Annonse

annonser i Universitas

Hvem blir rødgrønn student-minister?

Kristin Halvorsen og Øystein Djupedal fra SV er favoritter, og Arbeiderpartiets Trond Giske er sterk joker, til jobben som «studentenes» minister i en eventuell rødgrønn regjering, spår norske valgkommentatorer.

Favoritt: Øystein Djupedal (Foto: Knut Åserud/SV)

Aktuell: Rolf Reikvam: (Rolf01: Fotograf: Stig Weston/SV, Rolf02: Fotograf: Knut Åserud/SV)

Aktuell: Åslaug Haga (Aslaug01: Foto: Renato Langfeldt/Senterpartiet Aslaug02: Foto: Senterpartiet)

- Jeg tror SVs utdanningspolitiske talsmann Rolf Reikvam ligger godt an. Men jo sterkere SV-profil departementsstrukturen får, jo større er sjansen for at SV vil satse på å få inn politiske stjerner som Kristin Halvorsen eller Øystein Djupedal, sier Marie Simonsen, politisk redaktør i Dagbladet.

Og Simonsen er ikke alene i den vurderingen: på forespørsel fra Universitas trekker også Arne Strand i Dagsavisen, Harald Stanghelle i Aftenposten, Alf Skjeseth i Nationen og Aslak Bonde, som blant annet kommenterer politikk for Morgenbladet, liknende konklusjoner i fordel av enten Djupedal eller Halvorsen, med varierende grad av overbevisning. Olav Versto i VG mener det er «som å skyte i blinde» å skulle spå noe foreløpig, men også han nevner til slutt Øystein Djupedal. Klarest konklusjon trekker imidlertid Klassekampens Anders Horn:

- Hvis SV får sitt superdepartement, må noe av poenget være at det skal være skreddersydd for Kristin Halvorsen, sier Horn.

Comeback for Giske?

Men hvis SV får gjennomslag for sitt prosjekt om å samle alle barne- og skolesaker i ett departement, er det usikkert om det blir plass til studentene i det nye departementet.

Alternativet er at høyere utdanning og forskning flyttes til et annet departement, og da tror for eksempel Morgenbladets Aslak Bonde at det kan ende med at Ap-politiker Trond «Kvalitetsreformen» Giske nok en gang får hovedansvar for norske studenter, denne gangen som nærings- og innovasjonsminister.

- Det er veldig vanskelig å si. Men i et slikt scenario kan SV få oppvekstdepartementet sitt, samtidig som Ap får et næringspolitisk muskeldepartement og trøkk på innovasjonspolitikken, sier Bonde.

Olav Versto i VG har mindre tro på Giskes muligheter.

– Jeg er usikker på om det er plass til Giske, det er mange andre i køen i Arbeiderpartiet, sier Versto.

Ikke Senterpartiet

Aftenpostens Harald Stanghelle tror imidlertid det er små sjanser for at en rødgrønn regjering velger å samle næringspolitikk og utdanningspolitikk.

– Hvis det blir en omstrukturering, vil jeg tippe mer på Kulturdepartementet enn Næringsdepartementet. Jeg tror en rødgrønn regjering heller vil knytte høyere utdanning til dannelse enn økonomi, spår Stanghelle.

Skjer det, kan Senterparti-leder Åslaug Haga, som av mange spåmenn utpekes som mulig kulturministerkandidat, ende opp med ansvaret for studentene i den kommende stortingsperioden. Men ingen av de politiske kommentatorene, inkludert Alf Skjeseth i Nationen, tror det er særlig sannsynlig at en rødgrønn utdanningsminister vil komme fra Senterpartiet.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »