Regjeringens forslag til ny sykelønnsordning:
Kan påføre UiO milliontap
Regjeringens forslag til ny sykelønnsordning kan føre til at Universitetet i Oslo (UiO) taper nærmere ti millioner kroner i året.

BEKYMRET: Universitetsdirektør Inger Stray Lien er bekymret for hvor mye Universitetet kan tape hvis regjeringen får det som den vil.
FOTO: Kristine Gramstad
Universitas skrev for to uker siden at sykefraværet ved UiO har økt med hele 25 prosent de siste tre årene. Denne økningen kan komme til å koste UiO dyrt dersom regjeringen får gjennomslag for at arbeidsgiverne skal betale ti prosent av utgiftene til sykelønningene.
Hvis forslaget blir vedtatt vil et grovt anslag være at det koster Universitetet opp mot ti millioner kroner, sier Johannes Falk Paulsen, personalsjef ved UiO.
Inger Stray Lien, universitetsdirektør ved UiO, mener det vil bli en stor utfordring for Universitetet å dekke disse kostnadene hvis forslaget blir vedtatt.
Det vil ikke bli enkelt for oss å dekke utgiftene til sykelønningene når det dreier seg om så store beløp.
Universitetsstyret har foreløpig ikke tatt stilling til hvordan situasjonen eventuelt skal håndteres hvis regjeringen får det som den vil.
Økt sykefravær
Bakgrunnen for forslaget er at sykefraværet har økt med seks prosent de tre siste årene i stedet for reduksjon med om lag 15 prosent som forventet etter at IAavtalen ble inngått mellom fagforeningene og staten høsten 2001.
Regjeringen kunne ikke sitte stille å se på denne utviklingen, og innfører derfor en ordning hvor arbeidsgiveren får et delansvar, sier politisk rådgiver Aksel Jakobsen i Arbeids og sosialdepartementet.
Forslaget kommer rett og slett utidig, og jeg ser ikke hvordan dette skal hjelpe på sykefraværet, sier Kristian Mollestad, hovedtillitsvalgt i Forskerforbundet.












