Annonse

annonser i Universitas

Velferdstinget vil granske studentkjellerne:

- Lønner bartenderne svart

Studentkjellerne ved UiO beskyldes for å bruke semesteravgiften til å lønne bartendere svart. Bartenderlønningene presser leieprisene i været, noe mindre studentforeninger får svi for.

-- MERKELIG REGNSKAP: Henrik Foss, leder i fagutvalget for sosiologi, bekrefter at studentforeningen gir bartenderne lønna rett i hånda. -- Vi har ikke fått beskjed om å regnskapsføre dette, og jeg syns det er merkelig at vi som studentforening skal stå som ansvarlig arbeidsgiver, sier han. Her sammen med kollega Hedvig Bergem.
FOTO: Sindre T. Lønnes

Nå slår Velferdstinget (VT) alarm. I et brev til fakultetene og Teknisk avdeling skriver VT at mindre studentforeninger i dag må betale skyhøye honorarer til fakultetskjellerne for å låne deres bartendere. Honorarene betales kontant i hånda ved arrangementsstart, og føres verken i regnskapet til fakultetsforeningen eller studentforeningene. Tjener man over 2000 kroner i året fra samme arbeidsgiver, er man pliktet til å betale skatt.

- Vi kan vanskelig se for oss at det dette kan betegnes som noe annet enn svart arbeid. Det kan vi ikke akseptere, skriver leder for Velferdstinget, Øyvind Gjengaar, i brevet.

- Lovstridig

I tillegg til at Gjengaar tviler på om praksisen er lovlig, reagerer han på at lønningene til bartenderne fører til at flere av de små foreningene ikke har råd til å arrangere fester på studentkjellerne, selv med støtte fra semesteravgiften via Kulturstyret.

- Det er ikke ønskelig at fakultetsforeningene på denne måten utnytter sin leieavtale på fakultetskjellerne til å presse småforeningene for penger. I dag er det så dyrt at det er umulig for flere av foreningene å benytte kjellerne, sier Gjengaar, som sammen med SiO studentliv nå undersøker om fakultetsforeningenes praksis er i strid med loven.

I dag er det studentforeningene som står som arbeidsgiver, men i kontrakten mellom fakultetsforeningene og studentforeningene blir det ikke oppfordret til å føre regnskap over utgiftene til bartenderne.

- Dette er gråsonevirksomhet. Det er et problem at praksisen ikke inngår i noe regnskap, sier Gjengaar.

- Har kontroll

SVFF, festforeningen ved Samfunnsvitenskapelig fakultet (SV), bekrefter at de ikke fører regnskap over bartenderkostnadene. Men foreningen bedyrer at de har kontroll på at samme person ikke jobber på mer enn to arrangementer.

- Vi har en utleieansvarlig som har kontroll med dette. SVFF er ikke arbeidsgiver for bartenderne, de er privatpersoner med tilknytning til foreningen, sier SVFFs leder, Pia Hellström Henriksen.

- Er du enig i at bartenderkostnadene gjør det for dyrt å leie lokaler fra fakultetsforeningene?

- Egentlig ikke. Jeg forstår de små foreningene, men tusen kroner er ikke mye for å jobbe 13 timer. Dette tjener ikke SVFF på, det er bartenderne som får pengene, sier hun, og legger til at foreningen er åpen for å diskutere nye løsninger.

Kan fjerne støtten

- Vi er ikke interessert i at det foregår noe ulovlig i lokalene vi leier ut, sier Astri Ottesen, driftssjef i Teknisk avdeling ved UiO.

UiO og Teknisk avdeling har bedt SiO studentliv se på saken, og SiO studentliv skal konferere med sin advokat.

I 2002 ble Uglebo, baren ved Humanistisk fakultet, stengt på grunn av uorden i skatte- og regnskapsrutinene. Etter dette har Kulturstyret, som bevilger semesteravgiftskroner til fakultetsforeningene, begynt å føre enda strengere kontroll med foreningsregnskapene. Nå skal styret diskutere om semesteravgiftsstøtten bør fjernes, dersom fakultetsforeningene i dag ikke opptrer etter gjeldende lovverk.

- Fakultetsforeningene står i utgangspunktet ansvarlig for eget regnskap. Men siden det er studentenes penger som forvaltes, må vi være sikre på at det skjer på riktige premisser, sier Kulturstyrets leder, Tor Ivar Hansen.

- Urimelig

FOTO: Sindre T. Lønnes

Lederne i fagutvalget for sosiologi og for sosialantropologi, Henrik Foss og Hedvig Bergem, reagerer på de stive utleieprisene til sin egen fakultetskjeller på SV. Begge har opplevd å ikke ha råd til å holde arrangementer på grunn av utleieprisene.

- Vi hadde rett og slett ikke råd til å ha årets velkomstfest på SV. Vi måtte heller leie kjelleren på Utdanningsvitenskapelig fakultet, som er litt billigere, sier Bergem.

Hun syns det er absurd at bartenderne skal lønnes like godt som profesjonelle bartendere, med studentenes semesteravgiftspenger.

- Særlig siden studentforeningene ikke har lov til å holde sine egne bartendere, sier hun.

Fakta

Studentkjellerne
  • Fakultetsforeningene SVFF, Filologisk Forening, Realistforeningen og Kjellerutvalget leier lokaler til sine studentpuber av UiO. Foreningene leier videre ut pubene til mindre studentforeninger.
  • På SV koster det 4500 kroner å leie studentkjelleren. Nesten halvparten, 2000 kroner, går til to bartendere, som må være utleid av fakultetets festforening, SVFF. Resten går til DJ, vasking og slitasjekostnader.
  • SVFF krever at 30 av deres egne medlemmer skal slippe gratis inn på arrangementer andre foreninger holder. I tillegg skal de få kjøpe drikke til internpris.

10 kommentarer

Gaute

Selv artikkelen Tassen skriver svarer jo på dette spørsmålet, kjellerforenigene lønner ikke bartenderene i det hele tatt. Hvorvidt festforeningene som leier kjellerene fører utgiftene til vakter, DJ og bartendere derimot er en annen sak.

Når Universitas drar inn i denne diskusjonen FFs tap av bevilgning for et par år siden burde de samtidig nevne at årsaken til at FF mistet bevilgningen på ingen måte hadde noe med lønn eller svart arbeid og gjøre, det var heller et resulatat av manglende momsrapporter.

Ellers kan det vel også nevnes at grunnen til at Kjellerforeningene har sett seg nødt til å kreve at leietager også leier inn vakter og bartendere (praksis på dette varierer fra kjeller til kjeller) er at festforeningene ikke alltid er like flinke til å følge sjenkereglene og hvis noe skulle skje er under et arr. i regi av en festforening så er det fortsatt kjellerforeningene som sitter med bevilingen og må ta straffen.

gammal kjeller pamp

Nå kjenner ikke jeg praksis i SVFF, men slik jeg har forstått det tjener fest/fag-foreningene penger i døra på festene de holder, og de tjener også penger på evt. salg fra baren.

I min tid så skulle det være en dårlig fagfest hvis ikke foreningen som holdt festen gikk ut med en solid bunke penger i hånden etter å ha betalt for leie av lokale, DJ og Ansvarlig fra kjellerforeningen, de fleste vlagte også og benytte kjellerens bartendere og betale for vasken selv om de godt kunne ha gjort dette selv.

Mulig ting har forandret seg, men jeg selv mottatt årsoppgjør fra forening som har leid kjeller når jeg har jobbet.

Ølhund

Jeg kjenner godt til dette. Har både jobbet i flere av kjellerne, og også vært leietaker i mange tilfeller, både U1, Kjellern og Uglebo.
Praksisen har vært kjent og omdiskutert i mange år på campus, og jeg synes bare det er rett og rimelig at noen tar tak i dette nå.

Jeg kjenner ikke til hvilke løsninger som er drøftet, men ved å skatte av de timene man jobber (kan neppe bli mange kronene det, trekket er jo 36 hvis det er bijobb, og da får man igjen mesteparten året etter) har man krav på pensjonsrettigheter, sykepenger og lignende. Tenk om man skulle bli alvorlig skadd, f.eks klemme en fot under et ølfat, og miste flere måneders inntekt og studietid. Ved å organisere dette skikkelig gir man campus et moralsk og etisk løft som til nå har manglet!

Gammel SVFF'er

Herregud... Hvem skal ellers stå i baren?? Få er villig til å arbeide 13 timer 2-3 ganger i uka uten å få betalt for det, eller måtte gå igjennom et helvetes kaos for å skatte av den lille summen. Og dersom foreningene som leier SELV skal sørge for å stå i baren, blir det bare tull. Vi fortjener den skarve tusenlappen, for det er faen ikke moro å vaske kjellern etter en eksamensfest! Slæpp off.

Ølhund

Jeg har selv vasket U1, og nei, det er ikke moro. Og 13 timer? Hvor henter du det tallet fra, gammel SVFF'er?
Vanligvis leier man fra klokken 18-19 og til klokken 02. Lokalene tømmes vanligvis mellom 0130 og 02, og de gangene jeg har leid har vi bidratt til opprydningen. Dette er da 8-9 timers jobb, og 1000 kroner + tips er ganske grei betaling for dette. Jeg ser ikke noe problem i at denne virksomheten organiseres bedre, og innenfor lovens rammer.
Hadde noen anmeldt dette til politiet ville det vært en helt annen reaksjon.

Og; du henviser til at "noen jobber 2-3 ganger i uka", vel, det er ikke det som har blitt brukt som motargument. Fra foreningene heter det at "ingen har jobbet så mange ganger at det er skattepliktig. Vel...

NTNU-student

Jeg må nesten le av dere Oslo-studenter - "Herregud... Hvem skal ellers stå i baren?? Få er villig til å arbeide 13 timer 2-3 ganger i uka uten å få betalt for det,"

Hva med frivillighet? Litt dugnadsånd? Hva med å gi litt for en bedre studentkultur? Kom til Trondheim og ha det gøy, sier nå jeg :)

Eirik Sandaas

Hehe, denne bør nesten vises til SG (Serveringsgjengen) på Samfundet. De jobber minimum 8 timer i uka i et år, helt gratis, og antallet søkere er mange ganger høyere enn det de kan ta inn. Står det virkelig så dårlig til med studentkulturen i Oslo at dere må betale de som jobber i studentbarene?

Studentutvalg på Blindern

Som representant fra et studentutvalg på Blindern, vil jeg bare opplyse om at på Studentersamfundet betaler man en slikk og ingenting (hvertfall i sammenligning med studentkjellerne) for å leie lokaler. Og bokkafeen er nyoppussa og fin, i tillegg trenger man ikke stille med en personale selv. Oppfordrer fattige foreninger og utvalg på Blindern til å flytte ned dit, inntil kjellerne har kommet på bedre tanker.

SamfundsLars

Som "Studenterutvalg på Blindern" sier, er det helt sant. Studentersamfundet har nå fått pusset opp hele andre etage, og det skal ikke koste mye å avholde fest der. Klubbscenen er også ypperlig til å avholde fester i. Det burde ikke koste mer en 2-3 tusenlapper, inklusive bartendere og vask.
Hvis du som leser dette skal arrangere fest er det bare å kontakte Styret på Studentersamfundet, så formilder de kontakt til riktig person der nede. Send en mail til "styret@studentersamfudndet.no"

AargangSvin

De som står i baren på studentersamfundet får da ikke betalt så vidt jeg vet.. så da er det vel kun vaktene som blir en utgift.. og kanskje litt slitasjekronasjer.

Kom Kom

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »