Annonse

annonser i Universitas

SV-RAS: Deler av veggen raste ned på lesesalen ved Det samfunnsvitenskapelige fakultet.
FOTO: Mia Frogner

Vegg raste på SV

Studenter kunne blitt skadet om de var til stede da flere plater falt ned fra veggen i en lesesal på Eilert Sundts hus.

Veggraset inntraff for to uker siden i masterlesesalen i fjerde etasje på Det samfunnsvitenskapelige fakultet (SV).

- Platene, som er på 60 x 2,44 og veier anslagsvis fem-seks kilo, løsnet fra hverandre og raste ned på pultene. Om noen hadde sittet og lest ved disse pultene da platene falt ned, hadde de blitt skadet, sier driftsleder for Blindern nord, Ole Harald Retteråsen.

- Hvordan kan det ha seg at plater plutselig bare faller fra veggene?

- Det er veldig merkelig, dette her. Det viser seg at platene bare var limt til veggen, de var ikke fastskrudd.

- Vil det ikke være naturlig å undersøke om samme konstruksjonsprinsipper er brukt andre steder?

- Det kunne kanskje vært en idé å gjøre det. Jeg tror likevel ikke det samme er gjort andre steder, dette må ha blitt gjort før jeg ble teknisk ansvarlig, sier Retteråsen.

Ingvild Brox Kielland, leder i studentutvalget ved SV, tar ikke like lett på saken.

- Slike ting skal selvfølgelig ikke skje, og hvis det stemmer at de ikke har sjekket dette, er det helt uakseptabelt. Det mest beklagelige er at det var en journalist som ringte og informerte meg om saken. Informasjonsflyten når slik skjer er alt for dårlig, det angår mine studenter, sier hun.

Brox Kielland er likevel fornøyd med håndteringen av saken fra Teknisk avdeling sin side - De behandlet det fint. De sikret området og sjekket at det ikke skulle gjenta seg, sier hun.

Neste år skal lesesalen pusses opp, derfor er det ikke gjort noe for å erstatte platene som raste ned.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »