Annonse

annonser i Universitas

Stort sprik i trivsel

Sosialøkonomene stortrives sosialt, mens historikerne ikke får venner. Årets Stud.mag.-undersøkelse avslører store trivselsforskjeller mellom fagene på UiO.

STORT FAG: Kristin Alsvik går på bachelorprogrammet i historie, der flest studenter mener det er vanskelig å få seg venner.
FOTO: Mari Hagen

BRA MILJØ: Mirjam Snåre og Rasmus Bøgh Holmen gir bachelorprogrammet i samfunnsøkonomi toppkarakter på det sosiale.
FOTO: Mari Hagen

-En femmer! Helt klart en femmer!

Mirjam Snåre (20) og Rasmus Bøgh Holmen (20) gir det sosiale miljøet på studiet sitt toppkarakter. De er bachelorstudenter på samfunnsøkonomi, et av studiene som har kommet godt ut på sosialt miljø i Stud.mag-undersøkelsen. De to tallknektene trekker fram fadderordningen som et viktig middel for å bli kjent med folk, men forteller også at det arrangeres en rekke fester, turer og faglige debatter i regi av festforeningen Frederik.

- Det er lett å få venner her. Vi har mange flere felles fag de første semestrene enn på en del andre programmer, og det tror jeg helt sikkert gjør det lettere å komme i kontakt med medstudenter, sier Snåre.

Godt samhold

Hele 35 prosent av bachelorstudentene på samfunnsøkonomi oppgir at de er svært fornøyde med det sosiale miljøet på studiet, og 26 prosent er litt fornøyde. Sammen med studentene på farmasi og på master i historie er samfunnsøkonomene blant de mest fornøyde studentene på UiO når det gjelder det sosiale.

President i fagutvalget for samfunnsøkonomi Sigbjørn Aabø tror årsaken er at studiet er såpass lite.

- Jeg tror det er lett å bli kjent med folk, vi har et ganske godt samhold, sier Aabø.

Også han roser studiets festforening Frederik.

Historikere får ikke venner

Mens 70 prosent av bachelorstudentene i samfunnsøkonomi svarer at de er litt eller svært tilfredse med muligheten for å få venner på studiet, havner historikerne på andre siden av tilfredshetsskalaen. Bare 28 prosent syns det er lett å få venner på bachelorprogrammet i historie. Det er det laveste av alle de spurte studiene i undersøkelsen.

Kristin Alsvik (21) er student på programmet. Hun tror det kan komme av at historie er et stort program, der man tar ulike fag. Samtidig påpeker hun at det arrangeres fester og turer, og quiz i kjelleren.

- Men tror du det er enkelt å gå alene på et av disse arrangementene hvis du ikke kjenner noen på studiet du kan gå sammen med?

- Nei, det tror jeg ikke! Det ville i hvert fall jeg synes var vanskelig, sier Alsvik.

Hun forteller at de har seminarundervisning i alle fag, men at den sjelden danner grunnlag for sosial utvikling.

Kun 23 prosent av de spurte historiestudentene på bachelornivå sier de er litt eller svært fornøyde med det sosiale miljøet. Sammen med fysikkstudentene og litteraturvitenskapsstudentene på master er de blant de mest misfornøyde ved UiO.

Samholdet borte

Utdannings- og studieansvarlig i Studentparlamentet, Kristian Meisingset, tror noe av det sosiale miljøet forsvant i kjølvannet av kvalitetsreformen.

- Kullfølelsen er brutt opp. Nå er det flere små emner, og studentene står fritt til å velge når mange av emnene skal tas. Det fører til at studentene treffer nye mennesker hele tiden, og ikke rekker å stifte skikkelige bekjentskaper, sier han.

Meisingset mener mer ansvar bør ligge på seminarledere for å skape levende sosiale miljøer.

- Mange seminarledere henger nok igjen i den gamle pedagogikken. Det er viktig å få til et kontinuerlig sosialt miljø, som jo seminarene nettopp er, sier han.

Fakta

Stud.mag. 2006
  • Stud.mag. er en årlig undersøkelse om studenters tilfredshet med sitt læringsmiljø ved utvalgte studieretninger på landets universiteter og høgskoler.
  • Undersøkelsen utføreres av NIFU STEP og TNS Gallup på oppdrag for de største regionavisene i Norge.
  • I Stud.mag. 2006 har 2609 studenter deltatt. Fra Universitetet i Oslo har studenter fra studieretningene jus, historie, samfunnsvitenskap, litteraturvitenskap, fysikk, farmasi og informatikk svart på undersøkelsen.
Kilde: http://www.nifustep.no/norsk/nyheter/stud_mag_2006

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »