Annonse

annonser i Universitas

VIL HA MER PENGER: Hovedvernombud ved UiO Mette Børing mener HMS-seksjonen har behov for mer penger for å kunne utføre oppgavene seksjonen er satt til å gjøre -- Hadde vi hatt mer HMS-ressurser, kunne vi ha jobbet mer forebyggende. Det blir litt for mye brannslukking på det bruket her, sier Børing.

– Vi mangler ressurser

Hovedverneombudet ved UiO mener det ikke er nok ressurser til å imøtekomme pålegg fra Arbeidstilsynet om arbeidsmiljøet. Det er UiO-ledelsen uenig i.

INGEN UTVIKLING: – Det har ikke vært en utvikling på HMS på mange år. Nå kommer utviklingen, og da dukker behovene opp, sier Mette Børing.

– Verneombudene har vært veldig tydelige på at de ikke har god nok kapasitet. Det vil jeg stille meg bak, sier Mette Børing, hovedverneombud ved Universitetet i Oslo (UiO).

Arbeidstilsynet fant en rekke arbeidsmiljøfeil ved UiO da de gjennomførte en undersøkelse ved universitetet tidligere i år. Blant annet får verneombudenes rolle kritikk for å ikke fungere som den skal, og det trekkes også frem at ansatte lar være å rapportere om arbeidsmiljøproblemer.

I tillegg skriver Arbeidstilsynet at mange de har intervjuet mener at UiOs seksjon for helse, miljø og sikkerhet (HMS) ikke har nok «kapasitet, myndighet og innflytelse til å være den bistandsfunksjonen den burde». UiO er pålagt å ta tak i funnene, samt å kartlegge arbeidsmiljøproblemene ved universitetet.

Mette Børing stiller seg bak påstanden om kapasitetmangel i HMS-seksjonen, og skriver i sitt innspill til Arbeidstilsynet at seksjonen ikke har ressurser til å imøtekomme påleggene i tilsynsrapporten.

Uenig med Arbeidstilsynet

UiO-ledelsen fremholder i motsetning til Børing at universitetet har nok ressurser til å gjennomføre påleggene, og ønsker til og med at Arbeidstilsynet fjerner påstanden om ressursmangel i HMS-seksjonen helt fra rapporten.

– Påstanden er ikke underbygd. Arbeidstilsynet har selv ikke undersøkt noe som hadde vært forholdsvis lett å undersøke. Vi er allerede godt i gang med å gjennomføre påleggene, sier viserektor ved UiO Ragnhild Helene Hennum.

– Men er det ikke litt spesielt at hovedvernombudet mener det ikke er ressurser til å etterkomme påleggene, mens dere ønsker å fjerne punktet om ressursmangel helt?

– Nei, jeg mener at verneombudet må gjøre sin vurdering. Det står hun fritt til å gjøre. Men vi velger å ta utgangspunkt i hva som er dokumentert i rapporten. Og derfor mener vi at det bør strykes, sier Hennum.

– Men mange har fortalt Arbeidstilsynet at HMS-seksjonen har for lite kapasitet?

– Dette kunne Arbeidstilsynet enkelt å ha undersøkt hvis de ville. I tillegg til den sentrale HMS-seksjonen har UiO betydelige HMS-ressurser ute i organisasjonen. Våre samlede HMS-ressurser er tilstrekkelige til å gjennomføre påleggene, sier Hennum.

Ser nøye på begge innspillene

Arbeidstilsynet forteller at de selv ikke har undersøkt hvor stor kapasitet HMS-seksjonen har, men at flere ulike arbeidstakere og verneombud tok opp ressursknappheten da de ble intervjuet under tilsynet.

Arbeidstilsynet ønsker ikke å kommentere UiOs innspill før den ferdige rapporten med de endelige påleggene sendes til universitetet senere denne uken.

– Men som alltid går Arbeidstilsynet nøye igjennom de ulike innspillene for å vurdere om det er ting som det er nødvendig å endre på, sier Morten Kjerstad Larsen, tilsynsleder i Arbeidstilsynet Oslo.

Mener behovene har blitt større

Børing tror på sin side ikke at UiO-ledelsen vil få fjernet punktet om kapasitetsmangelen i HMS-seksjonen.

– Slik jeg har forstått det nå, vil det ikke bli de store endringene. Jeg tror ikke rapporten vil se så veldig annerledes ut, sier Børing.

– Dette handler om penger. Det har ikke vært en utvikling på HMS på mange år. Nå kommer utviklingen, og da dukker behovene opp, sier hun.

Fakta

Arbeidsmiljø ved UiO
  • Arbeidstilsynet gjennomførte en omfattende arbeidsmiljøundersøkelse ved Universitetet i Oslo (UiO) tidligere i år.
  • At ansatte lar være å rapportere om feil, og at UiO mangler normer for adferd mellom kolleger, er blant funnene.
  • Arbeidstilsynet gir UiO i alt to pålegg, som i hovedsak ber om at funnene i rapporten blir tatt tak i, samt at en kartlegging av arbeidsmiljøproblemer blir gjennomført.
  • Den ferdige rapporten med de endelige påleggene sendes til UiO senere denne uken.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Vil kaste ut 4700 trege studenter

UiO-ledelsen vil stramme inn kravene til studieprogresjon. Det vil i praksis føre til at studenter kan miste studieretten hvis de stryker på én eneste eksamen.

Disse studentene har flest sexpartnere

Nesten halvparten av studentene som stemmer Krf har ikke hatt sex det siste året. De rødeste og de blåeste har flest forkjellige partnere.

Ny kritikk mot høyskoleledelsen

Ledelsen ved HiOA vil fusjonere med forskningsinstitusjonene AFI og NOVA, som en del av planene om å bli universitet. Det møter massiv motstand blant de ansatte ved Høgskolen.

Brei motstand mot universitetsplanane

Stortingspolitikarane støttar Studentparlamentet ved Høgskolen i Oslo og Akershus (HiOA) sin kritikk av høgskuleleiinga.

Bystudenter drikker mest

Studenter i byene drikker mye mer enn studenter på landet. Byjentene er aller verst.

Høyskolegrossister kan bli gransket

Brødrene Nicolai og Peder Løvenskiold styrer Norges største privateide utdanningskonsern.

Riksrevisjonen reagerer på komplisert konsernstruktur og vurderer gransking av skolene.

Utdanningskrise i Europa

Gjeldskrisa gjør at europeiske universiteter rammes hardt av statlige sparetiltak. I Storbritannia opplever universitetene samtidig den største nedgangen i antall søkere på 30 år.

Avviser pyramidepåstander

– World Ventures betaler ikke for å rekruttere representanter, men bare for introdusering av kunder. Planen er ikke komplisert og følger et format som er vanlig for mange MLM-selskaper, sier sjef for internasjonal kommunikasjon i World Ventures.

Advarer mot ny pyramide

Flere studenter har allerede blitt vervet til pyramideselskapet World Ventures.

Førstelektor ved BI, Gorm Kunøe, advarer sterkt mot å la seg verve.

Derfor stiller hun bakerst i turnuskøen

Norske studenter med medisinutdannelse fra utlandet må stille bakerst i køen når de søker turnusplass, foreslår Helsedirektoratet i ny rapport. Medisinstudentene i utlandet må i så fall skaffe seg praksis i landet de studerer i.


Flere saker fra nyhet »

Annonse

Kjøp bok

Eks: «Rørlegger» Mer info
Brilleland, 15% studentrabatt