Annonse

annonser i Universitas

LOT SEG LOKKE: Kristin Macht kom til Norge på grunn av gode studietilbud på engelsk og flott natur. Men hun føler seg ikke spesielt godt integrert.

Fossefall og engelsk trekker utlendinger

Norsk natur og studietilbud på engelsk er avgjørende for at internasjonale studenter kommer til Norge. Men norske studenter gir dem en kald skulder.

In English

Åtte av ti internasjonale studenter velger Norge på grunn av mange og gode studietilbud på engelsk. I tillegg er Norges gode rykte som studie- og forskningsdestinasjon og norsk natur blant de viktigste årsakene til at internasjonale studenter velger Norge. Det viser en undersøkelse gjort av Senter for internasjonalisering av høgre utdanning (SIU).

Godt omdømme

Bente Gundersen, profileringsansvarlig i SIU, mener resultatene viser godt samsvar med hvordan Norge profileres som studiested.

- Vi har hatt en del hypoteser om hva som er viktig for forskjellige studenter, og flere av punktene bekrefter våre tanker, sier hun.

Hun er også svært fornøyd med at det viser seg at Norge har såpass godt omdømme internasjonalt.

- Vi satser selvfølgelig på kvalitet, men det gjør alle. For å være litt annerledes legger vi også vekt på våre faglige flaggskip, som petroleumsrelaterte fag, marinefag, fornybar energi og menneskerettigheter, sier hun.

Natur og engelsk

Kristin Macht er tysk utvekslingsstudent ved Universitetet i Oslo, og bekrefter at engelskspråklige studietilbud var en viktig faktor for at hun valgte Norge.

- Jeg ville til et land hvor de snakket engelsk i tillegg til et annet språk. Dessuten hadde jeg vært i Norge tidligere, og likte den norske kulturen og naturen, sier Macht.

Hun får støtte fra sine landsmenn. Tyskere er nemlig blant dem som vektlegger norsk natur sterkest når de velger Norge. Russiske studenter er opptatt av senere karrieremuligheter i Norge, mens for franskmenn er det blant det minst viktige. Kinesiske studenter er opptatt av at Norge har lav kriminalitet, og de bryr seg ikke nevneverdig om levekostnadene.

Vanskelig å bli integrert

Selv om undersøkelsen viser at de fleste er fornøyde med studieoppholdet sitt, er det mange som trekker frem at Norge er dyrere enn forventet, at standarden på studentboligene ikke er så gode som de hadde trodd, og at det er spesielt vanskelig å komme i kontakt med norske studenter.

Maria Korotkova, visepresident i International Students’ Union, synes SIU er flinke til å promotere Norge, men mener det er viktig at de internasjonale studentene integreres bedre enn de gjør nå.

- SIU er veldig flinke på mange områder når det gjelder rekruttering, men det som mangler er integreringen av studenter som først er kommet hit, sier hun.

Det kan tyske Kristin Macht bekrefte:

- Det er ikke lett å komme i kontakt med norske studenter, sier hun.

- De vennene jeg har fått er stort sett andre utvekslingsstudenter, og jeg kommer bare i kontakt med nordmenn gjennom seminarer og studiesirkler.

- Klart signal

Gundersen i SIU mener Norge er på riktig vei når det gjelder profileringen, men forteller at SIU vil bruke informasjonen til å skreddersy profileringsaktiviteter for de forskjellige landene.

- Her har vi fått en del tips til hvordan vi kan treffe de forskjellige målgruppene, både i hvilke ting ved Norge de forskjellige gruppene vektlegger, og i hvilke informasjonskanaler vi kan nå dem, sier hun.

Ingvild Reymert, leder for Norsk Studentunion (NSU), mener resultatene gir et klart signal.

- Undersøkelsen viser tydelig at studenter legger stor vekt på utdanningskvalitet og avtaler mellom utdanningsinstitusjoner, sieer Reymert.

Fakta

Undersøkelsen
  • «Omdømmeundersøkelse blant internasjonale studenter i Norge»
  • Laget av Senter for internasjonalisering av høgre utdanning (SIU)
  • Resultatene viser at studietilbud på engelsk er den viktigste årsaken til at studenter velger Norge. Andre hovedårsaker er utdanningskvalitet, Norges omdømme som studie og forskningsdestinasjon og norsk natur.
  • Særlig tyskere, amerikanere og kanadiere vektlegger naturlivet i Norge.
  • Åtte av ti melder også at de er fornøyde eller svært fornøyde med erfaringen som internasjonal student i Norge.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »