Annonse

annonser i Universitas

Trippelpurring halverer leietap i SiO

565 000 kroner tapte Studentboligene på utestående inkassokrav i fjor. Det er en halvering siden 2004.

- Med så mange leietakere må vi nok regne med noen hundre tusen i utestående inkasso, mener Tom Olstad, direktør i Studentboligene.

129 studenter betalte ikke husleien sin til Studentboligene i fjor. Til sammen sto de ansvarlig for at Studentboligene tapte 565 000 kroner. Dette er en halvering siden toppåret 2004, da Studentboligene opplevde å ha 1 300 000 kroner i utestående inkasso. I dag utgjør inkassokravene 0,2 prosent av Studentboligenes totale inntekter.

- Dette er altså et nokså lite tall, så disse tapte inntektene er ikke problematiske for oss. Men selvfølgelig er målsettingen å redusere tallet ytterligere. Om vi greier å komme under 500 000, hadde det vært veldig fint, sier Olstad.

Sender ekstra purrebrev

Etter det høye tapstallet i 2004, ble det iverksatt tiltak for å få ned antall inkassokrav. Depositumet på Studentboligene ble økt, og oppfølgningen av de som ikke betaler husleien ble også tettere.

- Vi sender faktisk ut et ekstra purrebrev hvor vi forklarer konsekvensene om leien ikke betales, forteller Olstad.

Ifølge inkassoloven er kreditorer forpliktet til å sende ut to purrebrev på ubetalte regninger, det siste med inkassokrav. Deretter skal kravet gå videre til namsmannen som sørger for utkasting. Men før dette skjer, sender Studentboligene ut et ekstra purrebrev hvor de forklarer studenten at denne risikerer å bli kastet ut.

- Da løser som regel det meste seg, sier Olstad.

Studenter er gode betalere

Thor A. Andersen, generalsekretær i Norske Inkassobyråers Forening mener at det ikke finnes noen fasitløsninger på hvordan utleier skal hindre store inkassokrav.

- Det er viktig at utleier har kontroll, og går inn i dialog med leietaker så raskt som mulig. Vi anbefaler at utleier som et minimum følger inkassoloven, hvor kreditor er forpliktet til å sende ut et inkassovarsel, sier han.

En tett oppfølgning er et effektivt virkemiddel for å hindre at inkassokravene vokser seg så store at de blir katastrofale for både leietaker og utleier, forteller Andersen.

Han mener studenter og unge folk generelt er gode betalere.

- Den tradisjonelle inkassokunden har lenge vært menn mellom 30 og 50 år. Først med mobil- og nettregninger har vi sett at unge også har fått betalingsproblemer, sier han.

Fakta

Statistikk
  • Førstegangs purringsbrev blir sendt ut til 20 prosent av Studentboligenes leietakere.
  • 10 prosent får purrebrev nummer to.
  • 129 stykker lot være å betale i det hele tatt i fjor.
Kilde: Studentboligene

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »