Annonse

annonser i Universitas

- Studentene glemmes

Velferdstinget savner mer informasjon om kommunevalget fra valgstyret i Oslo, til studentene.

- Dette er et demokratisk problem, og det virker som valgstyret velger å fokusere på de som allerede er godt etablerte i Oslo, sier leder i Velferdstinget, Stine Winger Minde.

Hun mener det er viktig at studentene bruker stemmeretten sin i kommunevalget, men at valgstyret har for dårlig informasjon.

- Det er nesten 60 000 studenter i Oslo og de utgjør en viktig del av bybildet. Men både ut fra de politiske partienes valgprogrammer og valgstyrets beslutninger, ser det ut til at studentene er blitt en glemt gruppe i kommunevalget.

Informasjonsrådgiver for kommunevalget, Kjetil Bjørnsrud, er på sin side fornøyd med valgkampanjen.

- Valgstyret ønsker ikke å rette seg mot spesielle grupper, men hele Oslos befolkning. Vi forsøker å kommunisere så jevnt som mulig for å nå ut til alle, også studentene, sier han.

Minde er uenig i at kommunikasjon med studenter er å rette seg mot en spesiell gruppe.

- Studenter er en omfattende gruppe. I et kommunevalg står de i en særstilling ved at de ofte ikke har noen tilknytting til studie- og bostedskommunen. Mange vil også være førstegangsvelgere, det bør derfor fokuseres særskilt på studenter, sier hun.

Bjørnsrud skjønner at det er viktig å få med studentene i kommunevalgt, men forteller at valgstyret samtidig skal være nøytrale, og at det derfor er vanskelig å peke ut noen som skal ha særbehandling.

- Studentene er ikke viktigere enn resten av befolkningen, sier han.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »