Annonse

annonser i Universitas

Færre avlegger doktorgrad ved UiO

Lærestedene i Norge har hatt en jevn økning på doktordisputaser, mens Norges største universitet opplever nedgang.

TØFT:-- Personlig føler jeg at min egen motivasjon går litt opp og ned. Det er viktig å ha en eller flere veiledere som er godt involvert med det stipendiaten gjør forskning på, sier stipendiat ved Fysisk institutt ved UiO, Klaus Magnus Håland Johansen.
FOTO: Damir Cvetojevic

- Det er universitetets ansvar å holde tallet på doktordisputaser oppe. Jeg tror det er viktig at universitetet vektlegger oppfølging og forbedrer veiledningen, sier Kristian Mollestad, tillitsvalgt i Forskerforbundet ved Universitetet i Oslo (UiO).

Mens avlagte doktorgrader i Norge har økt fra 855 i 2005 til 905 i 2006, har UiO sunket fra 319 til 293 doktorgrader. UiO, Høgskolen i Bodø og Universitet for miljø- og bioditenskap er de eneste blant 17 lærersteder som har hatt nedgang.

Mollestad er ikke direkte skremt av tallene, men sier de likevel ikke bør ignoreres.

- Jeg vet at UiO har jobbet for å bedre oppfølging av stipendiatene, men når tallet likevel har gått ned, er dette tegn på at de må gjøre mer.

Stipendiatrepresentant ved UiO, Klaus Magnus Håland Johansen, mener dårlig oppfølging av stipendiatene ofte fører til at mange slutter, og mener de enkelte institusjonene må ta et større ansvar for å holde motivasjonen til stipendiatene oppe.

- En god mottakelse og innføring i fagmiljøet kan hindre at man kaster bort mye verdifull tid i oppstarten.

Prorektor for forskning ved UiO, Haakon Bereien Benestad, er på sin side ikke bekymret.

- Dette tror jeg bare er naturlige svingninger, sier han, og får støtte fra UiO-rektor Geir Ellingsrud.

- Vi ser ikke på dette som noe problem. Vi jobber hele tiden med forbedringer, men disse tallene settes ikke i fokus når vi ønsker å forbedre ph.d-utdanningen, sier Ellingsrud.

Generalsekretær i Forskerforbundet, Kari Kjenndalen, mener derimot universitetet bør ta stilling til nedfallstallet.

- Det kan være tilfeldig at tallene på doktordisputaser varierer fra et år til et annet ved UiO, men det er klart at UiO som landets største universitet må ta sin del av ansvaret for å nå et høyere antall doktordisputaser totalt. Det bør også rektoratet være opptatt av, sier Kjenndalen, som også mener man må se på konsekvensene.

- Om ti år går svært mange vitenskapelig av med pensjon. Det vil bli økende behov for kvalifiserte medarbeidere for å erstatte de som går av, sier han.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »