Annonse

annonser i Universitas

BEDRE I 2010: Universitetet i Oslo sine nettsider oser ikke av brukervennlighet og bra design. Det kan det kanskje bli en forandring på snart.

Nettsider til pers

De sterkt kritiserte nettsidene til Universitetet i Oslo havner på sjuende plass i Europa i en ny kåring. Og snart blir de enda bedre.

In English

Universitetet i Oslo (UiO) har de sjuende mest informative og synlige nettsidene i Europa, ifølge den verdensomspennende undersøkelsen Webometrics. Totalt 15 000 høyere utdanningsinstitusjoner er vurdert, deriblant drøyt 4 200 fra Europa. UiO innehar 55. plassen på verdensrankingen, der amerikanske universiteter innehar de 24 øverste plassene.

NTNU passerer UiO

Det er spesielt omfanget av nettsidene, og synligheten til UiO sine nettsider når man benytter seg av søkemotorer, som gjør at universitetet scorer høyt i undersøkelsen. Assisterende kommunikasjonsdirektør Marina Tofting sier at UiO ikke nødvendigvis legger vekt på å skåre høyt i slike undersøkelser, men at det er resultater som følger med et godt arbeid.

- Om vi for eksempel publiserer våre filer i fulltekstformat, legger opp domenestrukturen på en annen måte eller benytter linker på nettsamfunn og andre sider flittig, så kan det gi utslag i slike undersøkelser. Men vi tilpasser våre sider først og fremst mot brukerne, sier Tofting.

Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU) gjør det imidlertid enda bedre, og ligger på plassen foran UiO. NTNU klatrer dermed opp fra en 92. plass i verden fra forrige måling.

- Det er positivt at NTNU kommer så høyt opp på listene som de gjør, selv om vi er skeptiske til den undersøkelsen. Det blir målt kvantitet og ikke kvalitet, sier Jan Erik Kaarø, nestleder i informasjonsavdelingen ved NTNU.

NTNU skårer høyt på å ha et rikt arkiv med et stort antall filer. UiO har færre filer, men får mange poeng for å ha store og innholdsrike filer.

Ny UiO-web snart klar

Selv om undersøkelsen viser at UiOs nettsider inneholder mye informasjon, har UiO blitt sterkt kritisert for manglende brukervennlighet og dårlig utforming. Helt siden 2005 har UiO-ledelsen varslet at sidene skal forbedres, og i fjor innrømmet kommunikasjonsdirektør Siv Nordrum at nettsidene var preget av «anarki».

Ifølge prosjektleder for «Ny UiO-web», Elizabeth Melsom, er arbeidet i god utvikling. Allerede i november vil det første fakultetet få nye nettsider.

- Det juridiske fakultet vil være førstemann ut, med nye nettsider 16. november. Deretter vil vi gå til toppnivå og arbeide med toppsiden man møter om man går inn på uio.no. Etter det tar vi for oss fakultet for fakultet.

Mye som skal ryddes

Det er et omfattende arbeid, til hele 25 millioner kroner, som må til for å endre UiOs nettsider.

- Det er et enormt prosjekt. Det er snakk om store mengder informasjon som ligger på domenet, og det er mye som skal ryddes opp i. Jobben med innholdet er en viktig oppgave, sier Melsom.

Nettsidene vil også få en ny grafisk profil, som nettopp har blitt godkjent, og alle skal få en felles publiseringsløsning. Det meste av arbeidet er planlagt gjennomført innen utgangen av 2010.

Fakta

Webometrics:
  • Utført av spanske Cybermetrics Lab.
  • Over 15 000 utdanningsinstitusjoner er med i undersøkelsen, hvor av 4200 fra Europa.
  • Fire ulike faktorer ble lagt vekt på. Digital synlighet teller 50 prosent av resultatet, størrelsen på nettsidene 20 prosent, fyldighet på filene og antallet vitenskaplige dokumenter teller begge 15 prosent.
  • Undersøkelsen blir utført to ganger i året.
  • BI er på en 1 279. plass i verden, Veterinærhøgskolen ligger på 4 034. plass og Idrettshøgskolen innehar plass nummer 4 541.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »