Annonse

annonser i Universitas

Tar næringen i egne hender

Studentenes eget næringsutvalg skal utfordre etablerte sannheter og vise Trond Giske hva det vil si å være nytenkende.

SPENT: Næringsminister Trond Giske.
FOTO: Presse

– Denne gruppen har etter mitt syn en mer spennende posisjon for å se på nye løsninger og utfordre etablerte sannheter. Studentene står rett og slett friere, for de har verken næringslivserfaring eller -posisjoner, sier Harald Martens Holm, leder i NHH-Symposiet.

I nærings- og handelsminister Trond Giskes næringsutvalg er det ingen studenter. Den såkalte «Norge 2020-gruppen» består av unge ledere som skal dele erfaringer og kunnskap om ulike utviklingstrekk for norsk næringsliv.

Studentenes stemme

Ildsjelene ved Norges Handelshøyskole mener at studentene bør være med å påvirke fremtidens næringsliv, og har derfor tatt initativ til å opprette et eget studentråd.

– De to rådene supplerer hverandre. Vi oppretter studentrådet for at studentene skal ha en stemme. Giskes 2020-råd består av unge profiler i næringslivet med en del erfaring, mens studentrådet er studenter uten næringslivserfaring, sier Holm.

I mars begynte NHH- studentene å planlegge studentrådet. De har møtt over hundre profiler fra næringslivet, akademia, politikken og det offentlige. Nå mangler det bare å finne de rette ti studentene til å fylle plassene i rådet.

– Selv om vi skal se på næringslivet, er det ikke dermed sagt at kun økonomer skal sitte i rådet. Alle kan søke. Samfunnsvitere, jusstudenter, filosofer og historikere er like interessante. Å ha en bred fordeling vil gjøre funnene mest mulig representative for studentmassen som helhet, sier Holm.

Spent Giske

Mandag møtte han næringsminister Trond Giske for å prate om studentrådet.

– Vi snakket litt om hvordan rådet hans jobber. Han var veldig interessert i det vi gjør, og han gleder seg til resultatene. Han var veldig spent.

Om rundt tre uker går søknadsfristen ut, og i oktober skal gruppen ha sitt første møte. Da skal de begynne å jobbe med problemstillingene NHH-Symposiet har formulert. Kunnskap, insentiv og nytenking er nøkkelord for arbeidet.

Fakta

NHH-Symposiet
  • Nord-Europas største studentdrevne konferanse for arbeidslivet.
  • Samler over 450 deltakere fra næringslivet, det offentlige, akademia, politikken og studenter.
  • Lages annenhvert år av over 300 studenter ved Norges Handelshøyskole.
  • Neste konferanse arrangeres 16. og 17. mars 2011.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Vil kaste ut 4700 trege studenter

UiO-ledelsen vil stramme inn kravene til studieprogresjon. Det vil i praksis føre til at studenter kan miste studieretten hvis de stryker på én eneste eksamen.

Disse studentene har flest sexpartnere

Nesten halvparten av studentene som stemmer Krf har ikke hatt sex det siste året. De rødeste og de blåeste har flest forkjellige partnere.

Ny kritikk mot høyskoleledelsen

Ledelsen ved HiOA vil fusjonere med forskningsinstitusjonene AFI og NOVA, som en del av planene om å bli universitet. Det møter massiv motstand blant de ansatte ved Høgskolen.

Brei motstand mot universitetsplanane

Stortingspolitikarane støttar Studentparlamentet ved Høgskolen i Oslo og Akershus (HiOA) sin kritikk av høgskuleleiinga.

Bystudenter drikker mest

Studenter i byene drikker mye mer enn studenter på landet. Byjentene er aller verst.

Høyskolegrossister kan bli gransket

Brødrene Nicolai og Peder Løvenskiold styrer Norges største privateide utdanningskonsern.

Riksrevisjonen reagerer på komplisert konsernstruktur og vurderer gransking av skolene.

Utdanningskrise i Europa

Gjeldskrisa gjør at europeiske universiteter rammes hardt av statlige sparetiltak. I Storbritannia opplever universitetene samtidig den største nedgangen i antall søkere på 30 år.

Avviser pyramidepåstander

– World Ventures betaler ikke for å rekruttere representanter, men bare for introdusering av kunder. Planen er ikke komplisert og følger et format som er vanlig for mange MLM-selskaper, sier sjef for internasjonal kommunikasjon i World Ventures.

Advarer mot ny pyramide

Flere studenter har allerede blitt vervet til pyramideselskapet World Ventures.

Førstelektor ved BI, Gorm Kunøe, advarer sterkt mot å la seg verve.

Derfor stiller hun bakerst i turnuskøen

Norske studenter med medisinutdannelse fra utlandet må stille bakerst i køen når de søker turnusplass, foreslår Helsedirektoratet i ny rapport. Medisinstudentene i utlandet må i så fall skaffe seg praksis i landet de studerer i.


Flere saker fra nyhet »

Annonse

Kjøp bok

Eks: «Rørlegger» Mer info
Brilleland, 15% studentrabatt