Universitetet vil kreve ølavgift
Universitetet vil ha én krone for hver øl den nye Frokostkjelleren selger når den er ferdig.
Oppussingen av det nye lokalet til Juristforeningens bar Frokostkjelleren kommer til å koste nær 14 millioner kroner. Av dette må studentene selv bidra med to millioner. Universitetsstyret har i tillegg vedtatt at de må bidra med noe mer. Universitetet foreslår derfor en ølavgift på én krone per solgte øl i de trefire første årene av driften.
Professor i forvaltningsrett, Eivind Smith ler når han får høre forslaget.
Dette høres rart og klønete ut, sier han.
Smith skjønner ikke hvorfor Universitetsstyret går rett på ølsalget, og han synes det er rart at Universitetet utsetter seg for de innvendinger som måtte komme av et slikt forslag.
Det er ikke helt politisk korrekt. De burde heller tatt en prosentandel av omsetningen eller noe slikt, mener Smith.
Han skjønner at studentene må være med på å spleise, men han synes dette vil være en merkelig måte å gjøre det på.
Ikke noe problem
Frode Meinich er direktør for Teknisk avdeling (TA) ved Universitetet i Oslo (UiO), og leder forhandlingene med Juristforeningen om den nye Frokostkjelleren. Han skjønner ikke innvendingene mot forslaget.
Jeg ser ikke noe problem med dette. Det er ingen forskjell på om Frokostkjelleren kommer med et beløp to ganger i året, eller om vi tar en ølavgift.
Han mener også en ølavgift kan bidra til å synliggjøre at studentene bidrar til finansieringen av sitt eget sted, men han er åpen for andre forslag til finansiering.
Vi forsøker å få til en praktisk løsning, slik at vi kan komme i gang med byggingen, sier Meinich.
Rektor Arild Underdal støtter Meinich.
Poenget er å legge finansieringen på det som selges, sier Underdal, som har inntrykk av at det er øl det går i.
Jeg ser ikke noe problem med en viss egenfinansiering, vårt poeng er ikke å finansiere UiO med ølsalg.
Stusser
Viseformann i Juristforeningen, Marie Meling, synes også det er merkelig å skulle ha en ordning der Universitetet tjener mer penger jo mer øl Frokostkjelleren selger. I utgangspunktet synes Juristforeningen det var urimelig å skulle bidra ut over de to millionene, som er resultatet av førti års sparing.
Men vi har innsett at det er den veien det går, sier en oppgitt Meling.
Vi har foreslått andre måter å bidra på enn med ølavgift. Vi har for eksempel foreslått å betale ett lavt fast beløp, og et prosentbeløp av overskuddet i tillegg, og vi har foreslått at vi studenter kan stille opp på dugnadsarbeid for å få ned kostnadene. Men vi har ikke nådd frem.
Meling forklarer at man med ølavgiften kan risikere å gå med driftsunderskudd på Frokostkjelleren, samtidig som man fortsatt må betale «ølkrona» til Universitetet.
«Totalt uakseptabelt»
Studentparlamentet skriver i en resolusjon av 19. august 2004: «Studentparlamentet anser UiO, ved TA, sitt forsøk på å melke jusstudentene som totalt uakseptabelt!». Parlamentet frykter for at «Frokostkjellersaken» vil kunne skape presedens «for TAs rett til å kreve oppussingskostnader dekket av studentene gjennom direkte overføringer og mulig ølavgift», og krever i resolusjonen at alle studentforeningenes ølkjellere skal gis en kontrakt med garanti om at UiO står for fristasjon, som i praksis vil si dekning av blant annet publokale, «i sitt nærområde i overskuelig fremtid».
Frode Meinich i TA understreker at dette er en spesiell situasjon, fordi de nye lokalene til Frokostkjelleren blir så dyre som de blir.
Politikernes syn
Det høres ut som en original og kreativ måte å kreve inn husleie på, men jeg synes ikke Stortinget bør legge seg opp i forholdet mellom Universitetet og dets leietakere. Og jeg tror heller ikke den ene krona vil få konsekvenser for studentenes ølkonsum.
Arne Lyngstad, utdanningspolitisk talsmann i Kristelig folkeparti.
Fremskrittspartiet er jo ikke et parti som er glad i avgifter, verken ølavgifter eller studentavgifter. Vi stiller oss avvisende til en slik innføring av en skjult studieavgift.
Arne Sortevik, utdanningspolitisk talsmann for Fremskrittspartiet.
Umiddelbart høres dette ut som en meningsløs finansieringsmåte.
Vidar Bjørnstad, utdanningspolitiker Arbeiderpartiet.
Frokostkjelleren
Det er ikke helt politisk korrekt. De burde heller tatt en prosentandel av omsetningen eller noe slikt
Jusprofessor Eivind Smith
Vårt poeng er ikke å finansiere UiO med ølsalg
UiOrektor Arild Underdal












