Annonse

annonser i Universitas

Vurderer turnus-kutt

Etter stadig lengre ventelister vil Sosial- og helsedirektoratet nå vurdere om turnusordningen for medisinstudenter skal kuttes ned eller fjernes helt.

FLASKEHALS: Turnusansvarlig i Norsk medisinstudentforening valgte å illustrere turnusflaskehalsen med flasker under informasjonsmøtet ved Universitetet i Oslo 20. oktober.
FOTO: Robin Røkke Johansen

-Vi må sørge for en grundig gjennomgang av turnusordningen, og se på om kvalitetsmålsettingene og praksisen samsvarer. De fleste land i Europa i dag har ingen turnusordning i medisinutdannelsen, men derimot et godt veiledningssystem. Vi må se på om dette også kan være aktuelt for Norge, sier avdelingsdirektør i Sosial- og helsedirektoratet (SHDir), Otto Christian Rø.

Bakgrunnen er at turnusordningen for medisin er under press. Til turnustjenesteopptaket 15. februar er det 574 påmeldte til 400 plasser. Mange av disse er studenter som ikke fikk turnusplass på opptaket 15. august, og slik turnusordningen fungerer, er alle studenter garantert plass etter et halvt års ventetid.

- Forferdelig vanskelig

Dette har tidligere latt seg gjennomføre fordi augustkullet har vært stort, mens februarkullet har vært mindre. Når det nå også blir venteliste på februarkullet, kan det se ut til at ordningen med garantert plass etter et halvt år vanskelig lar seg opprettholde.

- Det er en forferdelig vanskelig situasjon, sier Åse Brinchmann-Hansen, medlem av Turnusrådet i Den norske lægeforening.

For å få bukt med turnusproblemet har myndighetene i første omgang foreslått å opprette 50 nye turnusplasser. Dette er imidlertid Brinchmann-Hansen skeptisk til. Hun frykter kvaliteten vil lide. I stedet peker hun på at det er en stadig økning av utenlandsstudenter som skaper kø.

- Derfor bør det heller vurderes hvorvidt disse skal ha tilgang på turnusordning i Norge hvis det tilbys turnusordning i landet de studerer, sier hun.

Å kutte ned på den 18 måneder lange turnustiden er et annet alternativ som kan bli vurdert, selv om det ikke er ønskelig.

- Men det er klart at om vi etter forsøk på å bedre situasjonen likevel ikke greier å sikre kvaliteten ved ordningen, må vi også vurdere dette, sier Brinchmann-Hansen.

Rø fra SHDir påpeker at det per i dag ikke er noe politisk ønske om å avvikle turnusordningen. Tvert imot ønsker politikerne å gjøre den mer omfattende, blant annet ved å la turnusordningen omfatte praksis i psykiatrien.

- Men en slik utvidelse har vist seg vanskelig å få til. Fordelen med en mer omfattende turnusordning ville vært at man kunne tatt i bruk flere avdelinger på sykehusene i turnusordningen, og dermed økt kapasiteten for ordningen, sier Rø.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »