Annonse

Bli med i nordens største studentavis

Tvinges til å motta telefonkatalog

Ettersom utenlandske studenter ikke står i Folkeregisteret kan de ikke reservere seg mot papirversjonen av Telefonkatalogen. Det fører til flere tusen overflødige telefonkataloger årlig.

RETT I SØPLA: Mange tusen ubrukte telefonkataloger kastes årlig.
FOTO: Stéphane Lelarge

Studentbyene i Oslo flyter over av ubrukte telefonkataloger, ifølge Arve Grimsmo, driftsleder for Studentboligene ved Studentsamskipnaden i Oslo (SiO).

- Vi vet av erfaring at 90 til 95 prosent av katalogene ikke hentes av beboerne, sier han.

I disse dager kjøres papirversjonen av Telefonkatalogen og Gule sider ut, deriblant også til studentboligene. Ifølge Grimsmo kastes det hvert år flere tusen telefonkataloger med ubrutt forsegling i studentbyene.

Eniro, selskapet som produserer og distribuerer katalogene, har likevel ingen planer om å la praksisen opphøre.

- Telefonkatalogen er en samfunnspålagt tjeneste som blir levert dersom man ikke har reservert seg, sier Torild Lid Uribarri, informasjonsdirektør i Eniro.

Dette fordrer imidlertid at man har en adresse oppført i Folkeregisteret, hvor reservasjonen knyttes til bostedsadressen studenten står oppgitt under. I tillegg krever det et norsk personnummer.

9 600 kataloger

For internasjonale studenter, som mangler både personnummer og folkeregistrert adresse, er det dermed umulig å foreta en slik reservasjon.

I følge Tom Olstad, leder for Studentboligene ved SiO, utgjør internasjonale studenter per 7. februar i år 31 prosent av det samlede beboerantallet i SiOs studentboliger, noe som tilsvarer rundt 1800 beboere. Dette betyr at det i teorien er rundt 3600 kataloger man ikke blir kvitt, da et eksemplar av både hvite og gule sider distribueres per hybel.

Legger man i tillegg til at det fremdeles er totalt umulig, også for nordmenn, å reservere seg mot lokalvarianten av Telefonkatalogen i storbyene, «Din bydel», blir tallet nærmere 9600 kataloger man ikke kan reservere seg mot, bare i studentbyene i Oslo.

I følge Sverre Stakkestad i Naturvernforbundet fører dette til unødvendige miljøbelastninger. Han mener problemet hadde blitt løst dersom man hadde innført en «ja takk»-ordning, hvor studentene selv hadde kunnet gå inn og takke ja til å motta Telefonkatalogen.

- Slik det er i dag må man aktivt reserve seg. Det sier seg selv at man ikke kan få 6 000 studenter til å gjøre dette, sier han.

Få brukere

I en undersøkelse offentliggjort i fjor av markedsanalyseinstituttet Norsk respons, oppga kun seks prosent av de spurte under tretti år at de brukte telefonkatalogen på papir sist gang de slo opp et telefonnummer. I samme segment opplyste 64 prosent at de i stedet brukte telefonkatalogen på nett.

Farshad Tami, president for International Student’s Union (ISU) i Norge, opplyser at han personlig bruker telefonkatalogen på nett, og mener at det er viktig at internasjonale studenter skal ha samme rett til å nekte å motta papirkatalogene.

- Hvis disse telefonkatalogene likevel skal kastes i søpla, er det bortkastet papir, sier han.

Renate Morken, informasjonskonsulent i Eniro, sier at reservasjonsrett for utenlandske beboere er noe Eniro tar tak i og vil jobbe med å få på plass før neste års distribusjon.

Ingen avtale med SiO

Hun understreker at det inngås individuelle avtaler med studentbyene om hvilket antall kataloger som skal leveres. I Oslo vil man komme tilbake et par uker etter distribusjonen og ta med seg kataloger som ligger uavhentet.

Tom Olstad er på sin side ikke kjent med en slik avtale.

- Vi har ingen avtale med Eniro om dette, som jeg kjenner til. Eniro har distribusjonsansvaret, men i praksis er det dugnadskorps fra diverse idrettslag og lignende som står for leveringen. Disse har nok ingen oversikt over hvor de skal levere, men foretar en mer skjønnsmessig vurdering i forhold til hvilket antall de legger igjen, sier han.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Brei motstand mot universitetsplanane

Stortingspolitikarane støttar Studentparlamentet ved Høgskolen i Oslo og Akershus (HiOA) sin kritikk av høgskuleleiinga.

Bystudenter drikker mest

Studenter i byene drikker mye mer enn studenter på landet. Byjentene er aller verst.

Høyskolegrossister kan bli gransket

Brødrene Nicolai og Peder Løvenskiold styrer Norges største privateide utdanningskonsern.

Riksrevisjonen reagerer på komplisert konsernstruktur og vurderer gransking av skolene.

Utdanningskrise i Europa

Gjeldskrisa gjør at europeiske universiteter rammes hardt av statlige sparetiltak. I Storbritannia opplever universitetene samtidig den største nedgangen i antall søkere på 30 år.

Avviser pyramidepåstander

– World Ventures betaler ikke for å rekruttere representanter, men bare for introdusering av kunder. Planen er ikke komplisert og følger et format som er vanlig for mange MLM-selskaper, sier sjef for internasjonal kommunikasjon i World Ventures.

Advarer mot ny pyramide

Flere studenter har allerede blitt vervet til pyramideselskapet World Ventures.

Førstelektor ved BI, Gorm Kunøe, advarer sterkt mot å la seg verve.

Derfor stiller hun bakerst i turnuskøen

Norske studenter med medisinutdannelse fra utlandet må stille bakerst i køen når de søker turnusplass, foreslår Helsedirektoratet i ny rapport. Medisinstudentene i utlandet må i så fall skaffe seg praksis i landet de studerer i.

Setter gutta i skammekroken

Stine Bredal Oftedal leverte to eksamener fire dager før hun vant håndball-VM i Brasil. Jenter er best i stand til å gjøre flere ting samtidig – også i idrettsverdenen.

Slått i trynet av knockout-loven

I regi av Det norske studentersamfund dengte profilerte studentledere løs på hverandre rett før jul. Stikk i strid med knockoutloven, og med økonomisk støtte fra UiO.

– Ikke behov for handikapboliger

Lederen for Velferdstinget i Oslo og Akershus mener det bør kuttes i antallet tilrettelagte studentboliger. Det provoserer organisasjonen Unge funksjonshemmede kraftig.


Flere saker fra nyhet »

Annonse


Eks: «Rørlegger» Mer info
Brilleland, 15% studentrabatt