Annonse

annonser i Universitas

USIKKER: Signhild Stave Samuelsen er generelt sett positiv til «Prosess faglige prioriteringer,» men frykter for eksistensen til de tverrfaglige studiene.
FOTO: Brian Olguin

Frykter at fag forsvinner

Populære tverrfaglige studier kan bli fjernet når universitetet skal vurdere hva de er gode på.

- Hvis forskning skal styre undervisning i så stor grad som Universitet i Oslo har ambisjoner om, vil det fort kunne få konsekvenser, sier Studentparlamentets studie- og forskningsansvarlig, Signhild Stave Samuelsen, Hun frykter store kutt for tverrfaglige studier, som en følge av den prosessen Universitetet i Oslo (UiO) har igangsatt for å kartlegge og bearbeide de ulike fakultetenes styrker innen forskning og utdanningstilbud. Den såkalte «Prosess faglig prioritering» har nylig gått inn i fase to av i alt tre faser.

- Fase én i prosessen beskriver universitetet som et lærested som i hovedsak skal drive med forskningsbasert undervisning. Tverrfaglige studieretninger på bachelornivå har knapt egne fag, og er heller ikke basert på egne forskningsprogrammer. De risikerer å havne i en situasjon der de forsvinner ut. Eventuelt kan de bli integrert i andre fag, og da mister de sin identitet, sier Samuelsen, og trekker frem internasjonale studier som eksempel.

- Mine erfaringer er at disse studentene er sterkt knyttet til studiet sitt, og de ønsker ikke å miste sin identifikasjonsmarkør ved å bli integrert med for eksempel statsvitenskap, sier hun.

Samuelsen opplever at studentmassen generelt sett har liten innsikt i den pågående prosessen. Nå ønsker hun ytterligere informasjonsformidling fra fakultetene så også studentene kan være med på å forme sin egen studiehverdag.

- Det er fakultetene som skal ta ansvar for å bevisstgjøre studentene om dette arbeidet. Selv om studentene ikke inkluderes i denne prosessen, synes jeg i hvert fall at de skal få muligheten, sier hun.

Leder av Studentparlamentet, Heine Skipenes, er enig.

- Denne prosessen har gått langt over hodet på studentene. Det er viktig å få studentene med i diskusjonen. De har utvilsomt mye å komme med, sier han.

Rektor ved UiO, Geir Ellingsrud, ønsker også studentene velkommen til å delta i debatten. Han vil derimot ikke spå hvor eventuelle kutt vil bli plassert.

- I fase to skal vi gjøre en grundig evaluering av dagens utdanningstilbud og forskningsprioriteringer. Jeg tror ikke dette vil føre til drastiske endringer fra slik det er i dag. En gang i tiden kan det likevel bli aktuelt å fjerne fag, sier han.

Fakta

Dette er Prosess faglig prioriteringer:
  • Prosessen faglig prioriteringer er en strategiprosess som er delt opp i tre faser.
  • Resultatet av prosessen skal gi et samlet bilde av hvor UiO er sterke og hvor de skal være sterke. Blant hovedmålsetningene er å gi universitetet en tydeligere undervisningsprofil.
  • I fase 1 fikk alle fakultetene i oppgave å dokumentere ovenfor Universitetsstyret deres forskningsmessige prioriteringer.
  • Fase 2 skal bygge videre på resultatene fra fase 1, skal blant annet gjøre en studieprioritering og en vurdering av forskningsområder på tvers av fakultetene.
  • Fase 3 konkluderes med et ferdig styringsdokument. Det endelige dokumentet skal fungere som et supplement til UiOs strategiske plan.
  • For mer detaljert oversikt rundt prosessen kan du gå inn på følgende nettadresse: http://www.admin.uio.no/prosjekter/profag/
  • De tverrfaglige studieprogrammene på UiO er:
  • Offentlig administrasjon og ledelse
  • Europastudier
  • Internasjonale studier
  • Kultur & kommunikasjon
  • Utviklingsstudier

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »