Annonse

annonser i Universitas

SLITNE HESTER: Det har blitt bestemt at veterinærstudentene ikke lenger får holde fjøsfesten i nærheten av hestene. – Det handler om sikkerhet for studenter og hester, sier informasjonssjef Birgitte Bye.
ILLUSTRASJONSFOTO: Ketil Blom

Fjøsfest ga hestestress

Støy og fyll har gjort Veterinærhøgskolens årlige fjøsfest til en belastning for dyrene. Nå omlokaliseres arrangementet.

Hvert år i november har studentene ved Norges veterinærhøgskole arrangert fest i mønstringshallen ved skolens hesteklinikk.

– Det er en studentfest, så vi har jo ikke akkurat vært stille, sier veterinærstudent på siste året, Eric Henrichsen.

Han forteller at det alltid har vært god stemning, og at litt bråk er uungåelig.

– Man sitter jo ikke hele kvelden og konverserer med sidemannen, forteller Henrichsen.

Fjøsfesten har vært tradisjon på skolen i mange år, og har opplevd økende popularitet de siste årene. Hundrevis av studenter har flokket til hesteklinikken for mat, drikke og show. Men nå er det kroken på døren, og fjøsfesten må flyttes til nye lokaler. I en E-post sendt ut til studentene foreslåes det blant annet plenen utenfor hovedbygningen ved skolen. Årsaken skal være belastning på dyrene, men ifølge ifølge rektor Ingvild Wasteson er brannsikkerhet hovedårsaken.

– Festen innebærer mye leven og mye støy for dyrene. Men det er i første rekke brannvernet vi tenker på. Hvert år har vi hatt veldig mange mennesker inne på et veldig lite område.

– Har avgjørelsen sammenheng med brannen dere hadde i oktober 2009?

– Jeg vil ikke direkte si at det har sammenheng, men brannen minnet oss på at det ikke er et spørsmål om, men snarere når en brann kommer til å oppstå, sier Wasteson.

Informasjonssjef ved Veterinærhøgskolen Birgitte Bye sier lokalene i utgangspunktet ikke er egnet for storfest.

– Det går på sikkerhet for studenter og dyrene. Klinikken er til for syke hester, fullt utstyrt med to operasjonssaler. De har i praksis festen på et hestesykehus, sier hun.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »