Slakter nettsidene til Universitetet
- Som et webbasert ligningskontor fra 50-tallet
Reklamebyrådet Virtual Garden og WM Data gir Universitetet i Oslos hjemmesider strykkarakter.
In EnglishBåde Universitetet i Oslo (UiO), Bergen og Trondheim selger sitt studenttilbud på nett.
Men er nettsidene til universitetene egentlig godt nok tilpasset studentene?
- Alt er feil. Vinkling, design, enkelhet, jeg kunne ramset opp hele listen over ting som man vektlegger ved utvikling av kommunikasjon.
Nils Petter Nordskar, tekstforfatter og partner i reklamebyrådet Virtual
Garden raser mot universitetsnettsidene i Oslo, Bergen og Trondheim:
- Hvis tanken bak nettsidene er at de skal være appetittvekkeren for
potensielle studenter som snuser på universitetet, så er dette noe av det tristeste jeg
har sett, sier Nordskar, etter at han har saumfart nettsidene.
Markedsføringseksperten har sammenlignet UiOs nettsider med andre universiteter:
- Hvis dette skal være UiOs svar på konkurransen fra NTNU, Universitetet i
Bergen eller BI, så er det som å erstatte landslaget i fotball med Tufte IL, når Brasil venter på den andre siden.
- Hvorfor det ?
- Fordi vår viktigste utdanningsinstitusjon fremstår som det minst kreative og frodige stedet i Norge. Alt universitet kan tilby er en design som er tilpasset dem som fortsatt sverger til treski. At det hele fremstår som et webbasert ligningskontor fra 50-tallet, er veldig synd.
- Utnytter ikke mulighetene
Klaus Torp, leder av avdelingen for brukeropplevelse i IT-selskapet WM Data og designer av BIs nettsider, mener nettsidene er bygd opp etter universitetets struktur framfor brukernes behov. Torp eksemplifiserer med at han selv forsøkte å søke etter nye emner og informasjon om studentlivet.
- Dette er en klassisk feil. Universitetet utnytter ikke den muligheten det har til å påvirke studentene.
- Et godt design skal gjøre det enkelt å finne frem til det du søker, du skal få lyst til å studere, og du må få lyst å være en del av universitetskulturen. Universitetet i Oslo gjør det motsatte, her møter du en vegg av informasjon som er vanskelig å gjennomtrenge, sier Torp.
Han får støtte av Nils Petter Nordskar som avslutter med å poengtere at nettsidene er av stor betydning for studentenes valg av studier.
- Troverdig, ikke kul
John Baarli, webredaktør for Universitet i Oslos nettsider, mener at Universitetets viktigste mål er å fremstå som troverdige, ikke kule.
- Vår filosofi er at brukerne bestemmer. Vi må også ta hensyn til både eldre
og yngre nettbrukere i et samfunn hvor stadig flere eldre etterutdanner seg, forteller webredaktøren.
UiOs hjemmesider ble sist oppdatert i 2000. Men Baarli forteller at de planlegger en oppdatering av sidene til neste år.
- Men vi har begrensede ressurser, det er et hensyn reklamebyrådet ikke bryr seg om.
Nettet skremmer studenter
Ida Holdt (25) og Magnus Tøndevold støtter opp om Virutal Garden og WM Datas slakt av Universitetets hjemmesider.
- Jeg var innom hjemmesidene til Universitetet flere ganger uten å skjønne mye. Nettsidene var så kjedelige at jeg heller snakket med bekjente om hvilke fag som kunne være
spennende, medgir Tøndevold.
Studentene mener nettsidene skremmer vekk studenter.
- Hjemmesidene behøver ikke å være kule. Men det er ille at de i dag
nærmest fungerer som et hinder i å trekke nye studenter, mener Holdt.
Dårlig tilpasset synshemmede
Jan Gunnar Haugen, prosjektmedarbeider i Synshemmedes IKT-senter, har sett på nettsidene til UiO, UiB og NTNU, og etterlyser tilpassninger for synshemmede brukere.
- Betydning av internett blir bare sterkere. De siste åtte årene har papirbasert studieinformasjon nærmest blitt fullstendig avløst av internett. Det handler om å ikke bli diskriminert fra en arena som stadig blir viktigere for å kunne delta aktivt både som student og samfunnsborger, sier Haugen.
- Det bør være et krav at universitetene legger ut alt i et alternativt format som er mer tilgjenglig for synshemmede. Jeg ville også ha satt inn noen skjulte lenker som bare høres ved bruk av talesyntese, sier prosjektmedarbeideren.
Haugen mener sidene bør være så åpne at man lett kan skifte farger på lenker, endre skrifttyper og størrelser samt fjerne bilder uten at kvaliteten på innholdet blir forringet.
4 kommentarer
Morten. Hva har antall besøkende med god/dårlig utforming av sidene å gjøre? "TheHun.net" er en av verdens mest besøkte sider, betyr det at folk liker designet eller at de rett og slett har behov for informasjonen på siden?
Jeg har drevet med websider i mange år og er delvis enig med kritikken.. Flash animasjoner hører selvsagt ikke hjemme her, men å lage siden slik at det er lettere å finne frem, altså forbedre menyene ville være på sin plass. Da skader det heller ikke med en liten forbedring av layouten samtidig.
Som en mulig søker til universitetet i oslo, syns jeg sidene er mye enklere og mer oversiktlige enn både NTNU og UiB sine sider. Det er mange ganger svært vanskelig å få nok informasjon om de ulike mastergradene. UiO har enkle oversikter med linker til emnebeskrivelser. Dette gjør at man raskt får oversikt over studietilbudet og innholdet i de ulike studiene.
ingrid:
Ta faget MEVIT2500: Multimodale design. Læreren slaktet UiO sitt design med gode argumenter.
So lengje ein hev søkjefunksjon so finn eg godt fram på UiO sine sidor. Dessutan synest eg ikkje dei er so forferdelege - men semantikk og struktur står meg nært til hjarta; so ein skal lett kunna navigera sidone berre med ein skjermlesar.













