Annonse

annonser i Universitas

Vil innføre kveldsåpen barnepassordning

En barnepassordning på kveldstid skal hjelpe studentforeldre som har behov for avlastning.

- Det er viktig å ha et forsvarlig sted hvor barna kan være trygge mens foreldrene er borte, sier nestleder i Velferdstinget (VT), Sten McNeil Ånnerud.

På Velferdstingets møte mandag, ble Venstrealliansens forslag om å jobbe for barnepass på kveldstid en gang i uken vedtatt. Tilbudet skal være selvfinansiert.

Marie Frøyland fra Venstrealliansen påpeker at tilbudet ikke gjelder kun de som allerede har barnehageplass.

- Dette handler ikke om utvidet barnehagetid. Tilbudet skal gjelde alle studenter med barn, uansett om de har en barnehageplass eller ikke.

Christine Oppgegaard fra Morbus Medicus studerer og har et barn på to år og et på tre måneder. Hun er misfornøyd med vedtaket, fordi få barnehager er i nærheten av studentenes treningslokaler.

- I utgangspunktet synes jeg dette er et kjempepositivt tilbud, men jeg er misfornøyd med at et slikt tilbud ikke vil holde til på treningsstedene, sier Oppegaard, som mener at det er viktig at foreldre kan få tid til å trene for å kunne holde på en sunn livsstil.

Hun påpeker at det vil bli tidskrevende å måtte levere og hente barnet i barnehagen for at man skal kunne dra på et treningsstudio.

Edvin Søvik i Grøn Liste mener tilbudet må være likverdig for alle studenter som vil trene.

- Trening kan tjene hele samfunnet på lang sikt. Men det bør også være mulighet for å benytte seg av andre treningsaktiviteter enn kun de som finnes på et treningsstudio.

Ånnerud forteller at det nå vil settes i gang en utredning.

- Vedtaket er forløpig ganske åpent. Når utredningen kommer vil den se på både flere sider ved tilbudet, og det vil da bli vurdert en prøveordning for å se nærmere på hvor stort behovet for barnepasstilbudet er.

- Ville blitt mer aktiv

Ingela Johanne Nøding (22) studerer litteratur ved Universitetet i Oslo og er mor til Caspian Nøding Stenvik på halvannet år, som ikke har barnehageplass. Nøding sier det er mange positive sider ved å være student og mor, men at det blir få muligheter for avkopling på kveldene.

- Selv om jeg har samboer og vi bytter på å ta oss av Caspian, blir det likevel liten tid til annet enn barn om kvelden. Dersom jeg kunne ha benyttet meg av et barnepasstilbud, ville jeg trent, lest mer på studiene og blitt med på flere studentarrangementer, sier hun.

Nøding mener tilbudet ikke bør holde til på treningssentrene.

- Da vil man være så bundet til å trene. Tilbudet bør være lokalisert på et sentralt sted som Blindern, hvor studentforeldre kan benytte seg av flere aktiviteter.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »