Annonse

annonser i Universitas

TJUVSTARTER VALGKAMPEN: -- Vårt lag vil profilere universitet, sier Ole Petter Ottersen.
FOTO: Robin Røkke Johansen

Førstemann ut

Medisinprofessor Ole Petter Ottersen har lansert sitt kandidatur til rektorstolen ved Universitetet i Oslo.

Ole Petter Ottersen, professor ved Det medisinske fakultet, bekrefter at han ønsker å stille som kandidat til rektorvervet ved Universitetet i Oslo (UiO) for perioden 2009-2013. Med seg på laget har han:

  • viserektor Inga Bostad fra Det humanistiske fakultet (vil bli prorektor)
  • professor Ragnhild H. Hennum fra Det juridiske fakultet (vil bli viserektor)
  • professor Doris Marie Jorde fra Det utdanningsvitenskapelige fakultet (vil bli viserektor)

- Vi er meget entusiastiske, så hvis vi vinner valget vil det gå fort i svingene, sier Ottersen.

Ottersens kandidatur kommer ikke som noen stor overraskelse. Han har vært nevnt som et hett navn av mange, og figurerte i fjor høst i både Universitas’ og Uniforums saker om mulige kandidater. Mandag besøkte han Studentparlamentet for å få innspill til rektoratets valgprogram, og var da opptatt av at Oslo som by er blitt litt bortskjemt.

- Byen tar dette 200 år gamle universitetet for gitt. Jeg vil ta kontakt med lederne i hovedstaden for å se på mulige synergieffekter. Det kommer ikke fram at vi er den viktigste byen for utdanning. Vårt lag vil profilere universitetet, sier Ottersen.

I oktober hevdet viserektor Inga Bostad overfor Universitas at hun ikke ville ta en ny periode. Nå ønsker hun altså å bli prorektor i Ottersens lederteam.

- Hvorfor har du ombestemt deg?

- Jeg har fått mange oppfordringer over lang tid, og det gjør et visst inntrykk. Og så føler jeg behov for å jobbe videre med sakene jeg er inne i, jeg ser behovet for kontinuitet og at noen viderefører erfaringer. Det utslagsgivende var at rektorkandidat Ottersen mener at faglige ledere også skal bruke tid på egen faglig fordypning og utvikling, sier Bostad.

Valgprogrammet deres var ikke ferdigstilt på tirsdag. Ottersen ønsker å presisere at rektorvalget har en formell gang, og at kandidaturet derfor ikke blir offisielt før 16. februar, da fristen for å melde kandidater går ut.

- Jeg kan ikke foreslå meg selv, så jeg kan bare si at jeg ønsker å stille som kandidat, sier Ottersen.

Blir Ottersen valgt, vil UiO for fjerde gang på rad velge en mann til vervet. Den siste kvinnelige UiO-rektoren var Lucy Smith, som gikk av i 1998.

Fakta

Rektorvalget 2009
  • For å stille som rektorkandidat, kreves offisiell støtte fra minst 20 stemmeberettigede.
  • Ingen kan underskrive på mer enn ett forslag.
  • Alle studenter har stemmerett, og studentstemmene teller 25 prosent. Vitenskapelig ansattes stemmer teller 58 prosent, mens teknisk og administrativt ansattes stemmer teller 17 prosent.
  • Valget foregår fra 30. mars til 2. april 2009. Dette er første gang rektor velges ved elektronisk stemmeavgivning (www.uio.no).
  • Det nye rektoratet tiltrer 1. august 2009.
  • Forslag til kandidater sendes til rektor-valgÆTTadmin.uio.no innen 16. februar 2009 kl. 16.

En kommentar

Imponerende

"Imponerende" team, det der... Vil bare minne om at hvis andre kandidater ikke dukker opp rimelig kvikt, vil valgdeltakelsen trolig nærme seg nullpunktet.

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »