Annonse

annonser i Universitas

- Vingeklipper studenter

Kunnskapsdepartementet vil bremse for midlertidige ansettelser. Det gjør karriere innen akademia vanskelig, hevder Studentparlamentet.

- Det er urovekkende at Djupedal så tydelig overkjører universitetenes ønsker, sier undervisnings- og studieansvarlig i Studentparlamentet, Kristian Meisingset Regjeringen ønsker å fjerne bestemmelsen som åpner for midlertidig ansettelse i inntil tolv år i prosjektstillinger ved universiteter og høgskoler. Meisingset mener dette er dumt, fordi det vil forhindre at studenter får de lettest tilgjengelige stillingene: korte ansettelser som stipendiat, post.doc og timelærere. Formann i Den Konservative Studentforening, Øystein Sundelin, er enig:

- Regjeringen vingeklipper studentene. Lovendringsforslaget setter stopp for studenter som ønsker karriere i akademia.

Styrker stillingsvern

Selv mener regjeringen forslaget vil styrke stillingsvernet ved institusjonene.

- Adgangen til midlertidig ansettelse på åremål i prosjektstillinger har ført til utrygghet for de arbeidstakerne det gjelder. Dette forslaget om endring er i tråd med regjeringserklæringen fra Soria Moria, sier kunnskapsminister Øystein Djupedal i en pressemelding.

Forskerforbundets leder Live Skrindo er veldig fornøyd med avgjørelsen. Hun mener Tjenestemannsloven, som er en lov for statlig ansatte, dekker opp behovet for midlertidig ansatte. Tjenestemannsloven tillater midlertidige ansettelser under visse omstendigheter.

Skeptisk likevel

Men Universitetet i Oslo er likevel skeptiske. I høringsnotatet poengterer de at åremål ikke kan sammenliknes med hva som står i Tjenestemannsloven, og at oppsigelsesvern etter fire år skaper problemer, fordi behovet for ansatte varierer med antall studenter.

- UiOs mantra er fleksibilitet og handlingsrom, og de sier rutinemessig ja til alt som kan gi dem det. De argumenterer med at man aldri vet hvor mange studenter som kommer, og dermed ikke hvor mange ansatte som trengs. Men slike fluktuasjoner er det overalt i arbeidsmarkedet, sier Skrindo.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »