Annonse

annonser i Universitas

Til kamp mot forskningsfusk

Universitetet i Oslo vil ikke fungere som fuskekontrollører. I stedet satser de på forebyggende arbeid.

Fuskforebyggende arbeid innen forskning skal få økt prioritet ved Universitetet i Oslo (UiO). Det er de enkelte fakultetene som vil spille hovedrollen i kampen mot fusk, og i disse dager får derfor hvert fakultet besøk av Forskningsadministrativ avdeling. De skal blant annet presentere en nettbasert håndbok med ti bud for god forskningsetikk, med spesiell vekt på fakultetenes rolle og ansvar. I tillegg vil det foreslås en rekke fuskforebyggende tiltak som fakultetene er bedt om prioritere.

- Vi er ikke opptatt av et nytt kontrollregime, men vi må sørge for bevisstgjøring rundt fusk, så det blir en selvjustis. Dette er ikke noe administrasjonen kan kontrollere, sier Solveig Aas, rådgiver i Forskningsadministrativ avdeling.

Hun mener mottagelsen av prosjektet stort sett har vært veldig positiv, men at enkelte frykter det skal bli for mye byråkrati.

- Derfor er det viktig å understreke at det vi presenterer i hovedsak ikke er nye tiltak, men en oversikt over eksisterende regler og rutiner, sier hun.

Haakon Benestad, prorektor ved UiO, understreker at de først og fremst ønsker å legge til rette for skikkelig forskning, og ikke for kontroll. Av tiltakene som nå vil bli presentert for fakultetene, trekker han blant annet frem en ordning med to veiledere for ph.d.-studenter - Vi ønsker også at ph.d.-studentene skal tilknyttes et sosialt forskermiljø hvor man jevnlig må kommunisere sine funn og tanker. Da kan man ikke komme med en komplett, forfalsket rapport - slik Sudbø gjorde, sier han.

Ifølge Benestad ble en forskningsetisk komité opprettet allerede under det forrige rektoratet. Etter Sudbø-skandalen fikk imidlertid komiteen utvidet mandat til ikke bare å håndtere innkomne klager, men også til å komme med råd om god etisk praksis.

- Vi må avprivatisere den etiske kontrollen. Det blir omtrent som med fyllekjøring - hvis det er én politimann som tar deg, så kan du kanskje kjøpe deg ut av problemet. Men du klarer neppe å bestikke to eller tre samtidig, sier Benestad.

Aas tror mange synes det er vanskelig å håndtere saker hvor det er mistanke om fusk og uredelighet.

- Slikt kan være destruktivt i et forskningsmiljø. Da er det bedre å satse på preventive tiltak, slik at tvil om slike spørsmål kan håndteres på lavest mulig nivå, sier hun.

Både Benestad og Aas er imidlertid klare på at dersom noen virkelig går inn for å jukse, så vil det være vanskelig for andre å kontrollere.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »