Annonse

annonser i Universitas

FOTO: Håken Lid

Utgiftene skyter i været

Ferske tall viser at UiOs pengebruk økte eksplosivt fra 2007 til 2008. Uten at studentene har merket det.

– Hva har pengene blitt brukt på? De har i hvert fall ikke kommet studentene til gode, sier leder for Studentparlamentet, Mari Helén Varøy.

Tall Universitas har hentet inn fra Statistisk Sentralbyrå (SSB) viser at Universitetet i Oslo (UiO) brukte nesten en halv milliard kroner mer i 2008 enn i 2007. Veksten er nesten fire ganger større enn i foregående år, på tross av at antall studenter ble redusert i perioden.

Uorden i eget hus

Ifølge økonomidirektør ved UiO, Marianne Gjesvik Mancini, er økningen en følge av både prisstigning, lønnsvekst og diverse krav om å oppdatere det administrative systemet.

– Vi er i en situasjon hvor vi ikke har klart å holde god nok orden i vårt eget hus. Som en følge av pålegg utenfra måtte vi i fjor gjøre en del administrative forandringer: Innføre arkivsystem og et innkjøpssystem, samt oppdatere lønnssystemet. Men hovedgrunnen til den høye utgiftsøkningen er at vi har finansiert mange flere stipendiatstillinger og flere eksterne forskningsprosjekter, sier Mancini.

Hun mener pengene ikke kan komme studentene til gode, fordi disse pengene er øremerket.

Akslererende utgiftsvekst

Heller ikke på nasjonalt nivå synes den økte pengebruken å komme studentene til gode. Tallene fra SSB viser at universiteter og høgskoler over hele landet har blitt stadig dyrere i drift. I 2008 brukte de offentlige utdanningsinstitusjonene 25 prosent mer enn i 2004, og økningen synes å akselerere. Men til tross for den voldsomme utgiftsøkningen, har det vært en nedgang i antall fullførte utdanninger.

Leder i Norsk Studentunion Anne Karine Nymoen er bekymret for utviklingen, men retter ikke kritikken mot institusjonene.

– Jeg tror at utdanningsinstitusjonene har snudd hver stein for å redusere sine utgifter. Problemet er at det ikke er en balanse mellom øremerkede bevilgninger og basisbevilgningene ( frie midler, red.anm.). Det er ikke tvil om at sistnevnte er for lave, sier hun.

Advarer mot pengesluk

Tord Lien (FrP), nestleder i utdanningskomiteen på Stortinget, mener imidlertid de høyere utdanningsinstitusjonene må revurdere hvordan de bruker ressursene sine. Han er redd for at utdanningssektoren er i ferd med å bli et «endeløst pengesluk».

– Universitetene og høgskolene må slanke administrasjonen, og være i stand til å se at man er i ferd med å administrere seg i hjel. Økningen i driftsutgifter må komme undervisning og forskning til gode, mener han.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »