Annonse

annonser i Universitas

Studentene mindre ensomme

Studenter ved UiO er mindre ensomme i 2005 enn de var i 2003, viser HELT-rapporten.

Det er de yngste studentene som er blitt mindre ensomme, mens studenter over 30 år sier de har blitt mer ensomme enn de var i 2003. Resultatet gjelder både kvinner og menn.

Administrerende overlege i Studenthelsetjenesten, Cecilie Daae, antyder at årsaken til at de yngre er mindre ensomme har med etablering i parforhold å gjøre:

- Ut fra demografiske data ser vi at flere bor sammen med kjæreste i 2005 enn i 2003, og færre rapporterer at de bor alene. De eldre studentene vil være lenger i livsløpet, og kan i større grad være preget av erfaringer knyttet til samlivsbrudd av ulike typer, sier hun.

Leder i Studentparlamentet, Maria Veie Sandvik, synes det er gledelig at studentene er mindre ensomme, og tror kvalitetsreformen kan ha bidratt positivt til dette:

- Det at man i større grad har obligatorisk undervisning fører til at man møter igjen de samme studentene oftere. På den måten kan det bli lettere for studentene å bli kjent med nye folk. Store forelesningssaler og tilfeldig oppmøte kan ta fra folk motivasjonen til å få nye studiekamerater, sier Veie Sandvik.

Hun tror de eldre studentene oftere kan oppleve ensomhet fordi kvalitetsreformen krever studenter som er A4.

- Det legges mer og mer opp til at man skal gjennomføre studier på normert tid. Når de fleste som studerer er 18 år og kommer rett fra videregående, blir det ikke like naturlig for de eldre studentene å skaffe seg venner på universitetet, sier hun.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »