Annonse

annonser i Universitas

Radioaktivt rot

Rapport fra strålevernstilsyn avslører:

Arbeidsrutiner for bruk av radioaktive stoffer ved Institutt for molekylær biovitenskap er ikke på plass.

I en rapport fra et internt strålevernstilsyn kommer det fram at de lokale arbeidsrutinene for bruk av radioaktive stoffer ikke er på plass ved program for cellebiologi. Ved program for biokjemi og molekylærbiologi var arbeidsrutinene ikke oppdaterte, og det ble her også funnet to fulle beholdere med lavradioaktivt avfall.

– Vi vil naturligvis skjerpe inn rutinene på tømming av beholdere med lavradioaktivt avfall. Avfallet er dessuten plasser i beholdere som beskytter mot stråling uttaler instituttleder ved Institutt for molekylær biovitenskap Reidunn Aalen.

30. mars vil et nytt strålevernstilsyn bli gjennomført ved instituttet.

Ifølge retningslinjene for strålevern ved Universitetet i Oslo (UiO) er instituttleder ansvarlig for at instituttet har rutiner og prosedyrer for bruk av ioniserende stråling.

Avvik

Fungerende seksjonsleder ved helse–, miljø– og sikkerhet (HMS), Eva Isaksen, sier hun ser på manglene ved arbeidsrutinene som mindre avvik og at de ikke utgjør noen helsefare for verken studenter eller ansatte ved Universitetet.

Etter det Universitas kjenner til, kan lavradioaktivt avfall ha blitt liggende i nærmere to år etter at en professor ved instituttet døde og ingen ny person ble ansatt i stillingen.

Alvorlig

Nils Bøhmer, atomfysiker i Bellona, er kritisk til de manglende arbeidsrutinene.

– Dette er alvorlig fordi stoffene som behandles kan gi skadelig stråling. Dessuten er det viktig å lære studentene gode sikkerhetsrutiner.

Universitas satte i fjor vår fokus på UiOs håndtering av radioaktive stoffer, noe som førte til en tettere dialog mellom Statens Strålevern og UiO, og Tone Mette Davidson ved Statens strålevern tror ikke oppfølgingen har vært mangelfull.

– Jeg har tillit til at avvik vil bli forbedret ved UiO, sier hun og legger til at Strålevernet ikke vil gripe inn på nåværende tidspunkt.

Grillet i HMS–regler

I andre etasje på rom 2205 sitter stipendiat Heidi Tveit. Hun mener alle feil og mangler i laboratorium ved instituttet må tas alvorlig.

I befaringen som ble utført for en måned siden, ble det ikke funnet noen smitte av radioaktive stoffer ved laben som Tveit disponerer.

Stipendiaten har selv ikke opplevd brudd på strålevernskontrollen. Hun føler å ha blitt godt opplært i sikkerhetsrutiner.

– På vår gruppe er vi godt grillet i HMS–regler. I tillegg får vi tilbud ekstra kurs i regi av instituttet.

Fakta

# Universitas satte i januar 2004 et sterkt søkelys på håndteringen og lagringen av radioaktivt materiale ved UiO

# I februar kunne Universitas melde at Statens Strålevern offentliggjorde ovennevnte lister i tillegg til årsrapporten.

# I mai skrev Universitas at Statens Strålevern ville gripe inn og gå i dialog med UiO. Dette på grunnlag av de feil og mangler rundt håndteringen av radioaktive kilder som kom fram i årsrapporten.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »