Annonse

annonser i Universitas

Frykter NTNU-tilstander

Studentutvalget ved AHO frykter en utvikling hvor opptaket til arkitekturstudiet bare skal baseres på karakterer, slik tilfellet er ved NTNU.

ENDRER OPPTAKSKRITERIENE: Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo.
FOTO: Brian Olguin

Den nye opptaksordningen ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO), som er planlagt innført til opptaket for 2009, innebærer at opptaket skal vurderes ut ifra både opptaksprøver og karakterer - i motsetning til å kun være basert på opptaksprøver, slik tilfellet er i dag. NTNU i Trondheim hadde tidligere den samme opptaksordningen som AHO nå ønsker å implementere. I dag har NTNU derimot gått helt over til bruk av karakterer i sine opptak til arkitekturstudiet.

Det er en slik utvikling studentutvalget ved skolen frykter, ifølge Balder Onarheim, leder i studentutvalget ved AHO. Studenter Universitas har vært i kontakt med sier at skolen, ved å innføre karakterkrav, risikerer å støte fra seg mulige talenter. I en møteprotokoll datert den 22. mai uttalte studentutvalget at den gamle ordningen med rene opptaksprøver må tilbakeføres, dersom den nye ordningen med karakterer ikke viser seg å fungere tilfredsstillende.

Rektor Karl Otto Ellefsen ved AHO stiller seg uforstående til bekymringene fra studentutvalget, og beskriver det hele som en «ikke-sak».

- Det er overhodet ikke AHOs intensjon at opptaket til skolen kun skal vurderes ut fra karakterer. Det har heller ikke vært noen studentmotstand mot vedtaket, så dette er ganske uforståelig, slik jeg ser det, sier han.

Dekan Tor Haugen ved Fakultet for Arkitektur og billedkunst ved NTNU mener det til slutt var et spørsmål om ressurser, og den praktiske gjennomføringen av opptaksprøvene, som førte til at skolen gikk over til rene karaktervurderinger. Nå vurderer likevel skolen å gjeninnføre opptaksprøvene.

- Det er jo positivt å få inn personer med ulik bakgrunn. Vi ser at vi får et større personmangfold når vi anvender opptaksprøver, men jeg tror ikke det er så stor forskjell når det kommer til det faglige, sier han.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »