Boligkøen har stupt
2600 boligsøkere ble til 1000 da boligdivisjonen rensket kølistene.
In EnglishEtter at Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) nylig gikk gjennom listene, har tallet på ventelistene til studentboligene nå sunket til rundt 1000. Dette er over en halvering fra økningen til 2600 etter semesterstart.
- Det er riktignok ikke fordi vi har kunnet tilby bolig til disse studentene, men fordi vi har «vasket» listene, sier boligdirektør Tom Olstad.
Han forklarer at en søker faller ut av systemet etter 50 dager dersom vedkommende ikke tar kontakt. Denne «vaskingen» gjøres ifølge Olstad for å få reelle ventelister.
- Nå er lista halvert. De som fortsatt ønsker bolig og ikke har hatt kontakt med oss innen 50 dager må søke på nytt igjen, forklarer boligdirektøren.
Basert på SiOs søkerinformasjon ser man at de mest populære studenthusene er de som har sentral beliggenhet, som er relativt nye, og de som har eget kjøkken og eget bad.
- Finnes det noe studenthus som ikke har fylt opp kapasiteten, der du kan få hybel på dagen?
- Akkurat nå finnes noen få hybler på Kringsjå som er ledige, men det kan endre seg veldig fort.
Leder for Velferdstinget, Øyvind Gjengaar, mener halverte ventelister er langt fra godt nok.
- Det er bra at køen minsker, men 1000 i kø er uansett 1000 for mange. Vi ønsker jo å kunne tilby billige studentboliger til alle som har behov for det, sier han.













