Annonse

annonser i Universitas

INN I SIO: Akupunkturstudent Trine Sandersen sliter med pollenallergi om våren, og får akupunktur mot plagene av en medstudent og deres veileder

Ønsker akupunkturstudenter velkommen

Snart vil dine semesteravgiftskroner gå til velferdstiltak på Akupunkturhøgskolen. Det skaper protester.

BEGEISTRET: Rektor Hilde Skjerve gleder seg over å få komme inn i varmen.

- Det blir en merkedag for oss.
Hilde Skjerve, rektor for Akupunkturhøgskolen.

Dagene på sidelinjen i utdanningsnorge er over for Akupunkturhøgskolen (AKHS). Etter at bachelorutdanningen i akupunktur ble godkjent av Kunnskapsdepartementet, er Velferdstinget (VT) klare for å ta AKHS med i Studentsamskipnaden i Oslo (SiO).

- Velferdstinget er først og fremst opptatt av at Oslo-studentene skal ha et så godt velferdstilbud som mulig, sier VT-leder Jenny Nygaard.

På mandag var VT unisont enige om at AKHS skal få nyte godt av SiOs goder.

Men ikke alle lar seg umiddelbart begeistre over dette. Velferds- og beboerlisten (VB) er en ny liste av året, og sitter ikke per dags dato i VT. Leder for fraksjonen, Kim Michael G. G. Thon, frykter for eksisterende SiO-studenters velferdstilbud dersom det blir flere om beinet.

- Det er våre velferdsgoder AKHS skal nyte godt av. Jeg synes det er slett saksbehandling av Arbeidsutvalget i VT når de ikke har tatt med i uttalelsen hvor mye dette vil koste SiO. Kan vi forvente oss noen ytterligere støtte av Kunnskapsdepartementet, og vil det dekke kostnadene våre? På bakgrunn av uttalelsen nå er det vanskelig å si noe for eller mot, sier han.

Forskjellig virkelighetsoppfatning

Nygaard mener VB preges av at de ikke kjenner forholdene på VT.

- Vi forstår bekymringen for velferdsmidlene til studentene. Men SiO består i dag av 42 000 studenter, og tallet varierer med flere hundre hvert år. Vi er overbevist om at innlemmelsen av AKHS med 200 studenter ikke vil utgjøre verken et finansielt problem eller et kapasitetsproblem.

Thon mener dette er hersketeknikk fra VT-lederen:

- Et grundig utarbeidet beslutningsgrunnlag inneholder en konsekvensanalyse. Hvordan et vedtak påvirker SiO-studentene bør være et minimum. Nettopp en slik manglende utredning fra AU, det fører til kunnskapsløse vedtak.

- Velferdstinget vedtok enstemmig høringsuttalelsen på mandag. Dette viser at den kritikken som foreligger fremstår som en storm i et vannglass, mener derimot Nygaard.

Jubel blant nålestikkerne

Rektor ved AKHS, Hilde Skjerve, er uansett begeistret for VTs enstemmige godkjenning.

- Det blir en merkedag for oss når vi blir tatt med og ønsket velkommen inn i det etablerte systemet. Vi er den eneste akupunkturskolen i Norden som har fått en akkreditering til bachelorutdanning. Dette er veldig spesielt for oss, og vi merker også en større pågang av studenter nå, sier hun.

Saksdokumentene fra VT legger vekt på at studentutvalget ved AKHS selv ønsker å tiknyttes SiO. «Skolens beliggenhet, på Ullevål Stadion, tilsier at studentene vil nyte godt av SiOs tilbud ved en eventuell tilslutning til Samskipnaden,» skriver de i høringsuttalelsen.

Cecilie Koppang og Per Kristiansen er begge ferske bachelorstudenter, og sitter i studentutvalget på AKHS. Aller mest ønsker de seg en kantine, og de håper at de nå får mer gjennomslagskraft for sine saker.

- Vi er en liten skole, det blir lettere for oss i studentutvalget å få gjennom ting som en del av en stor organisasjon, sier Kristiansen.

Men selv om AKHS tas inn i varmen, er det ikke sikkert de blir representert i Velferdstinget. I følge Velferdstingets vedtekter er man ikke berettiget representasjon med færre enn 300 studenter.

Vedtaket vil nå oversendes til Kunnskapsdepartementet for behandling.

Fakta

# Akupunkturhøgskolen holder til på Ullevål og har ca. 200 studenter. Tretti av disse er heltidsstudenter.
  • 11. juni i fjor fikk de innvilget søknaden om tildeling av bachelorgrad i akupunktur.
  • De omfattes derfor av universitets- og høyskoleloven, som krever at skolen skal være tilknyttet en studentsamskipnad. I Oslo blir det enten OAS eller SiO.
  • Velferdstinget i Oslo stiller seg positive til AKHS søknad om å bli en del av Studentsamskipnaden i Oslo. Vedtaket vil nå oversendes til Kunnskapsdepartementet.

5 kommentarer

Øystein

"Velferdstinget vedtok enstemmig høringsuttalelsen på mandag. Dette viser at den kritikken som foreligger fremstår som en storm i et vannglass, mener derimot Nygaard."

Ehh, nei?! Hvorfor skulle det vise det? Her har journalisten gjort for slett arbeid (ved å ikke stille denne Nygaard flere spørsmål).

Ellers skal jeg ikke uttale meg. =)

Brumle_bass

"Konsekvensutredning"?? "Våre velferdsgoder"??

Er dette årets aprilsnarr i Universitas?

Det blir jo 200 nye studenter som betaler semesteravgift, og så vidt jeg vet vil ikke disse 200 studentene direkte koste noe for Sio. Noen av dem vil bruke tilbudene i Sio, for eksempel Akademika, og det vil gi Sio flere potensielle kunder - ergo mer omsetning.

Når man har en godkjent utdanning kreves det, som det står i artikkelen, at man skal tilknyttes en samskipnad. Velferdstinget kan vel ikke si nei fordi det i en eller annen hypotetisk situasjon kan inntreffe at en student fra denne skolen stiller foran en Uio-student i en eller annen kø??

Vox Populi

Thon viser seg her som en smålig, eiesyk liten småkonge som ikke har forståelse for hva SiO er og hvem samskipnaden er til for. Jo flere studenter som er tilknyttet samskipnaden, desto bedre - det er flere som betaler semesteravgift, noe som igjen kommer ALLE studentene til gode. Dersom alle UiO-studentene hadde hatt den samme holdningen til andre læresteder som det Thon har, hadde verken BI, Kunsthøyskolen eller andre fått bli med i SiO. For å være leder for en "Velferds- og beboerliste" som prøver å sanke stemmer ved valget, skyter Thon her seg selv i foten. Enhver annen liste som stiller til valg er bedre enn en slik sneversynt, havesyk og usolidarisk liste. Skam deg, Thon!

Vox Populi

Thon viser seg her som en smålig, eiesyk liten småkonge som ikke har forståelse for hva SiO er og hvem samskipnaden er til for. Jo flere studenter som er tilknyttet samskipnaden, desto bedre - det er flere som betaler semesteravgift, noe som igjen kommer ALLE studentene til gode. Dersom alle UiO-studentene hadde hatt den samme holdningen til andre læresteder som det Thon har, hadde verken BI, Kunsthøyskolen eller andre fått bli med i SiO. For å være leder for en "Velferds- og beboerliste" som prøver å sanke stemmer ved valget, skyter Thon her seg selv i foten. Enhver annen liste som stiller til valg er bedre enn en slik sneversynt, havesyk og usolidarisk liste. Skam deg, Thon!

Kim MGG Thon

På vegne av Velferd- og Beboerlisten ble jeg av Universitas bedt om å uttale meg om denne saken i forkant av VT-møtet som behandlet høringsuttalelsen.

Samskipnadstilhørighet er lovpålagt, men det spesielle i denne situasjonen er at det finnes to studentsamskipnader i Oslo å velge mellom. Og det kan hende at Akupunkturhøyskolen passer faglig bedre sammen med Eurytmihøyskolen i OAS, enn i SiO.

Når det så gjaldt spørsmålet om hva vi i SiO skulle mene om saken i en høringsuttalelse til Kunnskapsdepartementet, kommenterte jeg at sakspapirene til VT-møtet ikke ga grunnlag for å trekke en konklusjon. Rett og slett fordi det manglet en konsekvensutredning og en økonomisk gjennomgang.

Jeg er klar over at størrelsen på studentmassen i SiO kan variere med flere hundre studenter i semesteret. Men ved tilknytning av ett nytt lærested vil det kunne oppstå andre følgekostnader. Som det fremgår av artikkelen, så står en kantine øverst på ønskelisten. Dette var ikke nevnt i sakspapirene og det er denne type informasjon jeg etterlyste.

Jeg synes ikke det er usolidarisk å verne om de bestående godene for de nåværende medlemmene av SiO. VBL har ikke noe imot nye medlemmer i SiO, men vi synes det i det minste skal være et nullsum-spill når nye medlemmer tas opp. Derfor er det viktig å vite kostnadene i forkant, slik at det kan stilles betingelser i høringsuttalelsen til departementet.

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »