vil man se at "lund kommisjons" retorikken ikke holder mål lenger. De gjør som kjent bare jobben sin. Jeg er selv politisk aktiv på lokalnivå, men jeg blander meg vel aldri inn i vedtak som tjenesten fatter, slik Rezaee gjør i Universitas. Dersom dette blir debattnivået for lokalvalgkampen kan det bli kjedelig å være avisleser frem til valget. Tommy Bech Nittedal

Tommy Bech

Jeg er helt uenig i at Norge er en Politistat da vi på alle områder er en liberal rettsstat, med legfolk innflytelse i Domstolene og folkevalgte som kontrollerer forvaltningen, derigjennom Politiet ved å vedta budsjetter lover og regler lokal og sentralt.

Tommy Bech

FrP er ikke farlige! Rezaee Oslo Rødt, som vistnok er ordførerkandidat, skriver igjen i Riksavisa Universitasmye rart om PST. Du må mene hva du vil som kandidat, men PST har til ansvar å etterforske forhold som dreier trusler mot Rikets Sikkerhet i Kongeriket etter egen lov (Politiloven) egen ny instruks og mange Dommer fra Rettspraksis. Overvåkningstjenesten som nå heter PST har et annen ledelse og mandat enn tidligere, og derfor bør kanskje Rezaee finne et annet organ å drive sin utenrikspolitiske propaganda i. Jeg er også en ivrig menneskerettighetsforkjemper, men Norge har faktisk ikke ansvar for å gjøre noe med Iranske indre anliggende. FrP har som et tradisjonelt liberalistisk parti sagt at de helligjør midle, gjennom å fremme målet, men bare forsøkt å forklare, samt forsvare PST sin utsatte rolle i norsk debatt. Det gjør aldri Rødt, da de synes å se Poltiet som sin fiende og ikke medspiller. Fra en tidligere abbonent på Klassekampen (som er sagt opp å erstattet med Morgenbladet, som har litt bedre innsyn i hva de skriver).

Håvard

Om du er en ivrig menneskerettighetsforkjemper, vet du at man ikke kan forhåndsdømme folk etter nasjonalitet. Det er nettopp det PST ber om å få lov til å gjøre her.

Tommy Bech

Ingen skal forhåndsdømmes, men det betyr vel ikke at PST og Norsk Politi har lov til å gjøre jobben sin med Hjemmel iPolitiloven? Menneskerettigheter er selvsagt viktig.

Håvard

Står det i politiloven att det er ok å sortere folk etter nasjonalitet?

Tommy Bech

Politilovens §17 d kan du finne selv ved å slå opp i Lovdata. Forarbeider kan jeg ikke gi deg for jeg må som alle andre kjøpe dem selv. Politet drier ikke sortering etter nasjonalitet da da flyktninge og utlendigelov er noe helt annet ulovlig etteretningsvirksomhet

Håvard

Ja, nå har jeg lest 17d. Der står det at retten kan gi politiet en utvidet frihet til å undersøke i enkelttilfeller, der det er saklig grunn til mistanke. Men PST går langt over streken, når de ønsker å "filtrere" og deretter utvise folk på bakgrunn av nasjonalitet. Sånn er det med den saken!

Tommy Bech

Ønsker ikke å kommentere dette ytterligere da jeg gjennom radio har hørt at fremmed etterettning i Punjab leser disse samtalene over Internett.

Tommy Bech

Håvard

Skal vi stenge av diskusjonene våre på Internett nå, i frykt for at noen i Punjab kan finne på å lese dem? Hva med å bygge en høy mur rundt landet vårt, låse porten og kaste nøkkelen?

Tommy Bech

Jeg går med en normal EXPERIA i øret og hører av og til på indisk og australsk radio, samt BBC, der jeg hørte en rekke indere sitte og snakke om Universitas og PHS Oslo, det synes jeg lite om da, det er bare å følge med i media og se hva som kan blir konskvensen når en norsk FN ansatt nylig har blitt drept i tjeneste sist helg. Det kan skje igjen. Har ikke sagt at det er nødvendig å stenge Intnettadressen, men Politiloven bør du "etterforske" selv. Tommy Bech

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Utdanner seg til ulovlige vikariater

Mediebransjen er verstinger på behandling av vikarer.
Unge journalister må se langt etter fast stilling når de er ferdig utdannet.

Ventetiden er over, Gunvald!

I 1958 foreslo han å opprette et studentombud. 54 år senere blir Gunvalds ønske trolig realisert.

Knebler studenter med vold

Welcome Zimuto ble banket opp og arrestert under et debattmøte om den arabiske våren. Politisk engasjement sender zimbabwiske studenter i fengsel.

Bedre dager i Burma

Det skjer store ting i Burma for tiden, men mye er fortsatt uklart. Flere er likevel optimistiske når det gjelder landets framtid.

Oppretter nesten bare billigstudier

Regjeringen har bevilget penger til 12 000 nye studieplasser de siste seks årene. 11 000 av disse er blant de billigste for Kunnskapsdepartementet å opprette.

– Oslo er i bolignød

Det mener lederen for Velferdstinget i Oslo og Akershus. Hun er bekymra for studenter med dårlig råd, og får støtte fra flere Oslo-politikere.

Vil forskjellsbehandle

Mange Oslo-studenter støtter forslaget om å dytte medisinstudenter i utlandet bakerst i turnuskøen. Det skaper debatt.

Tror frivilligheten forsvinner

Hvis forslaget om strengere krav til studieprogresjon vedtas, kan det bli folketomt på Chateau Neuf. Det tror et samlet studentmiljø.

Nå blir det dyrere å studere i Oslo

Allerede fra høsten av kan semesteravgiften bli en tredjedel dyrere. På tide, mener Velferdstinget.

Vil kaste ut 4700 trege studenter

UiO-ledelsen vil stramme inn kravene til studieprogresjon. Det vil i praksis føre til at studenter kan miste studieretten hvis de stryker på én eneste eksamen.


Flere saker fra nyhet »

Annonse

Ibsen tannklinikk, ca 20% rabattKjøp bok

Eks: «Rørlegger» Mer info
Brilleland, 15% studentrabatt