Annonse

annonser i Universitas

Vinn eller forsvinn for Prosjektforum

På torsdag skal fakultetsstyret ved SV avgjøre Prosjektforums fremtid. Skal det innlemmes i programmene eller ikke? I verste fall kan emnet forsvinne.

Det samfunnsvitenskapelige fakultet (SV) har problemer med å inkludere Prosjektforum, som gir verdifull arbeidspraksis, i timeplanen. Prosjektforum er et semesters studietilbud med prosjektbasert læring som tar utgangspunkt i reelle problemstillinger hos oppdragsgivere i arbeidslivet.

I dag er Prosjektforum kun et tilbud til studenter utenom bachelor-, eller mastergraden. Torsdag denne uka bestemmer fakultetsstyret om emnet skal kunne inngå som en del av bachelor- eller mastergradene ved fakultetet, men dette er ikke lett:

- Problemet er å få innpasset det i noe som helst gradsstruktur. Realiteten blir at noen av programmene må kutte ut andre emner for å få plass til Prosjektforum, forklarer leder i fagutvalget ved Institutt for statsvitenskap, Vanja Bentsen Kleven.

At Prosjektsemesteret vil skvise ut andre emner er ikke like populært og dette gjenspeiles i at mange institutter er kritiske til en innlemming i programmene forklarer Bentsen Kleven. Hun frykter den ytterste konsekvens kan bli at SV-fakultetet dropper Prosjektforum.

- Betyr dette i praksis at hele Prosjektforum kanskje strykes av timeplanen?

- I verste fall kan det bli konsekvensen, sier Bentsen Kleven.

- Viktig læring

I Universitetets strategiske plan for de neste fire årene heter det at «UiO vil gi studentene mer kunnskap om og kontakt med det arbeidsliv de utdanner seg for, bl.a. ved å bygge ut kontakten med kunnskapsinsentiv virksomhet».

Denne rammen ønsker utdannings- og studieansvarlig i Studentparlamentet, Kristian Meisingset, at SV-fakultetet retter seg etter når de nå møtes for å avgjøre Prosjektsemesterets skjebne.

- Med utgangspunkt i strategiplanen til Universitetet er Prosjektforum et av de få tilbudene hvor studentene kan bruke sin kompetanse i det reelle arbeidslivet. Jeg synes fakultetsstyret bør bestemme at masterprogrammene skal ta det inn som valgfri del av emnetilbudet, sier han.

- Vil ikke Prosjektforumet gå på bekostning av det akademiske innholdet i graden?

- Nei, fordi prosjektet gir læring gjennom praksis, og styrker dermed både fagkunnskapen og den praktiske erfaringen, mener Meisingset.

Ikke plass

I 2003 vant Prosjektforum ved Sv universitetsstyrets pris for godt læringsmiljø. Nå frykter Meisingset at konsekvensen av fakultetsstyrets vedtak sannsynligvis kommer til å være en generell anbefaling, og at det blir opp til hvert enkelt program å vedta hvorvidt de ønsker emnet innbefattet.

- Noen institutter er på vippen. Det er viktig at alle tilbyr emnet, slik at rekrutteringsgrunnlaget ikke blir for lite. Emnet er en enestående mulighet for SV til å få profilert seg ute i arbeidsmarkedet, legger han til.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »