Annonse

annonser i Universitas

Svart arbeid ved studentkjellere:

Stifter legitim lønnsforening

Både studentforeningene, Velferdstinget og SiO er tilfreds med å ha ordnet opp i de uklare arbeidsforholdene på studentkjellerne. Nå kommer debatten om utleieprisene.

GOD STEMNING: Cecilie Andersen i Filologisk Forening og Eivind Løvås Samfunnsvitenskapelig Fakultetsforening er godt fornøyd med å ha ryddet opp i rotet rundt lønnsavtalene ved fakultetskjellerne.

- Vi er ikke interessert i å drive med snusk. Dessuten kan den nye ordningen knytte kjellerne tettere sammen, sier Eivind Løvås i Samfunnsvitenskapelig fakultetsforening (SVFF).

16. august i fjor skrev Universitas at bartenderne ved studentkjellerne ble lønnet svart. I høst har Studentsamspkinaden i Oslo (SiO) Studentliv og fakultetsforeningene i fellesskap prøvd å finne en løsning. Nå har de kommet frem til en modell som alle er fornøyd med.

Studentkjellerne går sammen om en forening som skal ha ansvar for lønnsutbetalingen. Foreningen, som foreløpig heter Vaktforeningen, gir de ansatte forsikring og feriepenger, og det betales også arbeidsgiveravgift. Dessuten blir inntektene skattepliktige.

Både Løvås, samt Cecilie Andersen, leder i Filologisk forening ved Humanistisk Fakultet, og leder i Velferdstinget, Stine Winger Minde, er glade for endelig å ha alt på det rene.

Leier inn regnskapsbyrå

Vaktforeningen består av et styre med én representant for hver kjeller, og de leier inn et regnskapsbyrå til å ta seg av det økonomiske. Dette vil føre til økte administrasjonsutgifter, og Andersen tror det vil komme en liten økning i utleieprisene som et resultat av dette.

- Men foreløpig er det for tidlig å si hvordan de nye økonomiske rammene vil bli, sier hun.

Løvås sier at SVFF på sin side regner med å dekke inn utgiftene ved en omstrukturering av lønnssystemet, slik at utleieprisene ikke skal stige.

Læringsmiljøsjef i SiO Studentliv, Rolf Andersen, forteller at det også ble vurdert å la bartenderne jobbe gjennom et vikarbyrå, men at denne løsningen ble for dyr. Han tror den nye Vaktforeningen vil fungere bra.

- Foreningen blir nå gjennomsiktig slik at det ikke vil oppstå rot, sier han.

Andersen presiserer at SiO ikke direkte vil legge seg opp i Vaktforeningens arbeid, men at de føler et moralsk ansvar for å legge forholdene til rette, slik at studentene selv kan drive den på en god måte.

Vil ha prisdebatt

Heine Skipenes, leder i Studentutvalget ved det samfunnsvitenskapelige fakultet (SVSU), er fornøyd med at driften av studentkjellerne ikke lenger er ulovlig. Han er derimot kritisk til SiOs behandling av saken, og mener SiO legger føringer for hvordan driften skal være uten å spørre studentene først.

- Denne ordningen løser en del problemer, men langt fra alle, sier Skipenes, som håper det blir satt fokus på leieprisene til kjellerne, som han mener er alt for høye.

- Det er et problem at små studentforeninger ikke har råd til å leie kjellerne. Dette er noe vi vil ta opp til politisk behandling i løpet av våren, sier han.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »