Studentopprør i Zimbabwe
Studentorganisasjonen ZINASU aksjonerte mandag for bedre studievilkår. Myndighetene svarte med opprørspoliti og arrestasjoner.
– Myndighetene har brukt opprørspoliti mot oss og flere studenter er arrestert, sier talsmann for studentorgansisasjonen ZINASU, Chamunorwa Madiridze, på telefon fra Masvingo i Zimbabwe.
Studentstreiken mandag 18. oktober ble organisert av ZINASU, som er støttet økonomisk av Studentenes og Akademikernes Hjelpefond (SAIH). Aksjonene, som foregikk ved flere universiteter i landet, var annonsert på forhånd. Myndighetene hadde derfor sendt opprørspoliti til universitetene. Ved University of Zimbabwe i Masvingo var det lagt opp til en fredelig boikott av forelesningene, men over 100 bevæpnede opprørspolitimenn inntok campus og arresterte studenter.
– Politiet advarte studenter mot å finne på noe tull og sa de hadde fått ordre om å skyte for å drepe. En studentrevolusjon er underveis i Zimbabwe!, skriver ZINASU i en pressemelding de har sendt til Universitas.
De melder også om at statsminister Morgan Tsvangirai nå har invitert ZINASU til krisemøte for å prøve og løse situasjonen.
Dårlige forhold
Stundentene i Zimbabwe lider under elendige forhold, og dette gjenspeiles i kravene som ZINASU stiller til myndighetene. De krever blant annet gjeninnføring av lån- og stipendordningen for studenter, bedre pensum, mindre korrupsjon og at rektorer blir utnevnt på bakgrunn av faglig dyktighet og ikke på grunn av lojalitet til president Mugabe og hans regime.
Kari Lindemann og Kjersti Augland fra SAIH er i disse dager i Zimbabwe for å følge opp samarbeidet med SAIHs partnerorganisasjoner.
– Det er mange ting som er vanskelig med utdanningsituasjonen i Zimbabwe nå. Prisene på utdanning er skrudd opp og det er dårlig kvalitet på tilbudet. En fjerdel av befolkningen har emigrert de siste årene, og 90 prosent av disse er mennesker med høyere utdannnelse.
– Lån- og stipendordningen har blitt fjernet de siste årene, og det gjør det vanskelig å studere fordi skolepengene er så dyre, sier Kari Lindemann, programrådgiver for Zimbabwe i SAIH.
Bendik Løve













